Skocz do zawartości

Jakiś tańszy teleskop


josedratewka

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule - mogę przeznaczyć maks 400-450 zl. Wiem, że fajerwerków nie będzie ale niestety w chwili obecnej na lepszy mnie nie stać. Dlatego prosiłbym o wstrzymywanie się z postami typu - "a jak byś dołożył tyle i tyle, to...".

 

Jakieś sensowne propozycje? bez allegro proszę... :)

 

Mieszkam na wsi, niebo czyściutkie.

 

Posiadam lornetkę 10x50 firmy Meade - nie jest zła no ale chciałbym zobaczyć w końcu coś więcej niż tylko nasz księżyc czy księżyce Jowisza - jako małe, ledwo dostrzegalne kropki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro budżet jest nieprzekraczalny to w grę wchodzi albo lepsza lornetka, albo refraktorek 70 mm na montażu azymutalnym.

 

Znalazłem nawet lornetkę 20x80 w ramach założonej ceny (http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=329&lunety=Lornetka_astronomiczna_TPL_Giant_20x80_BaK-4), niestety nie mam zielonego pojęcia o jakości tego sprzętu.

Jeśli okazałoby się, że jest przyzwoita, stawiałbym ją nad wspomnianym refraktorem. Niestety na ten temat musi się wypowiedzieć ktoś z większym obyciem w kwestii lornetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli okazałoby się, że jest przyzwoita, stawiałbym ją nad wspomnianym refraktorem.

Tak czytam forum i jako laika mnie to zastanawia - czemu lornetki są stawiane wyżej od teleskopów wartych powiedźmy te 400-500 złociszy? Chodzi o jakość obrazu? Tak tylko pytam.

 

Czy taką lornetką 20x80 będą mógł dostrzec coś więcej poza kraterami na księżycu? Jakby się miała sprawa z innymi obiektami takimi jak planety, mgławice czy gromady gwiazd?

 

 

Mam na oku coś takiego - http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,5621s

 

Co sądzicie? I dlaczego Was ten model nie przekonuje? ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na oku coś takiego - http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,5621s

 

Co sądzicie? I dlaczego Was ten model nie przekonuje? ;>

 

Na Newtony poniżej 130 mm apertury nawet nie patrz.

Ten model jest ciemny, do tego posadzony na koszmarnym montażu.

Trzymaj się z daleka.

 

Czy taką lornetką 20x80 będą mógł dostrzec coś więcej poza kraterami na księżycu? Jakby się miała sprawa z innymi obiektami takimi jak planety, mgławice czy gromady gwiazd?

 

Większość obiektów z katalogu Messiera, a także setki innych dorwiesz bez problemu. To już całkiem efektowny sprzęt. Oczywiście pełnię doznań osiągniesz dopiero ze statywem. Natomiast korzystałem z lornetki 20x80 bez statywu i też było świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam forum i jako laika mnie to zastanawia - czemu lornetki są stawiane wyżej od teleskopów wartych powiedźmy te 400-500 złociszy?

 

Wystarczy być posiadaczem takiego teleskopu przez pewien czas by się przekonać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kupić coś w miarę rozsądnego i taniego szukaj w dziale giełda . Będąc odrobinę cierpliwym za te pieniądze będziesz mógł kupić albo jakiś refraktorek 90 mm albo newtona 130mm a może i coś w granicach 150 mm. To zależy od determinacji sprzedających :szczerbaty:

Acha powiem jeszcze jedno zaczynałem od refraktora 70/700 i powiem że miałem z niego znacznie więcej radości niż z lornetki , zwłaszcza jeśli chodzi o planety, nawet mimo lichego eq-1 na którym był zawieszony. Zreszta na jasnych mgławicach również wg. mnie lornetka wymięka ze swoim stałym powiększeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem z niego znacznie więcej radości niż z lornetki

 

Ja właśnie odwrotnie, najlepsze obserwacje przeprowadzałem przez lornetkę oczywiście do póki nie kupiłem Synty. Nie posiadałem nigdy teleskopu 70/700, ale dla mnie lornetka jest najlepszym sprzętem dla początkującego. Posiadałem Breaker'a 7x50 (100zł na targu) a miałem z niej tyle radości z odnajdywania kolejnych eMek, asteryzmów i gromad z katalogu Stock. Do tego możliwość patrzenia obydwoma oczami naraz do tego jest lekka i intuicyjna. Niestety do planet lornetka się nie nadaje.

 

Pozdrawiam Jakub M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to była za lornetka?

Tak z ciekawości pytam ;) (nie kwestionuję Twoich wrażeń)

A to była machina made in ZSRR 7x60 z naprawdę niezłą optyką , niestety jowisz był tylko plamką a saturn niewielką kropką natomiast już w takim malutkim teleskopie był wyrażną tarczą . A saturn miał wyraźne pierścienie więc dlatego mówię że lornetka wymiękała. Nie wiem jakie obrazy miałbym gdyby to była lornetka 20X80 , ale wtedy jej cena to cena synty 8 więc tu również wymięka :rolleyes: Podobnie przy M31, M42 , M13 teleskop dawał wg. mnie lepsze wrażenia.

Nie zmienia to faktu że do dziś często przeglądam niebo za pomocą lornetki i mam z tego nie mało satysfakcji.

A i zapomniałem , trzeba uczciwie jednak przyznać ,że szybko nabrałem checi na coś większego i kupiłem syntę 8 , przy której i lornetka i 70/700 była tylko zabawką :szczerbaty:

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Postanowiłem, że wydam trochę więcej. Powiedzmy 650 zl...

 

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk1309eq2,5625s

http://fotozakupy.pl/teleskop/celestron-powerseeker-80-eq,3461s

--

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-skmak90sp-ota,5640s

 

Co sądzicie?

 

Jaki jest najlepszy sklep internetowy z teleskopami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc w sytuacj autora wątku i chcąc mieć teleskop postąpiłbym tak:

jeszcze trochę bym podyskutował, aż miałbym 10 postów. Potem zamieściłbym ogłoszenie, np.

"Kupię sprawny teleskop typu Newtona na montażu Dobsona, min. 150 mm. Nieprzekraczalny limit ceny - xxx zł."

Nie zrobię tego jednak, bo najpiękniejsze obrazy nieba mam w lornetkach, które zarówno pod ciemnym wiejskim niebem jak i w mieście, pod gwiazdami czy pod Księżycem, dają mi radość obserwacji bez kłopotów transportowych, wychładzania, kolimacji itp. rozkoszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich lornetkach mowa? I co oznacza definicja piękna w tym konkretnym przypadku? :)

 

No i dlaczego montaż Dobsona? Jest stabilniejszy?

Kolejno:

moje lornetki opisałem np tu (i w kilku innych miejscach):

http://forum.astropolis.pl/topic/23219-kolekcje-lornetek/page__pid__356744?do=findComment&comment=356744

 

 

Jednak wybór jest duży – postudiuj wątki „lornetkowe”, tam znajdziesz mnóstwo informacji.

 

Piękna nie będę próbował definiować, jednak popatrz do tych wątków:

http://forum.astropolis.pl/topic/26871-ksiyc-przed-zmierzchem-przez-lornetk/page__pid__409631__st__30?do=findComment&comment=409631

 

 

http://forum.astropo...384#entry408384

 

Dlaczego dobson – bo prosty, lekki, niezawodny, tani. Tutaj koledzy powiedzą Ci więcej niż ja.

 

PS

Sorry, lecz z tego komputera muszę zamieszczać całe adresy internetowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną lornetkę - 10x50 meade - jestem z niej zadowolony. Teraz chciałbym w końcu zobaczyć nieco więcej.

Zaraz ktoś napisze - jak tak bardzo zależy Ci na teleskopie to leć na allegro i kup sobie pierwszy lepszy z brzegu. Cóż - gdyby mi zależało tylko na tym aby posiadać coś co jedynie z wyglądu przypomina teleskop to pewnie nie było by tego tematu. Dlatego chcę przedyskutować tę kwestię aby potem się nie rozczarować.

 

Tak jak wspominałem mieszkam na wsi z dala od miejskich świateł. Obrazy w lornetce są piękne więc i w przypadku tańszego teleskopu nie powinno być problemu. Taszczenie sprzętu gdzieś daleko? Mi wystarczy wyjść przed dom.

 

Co do propozycji zamieszczenia ogłoszenia - pomógł by mi ktoś takowe zredagować?

 

 

ps. Nie mam wyboru więc obecnie próg wynosi 800 zł - ale więcej już nie wycisnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 800 złotych będziesz już w stanie nabyć używaną Syntę 8.

W jej zasięgu jest tak wiele obiektów, od planet do najmniejszych kłaczków, że starczy Ci na długie lata.

 

Ogłoszenie może wyglądać następująco:

 

Kupię Syntę 8 cali na montażu Dobsona.

 

Interesuje mnie sprzęt o następujących cechach:

- stan optyki i mechaniki co najmniej dobry

- w zestawie powinny się znaleźć "kitowe" okulary i osprzęt (np: redukcja z 2 na 1,25 cala, szukacz)

 

Za sprzęt spełniający powyższe kryteria oferuję 800 zł + pokrycie kosztów przesyłki.

Wymienioną kwotę należy traktować jako nieprzekraczalną. Zainteresowanych proszę o kontakt na PW lub telefonicznie pod numerem 123 234 345.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używana Synta 8'' to świetne rozwiązanie, ale jeśli nie znajdziesz żadnej to kup Synte 6'' za nieco ponad 800zł. Dobrze by było jakby Ci się udało znaleźć te dodatkowe kilkadziesiąt zł, bo Synta 6'' na Dobsonie to będzie wyraźny skok jakościowy w stosunku do tego wszystkiego co jest poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używana Synta 8'' to świetne rozwiązanie, ale jeśli nie znajdziesz żadnej to kup Synte 6'' za nieco ponad 800zł. Dobrze by było jakby Ci się udało znaleźć te dodatkowe kilkadziesiąt zł, bo Synta 6'' na Dobsonie to będzie wyraźny skok jakościowy w stosunku do tego wszystkiego co jest poniżej.

 

Synta 6 to też fajne rozwiązanie, natomiast wydaje mi się, że jeśli tylko jest taka możliwość, warto poczekać dopóki nie pojawi się na horyzoncie Synta 8 spełniająca warunki podane powyżej. Te 2 cale to jednak kawałek lustra i możliwości. Nie widzę Synty 6 jako sprzętu docelowego (choć dla wielu pewnie takim jest), natomiast 8 spokojnie może się już takim stać.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Synta 8'' to super sprzęt, ale wg mnie lepiej mieć sprzęt teraz niż czekać na coś lepszego nie wiadomo jak długo. Po prostu w astronomii czas bez teleskopu, to czas stracony. Ja jestem w stanie czekać pół miesiąca - o ile jesteśmy w okolicach pełni. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę strugać mądralę, bo sprzęt już mam.

Ale jak się nie ma, to wiadomo, że musi być "na już" ;)

Może natomiast kolega jest jakimś ewenementem i jest w stanie poczekać, a jeśli tak, to się opłaci.

 

No i lornetka powinna jakoś złagodzić głód spowodowany oczekiwaniem.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.