Skocz do zawartości

Kamera CCD na początek?


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli dla użytkownika kluczowa jest powierzchnia detektora, KAF-8300 będzie lepszym wyborem, chociaż niesie za sobą pewne niedogodności. Sama waga pliku, obrazowanie na monitorze, niewsadowa obróbka w MaxImDl itp. 8300 jest bez wątpienia lepszy w Ha i ogólnie w "czerwieniach". Mały piksel świetnie wypadnie przy krótkich ogniskowych. Przy dłuższych trzeba się ratować bin., przy spadku rozdzielczości setupu.

Jeśli jednak robimy małe obiekty powierzchnia detektora po prostu się marnuje.

 

Najlepiej dostosować zestaw do swoich wymagań i nie przepłącać bez potrzeby. Bo bez wątpienia zestaw na KAF-8300 będzie droższy, w szczególności filtry, dobre flattenery itd.

 

Ja jakiś czas temu wybrałem KAI-2020 i nawet jeśli nazwać to "ekstrawagancją" jestem zadowolony. Oczywiście myślałem nad 8300, nawet całkiem długo,

ostatecznie jednak uznałem, że KAI-2020M do ed80 dla szerszych ujęć i dla małych obiektów przy F>1000mm będzie dobry. Co więcej obraz mieści mi się na ekranie, co odczuwam jako całkiem spory komfort. Do tego całkiem udany system wbudowanego chipu guide. Pewnie z wyjątkiem filtrów wąskopasmowych.

 

Najważniejsze żeby się umieć cieszyć tym co się posiada, ta ciągła pogoń nie zawsze jest dobra, a to takie fajne hobby.

 

A co do meritum tematu, to nasz kolega postanowił pozostać tym czasem przy DSLR i myślę, że dobrze postąpił.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tak duża różnorodność sprzętu.

Dla mnie 8300 to docelowy chip przeznaczony do galaktyk. Nad wyborem zastanawiałem się blisko rok. Wybór konsultowałem z kilkoma znakomitymi astrofotografami, mam też typy co do dalszego rozwoju setupu pod kątem galaktyk.

 

Co do ST2k nie żałuje żadnej chwili spędzonej z tą kamerą, bo przyniosła mi naprawdę sporo zadowolenia zarówno w trakcie zbierania materiału jak i obróbki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze żeby się umieć cieszyć tym co się posiada, ta ciągła pogoń nie zawsze jest dobra, a to takie fajne hobby.

Za pierwszą część zdania pełna zgoda, bo tak jest w istocie, ale druga jest niestety bardzo populistyczna. Jeżeli ktoś ma możliwości rozwijać swoje zaplecze sprzętowe, powinien to robić. Czemu nie? A wydźwięk słowa "pogoń" jest w tym wypadku pejoratywny. Bo jak ktoś kupi lepszy sprzęt, to już hobby nie będzie fajne? Dajmy spokój z takimi zdaniami ;)

 

A co do meritum tematu, to nasz kolega postanowił pozostać tym czasem przy DSLR i myślę, że dobrze postąpił.

O ile mam najświeższe informacje, to wręcz przeciwnie. Chce kupić kamerę mono - i dobrze postąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dostosować zestaw do swoich wymagań i nie przepłącać bez potrzeby. Bo bez wątpienia zestaw na KAF-8300 będzie droższy

A w którym niby miejscu? Gdzie jest droższy?

 

ST2000XME / ST8300

2995$ vs 1995$

 

Koło filtrowe:

695$ vs 480$ (starlight w EU - czyli bez cla, vat)

 

Filtry:

235 euro vs 385 euro

 

Zestaw na ST2000XME z VAT i cłem: c.a. 15000 PLN

Zestaw na ST8300 z VAT i cłem: c.a. 10500 PLN

 

Mamy 4,5 tysiąca zapasu na wypasiony guider, fajną rurkę pod niego, albo OAG. Dodajmy jeszcze do pełni informacji fakt, że ST2000 jest ciężką kamerą i wymaga odpowiedniego wyciągu.

 

PS. kalkulacja z głowy, więc pewnie jakiś margines błędu jest, ale chodzi tylko o orientację. Jeżeli jest jakiś błąd, to proszę o skorygowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto lustrzankami i kolorowymi CCD jest łatwiejsze na początek, bardziej intuicyjne choćby z tego powodu, że większość z nas miała styczność z obróbką zdjęć z cyfrowych aparatów. Ktoś kto zaczyna przygodę z astrofoto chce mieć efekt szybko, tu i teraz. I to mu da lustrzanka cyfrowa. Nie spotka się z tematem kół filtrowych, parafokalność filtrów, wagi kolorów. Przy okazji będzie miał więcej czasu na opanowanie sztuki prowadzenie montażu (trackingu). Podstawą w astrofoto jest opanowanie prowadzenia, guidingu. Dopiero po tym warto przechodzić do zakupu dedykowanych CCD, które pewnie stanieją w okresie nauki. Jeśli ktoś odwraca kolejność, efekty bardzo często wyglądają dosyć słabo, moim zdaniem.

Ja nie mam ambicji do krytykowania wyborów innych użytkowników. Prezentuję własne zdanie. Każdy może się zapoznać z naszymi opiniami i z czasem zdecydować co będzie dla niego najlepsze. Rzecz w tym, że czasem gonimy za nowym i właściwie ciągle czekamy na jakąś "złączkę", ale to mówię bez żadnych personalnych "uszczypnięć".

 

/przywr./

 

 

A w którym niby miejscu? Gdzie jest droższy?

 

 

Dokladnie to napisałem: "będzie droższy, w szczególności filtry, dobre flattenery itd."

Druga sprawa to w przypadku KAF8300 myślałem raczej o innych producentach. Akurat ST SBIG w tym modelu ma pewne ograniczenia. Nie wiem np. czy tam jest set point dla temp.

Jeśli potencjalnym użytkownikom zakup nowej kamery wydaje się za drogi można się ratować rynkiem wtórnym. Ale to jest wszystko dosyć płynne, ja naprawdę nie wypowiadam sie w sposób stanowczy. Wybór marek, modeli, alternatywnego osprzętu jest na tyle duża, że trudno to nawet ogranąć.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto lustrzankami i kolorowymi CCD jest łatwiejsze na początek, bardziej intuicyjne choćby z tego powodu, że większość z nas miała styczność z obróbką zdjęć z cyfrowych aparatów.

W czym jest łatwiejsze i bardziej intuicyjne? Poza tym, przecież obróbka zdjęć astrofoto nie ma nic wspólnego ze zdjęciami dziennymi.

 

Ja chyba jestem jakiś niedorozwinięty, bo mimo, że aparaty DSLR znam jak własną kieszeń, to fotografowanie nimi nieba uważam za czynność przekraczającą moje zdolności mentalne. Dopiero kiedy kupiłem kamerę mono to poczułem, jaką frajdą i przyjemnością może być fotografia nieba.

 

Zgadzam się, faktyczne jesteśmy różni. Wielki respekt za to, że dla Ciebie fotografia DS aparatem cyfrowym była łatwa i intuicyjna - w przeciwieństwie do kamery mono. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym niby miejscu? Gdzie jest droższy?

 

ST2000XME / ST8300

2995$ vs 1995$

 

Koło filtrowe:

695$ vs 480$ (starlight w EU - czyli bez cla, vat)

 

Filtry:

235 euro vs 385 euro

 

Zestaw na ST2000XME z VAT i cłem: c.a. 15000 PLN

Zestaw na ST8300 z VAT i cłem: c.a. 10500 PLN

 

Mamy 4,5 tysiąca zapasu na wypasiony guider, fajną rurkę pod niego, albo OAG. Dodajmy jeszcze do pełni informacji fakt, że ST2000 jest ciężką kamerą i wymaga odpowiedniego wyciągu.

 

PS. kalkulacja z głowy, więc pewnie jakiś margines błędu jest, ale chodzi tylko o orientację. Jeżeli jest jakiś błąd, to proszę o skorygowanie.

 

Co do cen St8300 to tylko pobożne życzenia wychodzi blisko 1.5 k więcej, oczywiście bez filtrów.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie koło liczyłeś, bo 5 pozycyjne jest na razie niedostepne. I nie patrz na cennik anacortes, bo ostatnio podawali że mają koło FW8-8300 o 100$ tansze które produkuje tak ;)

Ale po co do ST8300 to egzotyczne koło od sbiga? Ja policzyłem koło Starlighta, które wychodzi koło 1500 zł.

 

http://www.starlight-xpress.co.uk/filter_wheel.htm

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co do ST8300 to egzotyczne koło od sbiga? Ja policzyłem koło Starlighta, które wychodzi koło 1500 zł.

 

http://www.starlight...ilter_wheel.htm

A to spoko co do koła, ale dolicz teraz droższe filtry 48 mm kwasny.gif

 

acha i zabawę w zmienianie filtrów do ewentualnego focenia w tlenie i siarce, które ja biorę pod uwagę.

 

Kurde patrze na szybko i widzę że złączki, jeszcze musisz zrobić super cienkie złaczki.

 

Nie Adam to koło co pokazałeś to chyba porażka do ST8300.

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym jest łatwiejsze i bardziej intuicyjne? Poza tym, przecież obróbka zdjęć astrofoto nie ma nic wspólnego ze zdjęciami dziennymi.

 

Ja chyba jestem jakiś niedorozwinięty, bo mimo, że aparaty DSLR znam jak własną kieszeń, to fotografowanie nimi nieba uważam za czynność przekraczającą moje zdolności mentalne. Dopiero kiedy kupiłem kamerę mono to poczułem, jaką frajdą i przyjemnością może być fotografia nieba.

...

 

No jest, jest. Na dobrą sprawę, wieszasz tę lustrzankę na EQ, jakiś obiektyw, pilot i możesz zaczynać. Ja uważam, że jesteś całkiem OK, ale to nie Ty pytasz o kamerkę na początek. Dla wielu osób, które rozpoczynają przygodę z astrofoto, przejście przez te wszystkie schematy przygotowania setupu, obróbki zdjęć, kalibracji montażu itd., nie jest bo nie może być oczywiste. Wiele z tych osób posiada pierwsze lustrzanki, podstawowe modele montażów i chce zaczynać. Niech próbują, bez wielkich inwestycji, a z czasem sami dojdą do przekonania czego potrzebują. A wiesz jak jest w tej branży, sprzęt tanieje, jest co raz lepszy i łatwiej dostępny.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież policzyłem, 2".

Kiszka - Baader nie ma 48 mm, a w kole nie ma 2".

 

Adam, jejku bo zaczynam w Ciebie wątpić. ST8300 + koło 5 pozycyjne i filtry za 10500 ? Albo masz jakąś pomroczność jasną, albo ja nie wiem ile wydałem, a oglądam każdą złotówke nie 4 a 20 x przed wydaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jejku bo zaczynam w Ciebie wątpić. ST8300 + koło 5 pozycyjne i filtry za 10500 ? Albo masz jakąś pomroczność jasną, albo ja nie wiem ile wydałem, a oglądam każdą złotówke nie 4 a 20 x przed wydaniem.

JaLe - proszę Ciebie - bez inwektywów. Mniej metafizyki, więcej danych. Nie wiem, co tam kupiłeś, nic mi do tego. Odnoś się do cyfr, cen, konkretów.

 

Czy filtry 2" nie mają gwintu M48, który jest w Starligh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jejku bo zaczynam w Ciebie wątpić. ST8300 + koło 5 pozycyjne i filtry za 10500 ? Albo masz jakąś pomroczność jasną, albo ja nie wiem ile wydałem, a oglądam każdą złotówke nie 4 a 20 x przed wydaniem.

 

To jeszcze raz, z cennikiem w ręku, żeby moja pomroczność nie pogłębiła się:

 

1. SBIG ST8300 - 1995$

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=13995&kw=st8300&st=2

 

2. Koło filtrowe 2", 5 pozycji - 475$

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=319-327-339-13253

 

3. Filtry LRGB 2" - 385 euro

http://www.baader-planetarium.de/sektion/s43c/s43c.htm

 

Daje to: 2470$ + 385 euro.

Cło (tylko od koła filtrowego) - 90$

VAT + shipping USPS od amerykańskiej przesyłki - 556$

 

Razem daje to: 3116$ przy kursie 2,98 = 9285 zł + filtry 1530 zł = 10815 zł

 

Zgadza się???

 

Jak koło kupisz w UK, to wyjdzie za wszystko: 10 646 PLN

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe - proszę Ciebie - bez inwektywów. Mniej metafizyki, więcej danych. Nie wiem, co tam kupiłeś, nic mi do tego. Odnoś się do cyfr, cen, konkretów.

 

Czy filtry 2" nie mają gwintu M48, który jest w Starligh?

 

SBIG ma filtr M42 to raz, a Starlight M48. Po za tym nie wiem czy backfocus Strarlighta zagra z całym setupem, dlatego będą potrzebne jakieś złaczki, jakie dokładnie nie wiem, bo musiałbym to narysować. Ale będą musiały być cieniutkie żeby zmieścić się w 25 mm które powinny być między kamerą a np obiektywem (niech będzie ten który mam czyli Rubinar) Jak widzę koło Starlighta ma jeszcze offaxis, czyli dochodzi kolejne 17 mm i co z tym faktem zrobić ?

 

wg, mnie koło które wybrałeś nie nadaje się, ale nie zagłębiałem się w ten temat

 

 

Rzucę kolejna inwektywę, jejku, jak już kupuje ST8300 to chce focić z pełnym zakresie czyli doliczmy Ha,O3,S2.

 

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę koło Starlighta ma jeszcze offaxis, czyli dochodzi kolejne 17 mm i co z tym faktem zrobić ?

Czego to człowiek nie zrobi, żeby swoją rację obronić? Może po prostu nie kupować OAG? Co ma OAG do koła filtrowego?

 

Możesz pokazać koło, które kupiłeś?

 

Rzucę kolejna inwektywę, jejku, jak już kupuje ST8300 to chce focić z pełnym zakresie czyli doliczmy Ha,O3,S2.
Tia, i od razu do ceny kamery dolicz dobre APO, żeby fotografować "w pełnym zakresie". Sorry, ale twoja argumentacja już przekroczyła temat tego wątku.

 

Napisałem chyba wszystko, co potrzebne przy podjęciu decyzji. Czy używka po kimś, czy nowa kamera ST8300 - w zbliżonej cenie... wybór należy do kupującego.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego to człowiek nie zrobi, żeby swoją rację obronić? Może po prostu nie kupować OAG? Co ma OAG do koła filtrowego?

 

Możesz pokazać koło, które kupiłeś?

Na koło od SBIGa ciągle czekam.

Nie bronię swojej racji tylko podaję suche fakty, a fakty same się bronią.

 

Adam proszę, bo jakoś tak się do mnie odnosisz, że widzę Cię jako zupełnie innego człowieka, niż tego życzliwego , który tak dużo mi doradzał i odpowiadał na PW. Naprawdę nie rozumiem tego skąd taka zmiana ?

 

Proszę zobacz na rysunek. Jeżeli widzisz o co mi chodzi to powiedz, jeżeli nie to objaśnię dokładnie.

Zrzut ekranu-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewiń stronkę starlighta niżej i zobaczysz to: http://www.starlight.../FW_Tthread.jpg

bez ofaga i z gwintem T2

 

Raczej to koło nie się zmieści się w 25 mm grubości, bo w starlighcie jest od gwintu do gwintu 29mm, a przecież dojdą kołnierze na co najmniej 1 mm z każdej strony.

 

U SBIGa wygląda to tak:

FW8.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc rozważałem jeszcze zakup innego koła do ST8300:

 

http://www.iankingim...hp?category=140

 

True Technology Modified Filter Wheel Front Plate For Use with 35mm Sensors

 

 

(źle wcześniej skopiowałem)

Ale rozmawiałem z osobą która odradziła mi to koło, bo i ono gdzieś tam zawiodło w użytkowaniu, po za tym to jednak 5 pozycji, a ja chciałem8. Cóż zrobić zostałem przy SBIGU, kupiłem filtry i czekam na dostawę.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc rozważałem jeszcze zakup innego koła do ST8300:

 

http://www.iankingim...hp?category=140

 

True Technology Modified Filter Wheel Front Plate For Use with 35mm Sensors

 

 

(źle wcześniej skopiowałem)

Ale rozmawiałem z osobą która odradziła mi to koło, bo i ono gdzieś tam zawiodło w użytkowaniu, po za tym to jednak 5 pozycji, a ja chciałem8. Cóż zrobić zostałem przy SBIGU, kupiłem filtry i czekam na dostawę.

 

Bo to trochę tak jest. Kiedy decydujemy się na zakup kamery konkretnej firmy, zawsze łatwiej jest kompletować osprzęt tej samej marki. Jeśli producent oferuje dobre rozwiązania. Statystycznie rodzi to mniej problemów. Pewnie i tutaj nie ma reguł nie do naruszenia, ale zawsze najłatwiej wybrać tę drogę. Tylko te ceny. Dlatego czasem szukamy alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęłem, to jadę dalej B)

 

A może jako początkujący zacznę z dwoma filtrami - Ha i Luminancja.

Filtr będę zmieniał na zasadzie: jest łysy Ha - nie ma łysego Luminancja - do tego nie potrzeba koła filtrowego.

 

I takie moje spostrzeżenia jako obiektywnego (bo bez tego zgubnego nałogu) obserwatora astrofotografów.

 

- Jak jestem początkujący, to może sobie narazie dam siana z kolorem.

- Jestem zbyt leniwy, żeby jeździć w plener - będę focił z pod domu (czyli szału LRGB nie będzie).

- Mieszkam w Polsce, a tutaj jak jest pogoda to wiecznie króluje łysy.

- A pogodnych dni to jest może ze 30 w roku.

- W rezultacie 2/3 moich fotek to będzie Ha

- Komplet filtrów LRGBHaHbSOIII ect. jest super fajny i w ogóle rozwijający artystycznie, ale kosztuje prawie tyle co kamera.

- Koło filtrowe - albo drogie, albo gówniane (są też drogie i gówniane).

- Koło filtrowe jest ciężkie.

- Koło filtrowe zabiera backfocus.

- Jak masz newtona (w ogóle), albo APO od Wujka Synty z orginalnym wyciągiem to dwa poprzednie punkty są jak najbardziej na rzeczy.

- Posiadacze kół filtrowych i tak wiecznie w nich gmerają, rozkręcając to mrowie śrubeczek na obwodzie (to musi być strasznie irytujące :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.