Skocz do zawartości

Marzenie o Jowiszu prysło?


Jacek85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum które praktycznie całe przeczytałem i bardzo mi się podoba lecz wiele tu porównywania sprzętu ,,,,miałem marzenie zobaczyć Jowisza... odnalazłem go dzisiaj na płd-zach niebie nakierowałem swojego PowerSeeker 127EQ najpierw przez okular 20mm pojawił mi się wielkości szpilki dodałem wiec barlowa x3 dalej to samo został mi okular 4mm obiekt stał się nie wiele większy a po dodaniu Barlowa x3 ustawienie ostrości jest praktycznie nie możliwe a Jowisz nadal pozostaje malusieńki co robić? czy powinienem zakupić lepszy okular? Ile jeszcze muszę wydać by móc go zobaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kombinacja 1000mm ogniskowej x3 (Barlow) daje ogniskową 3000mm. Przy okularze 20mm powiększenie jest równe 3000/20=150 razy. O ile ten Barlow to nie jest zniechęcacz zabawkowy (co jest prawdopodobne) to obraz powinien być stanowczo inny niż szpilka, np. taki

Powiększenia rzędu 100-200 razy są OK dla Jowisza. Przy Barlow 3x i okularze 4mm prawie na pewno wystąpią problemy, po prostu to już za duże powększenie jak na taki sprzęt (750 razy!!!). Mniej więcej 250x to max dla tego teleskopu.

 

Moim zdaniem nie wcelowałeś w Jowisza.

 

EDIT: O! widzę że nie jestem tu pierwszy. I jak widzę wszyscy twierdzimy to samo : nie wcelowałeś.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem spróbuje raz jeszcze a wracając do tego Barowa (zabawkowego) fakt nie wygląda solidnie no i był z "zestawu" jaki Barlow powinienem kupić i jakiś lepszy okular do planet? Zaznaczę tylko ze jestem wstanie wydać dużo jeśli będzie warto i dziękuje bardzo za odpowiedz,będę walczył z tym Jowiszem :) Tak bardzo chciałbym zobaczyć coś takiego jak wyżej na filmiku załączonym przez kolegę,,jeszcze raz dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie potrenuj celowanie, Księżyc jest do tego dobrym celem. Zgraj sobie z teleskopem finder (celownik), można to zrobić w dzień. Używaj teleskopu w następujących konfigurcjach (kolejność ważna):

1) Bez Barlow, okular 20mm

2) Z Barlow, okular 20mm

3) Bez Barlow, okular 4mm

Barlow x3 + okular 4mm nie ma sensu.

Jak wykorzytasz możliwości tego sprzętu, dopiero wtedy myśl o zmianach.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ale fainder mam zgrany położenie Jowisza uzyskałem za pomocą Stellarium (Ale prawdopodobnym jest ze coś zrobiłem źle) aż tak początkowy nie jestem ale muszę powiedzieć ze w tym telepie fainder zgrać to nie lada sztuka (reszta tez narzeka) a co do księżyca to jedyny obiekt który obserwuje ze 110% satysfakcji jest śliczny a szczegóły mnie powalają próbuje rozpoznawać poszczególne miejsca księżyc jest przepiękny naprawdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do księżyca to jedyny obiekt który obserwuje ze 110% satysfakcji jest śliczny a szczegóły mnie powalają próbuje rozpoznawać poszczególne miejsca księżyc jest przepiękny naprawdę

oj tak :friends:

czasem spojrzę na Księżyc tylko na chwilę, a jak sprawdzam czas to okazuje się, że minęły 2 godziny :szczerbaty:

 

Jowisz przy powiększeniu 50x jest już wyraźnie widoczny. Widać też na nim pasy więc nie ma mowy byś go przeoczył lub z czymś innym pomylił. Skoro tego nie widziałeś to znaczy, że nie widziałeś Jowisza

jest dość duży i bardzo dobrze prezentuje się w powiększeniach 100-150x. Z dobrym okularem możesz spróbować ponad 200x ale nie wiem jak ze stabilnością Twojego montażu przy takich powiększeniach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem dlatego myślę że to był Jowisz i przy Barlow x3 okularze 20mm dało się zobaczyć takie jasne punkty mikroskopijne dosłownie miałem nadzieje że to Galileusze co bardziej mnie utwierdziło w tym że to jednak był Jowisz teraz już mam chmury ale jutro będę walczył tylko ze na największym zbliżeniu jest strasznie malutki gdy zobaczę go takiego jak na załączonym wyżej filmiku to klęknę ,dziękuje jeśli mogę się jakoś odwdzięczyć za pomoc to chciałbym,co do montaży paralaktyczny aluminiowy i dziwnie nie trzęsie także nie narzekam.

Edytowane przez Jacek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem dlatego myślę że to był Jowisz i przy Barlow x3 okularze 20mm dało się zobaczyć takie jasne punkty mikroskopijne dosłownie miałem nadzieje że to Galileusze co bardziej mnie utwierdziło w tym że to jednak był Jowisz teraz już mam chmury ale jutro będę walczył tylko ze na największym zbliżeniu jest strasznie malutki gdy zobaczę go takiego jak na załączonym wyżej filmiku to klęknę ,dziękuje jeśli mogę się jakoś odwdzięczyć za pomoc to chciałbym,co do montaży paralaktyczny aluminiowy i dziwnie nie trzęsie także nie narzekam.

Coś nie tak. Jak wyjdziesz wieczorem, to Jowisz na południu aż bije w oczy - bez żadnych wątpliwości jest najjaśniejszym obiektem poza Księżycem. Już w lornetce 8x widać całkiem dobrze księżyce galileuszowe. Przy 12x Jowisz jest wyraźną kulką, 15x daje śliczny obraz układu księżyców a od 20x można się dopatrywać pasa, obecnie tylko jednego. Przy 32x pas jest całkiem wyraźny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zastosowałem za duże przybliżenie i po prostu patrzyłem na coś innego (jakąś gwiazd) tak teraz po przeczytaniu odpowiedzi wyżej tak sobie pomyślałem,że istnieje szansa że po prostu "myślałem" ,że to Jowisz będę dzisiaj tego dociekał o ile chmur nie będzie , być może to człowiek jest najsłabszą częścią teleskopu .....dziękuje za wasze opinie będę walczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.