Skocz do zawartości

Pierwsze światełko


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Czekam na koło filtrowe i doczekać się nie mogę. Natomiast w końcu uruchomiłem guid z ATIKa - co prawda daleko mu do doskonałości prowadzenie przez chip wewnętrzny z ST2000xm, ale myślę, że tu mam pole do popisu, by nad tym popracować.

 

Wracając do meritum, udało mi się zrobić króciutki test kamery, przy mocno świecącym Księżycu i gdzieniegdzie poniewierających się chmurach w dodatku bez filtra IR.

 

Wykonywałem dość krótkie ekspozycje , bo 15 sekundowe, ale dość silnie oświetlone przez Księżyc niebo nie pozwalało na większe czasy.

Obiektyw to mój Rubinar 300/4, który z racji braku odległości związanej z gr. koła filtrowego łapał odległość nie w okolicach ustawienia na nieskończoność, lecz odległości 25 metrów. Możliwe, że miało to wpływ na pojawienie się winietowania.

 

Już po pojawieniu się pierwszej klatki stwierdziłem, że potrzebuje większy monitor, bo pole jest (ŁOOOOOŁ) masakrycznie olbrzymie (tego mi trzeba było :) )

 

Nie wiem czy zdołam opublikować zdjęcie w pełnym rozmiarze, zdjęcie składane bez darków z dziwnym flatem, który musiałem redukować w PSIe, po za tym obróbka to tylko krzywe i poziomy.

Materiał 5 minutowy w 15 sekundowych klatkach, no musiałem tak to zrobić ze względu na Księżyc :( Zdjęcie bez darków, temp chłodzenie -40*, czasu schładzania od -9* do -40* nie zdążyłem sprawdzić, bo było ekspresowe chyba coś w granicach 8 sekund , ale mogę się mylić , bo nie mierzyłem stoperem.

 

Z efektu jestem i tak zadowolony, bo to tylko 5 minut !

Poniżej klatka zmniejszona do 50% i crop na samo centrum M35

 

Acha i ostrość można na pewno ustawić jeszcze lepiej, ja ustawiłem ją dość pobieżnie.

50%.jpg

crop 100%.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nowego sprzętu :D

Planujesz używać go tyko z Rubinarem, czy także z dłuższą ogniskową? Jeśli to drugie, to podziel się wrażeniami. Bardzo jestem ciekaw jak to w praktyce wychodzi, czy doświadczenie realne wskazuje na bin1x1 czy bin2x2, albo że nie ma sensu. Mamy podobne setupy i zainteresowania, więc Twoje uwagi były by dla mnie cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nowego sprzętu :D

Planujesz używać go tyko z Rubinarem, czy także z dłuższą ogniskową? Jeśli to drugie, to podziel się wrażeniami. Bardzo jestem ciekaw jak to w praktyce wychodzi, czy doświadczenie realne wskazuje na bin1x1 czy bin2x2, albo że nie ma sensu. Mamy podobne setupy i zainteresowania, więc Twoje uwagi były by dla mnie cenne.

 

Tak, zdecydowanie w przyszłości chce kontynuować przygodę w galaktykami. Kiedy i w jakim setupie, tego na razie nie wiem. Póki co czekam na koło filtrowe, a potem pogodę. Następnie dam sobie troszkę czasu na zebranie doświadczeń, kolejnym etapem, będzie przesiadka na jakąś ogniskową około 800, no może max 1000 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh... gdyby nie remont domu też już byłbym się cieszył tą kamerą. Gratuluje nowej zabawki !

Jakie to będzie koło ?

 

Wychodzi, że ja taki nieroztropny jestem, bo też mam w perspektywie zmianę elewacji całego domu (nie wspomnę o innych remontowych sprawach), a kupuje kamerę boink.gif

 

Moja żona jest dla mnie i mojego hobby naprawdę bardzo tolerancyjna :)

 

 

ps. koło już zapłaciłem i będzie to FW8-8300

Wszystkie zakupy dokonywałem u Iana.

 

http://www.iankingimaging.com/

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że moja dziewczyna namawiała zebym ją kupił a ja wybrałem.... okna.... takie uroki zmian mentalności przychodzące ze zbliżającym się wiekiem średnim.

Ciekaw jestem wielkości tego koła.... osiem szkieł to jest to...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. koło już zapłaciłem i będzie to FW8-8300

Wszystkie zakupy dokonywałem u Iana.

 

Super taka firmowa ósemeczka na filtry 36mm. Mały backfocus, wszystko pasuje. Ach, pewnie nie możesz się już doczekać. Wysyłka będzie od ręki, czy trzeba poczekać?

 

 

Najlepsze jest to, że moja dziewczyna namawiała zebym ją kupił a ja wybrałem.... okna.... takie uroki zmian mentalności przychodzące ze zbliżającym się wiekiem średnim.

Żeby Ci się tylko nie pogorszyło.

Problem będzie większy, kiedy zmienisz forum z astro na "w domu i ogrodzie".. ;-) Ale Twoja 314L+ to też całkiem fajna kamerka, także narazie trageii nie ma. Oni mają w zanadrzu bin a użytkownicy 314, 2020, 1603, 3200 mozaiki. Wiesz to dobrze, a talentem nadrobisz resztę. Także nie ma się co tak bardzo martwić. A to koło JaLe zdaje się 160x200 [mm].

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super taka firmowa ósemeczka na filtry 36mm. Mały backfocus, wszystko pasuje. Ach, pewnie nie możesz się już doczekać. Wysyłka będzie od ręki, czy trzeba poczekać?

Czekam już drugi miesiąc i miało być w domu na święta. Wczoraj napisałem bezpośrednio do SBIGa, zobaczymy co odpowiedzą. Wcześniej rozmawiałem z dystrybutorem.

Filterki czekają, a tu koła nie widać :( dobrze, że pogoda mnie nie stresuje ;)

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Koło filtrowe mam już od kilku tygodni. Niestety nie ma pogody. Wczoraj udało mi się wykonać niewielką próbę z filtrami. Fotografowałem w zenicie, bo smog był tak potężny, że nie widziałem Wielkiej Niedźwiedzicy. Nie wiem też jaką gwiazdkę fotografowałem, gdyż nie mogłem zalignować setupu. Powinna to być Capella.

Kamerka mnie zadziwia, bo podczas takiej ekstremalnej fotografii nie myślałem, że załapie się cokolwiek. Fotografowałem bez guidu Rubinarem. Zdjęcie bez darków i flatów (winietowanie było spore, bo jednak smog działa jak potężny filtr)

 

Zdjęcie testowe i wydaje mi się, że muszę obrócić filtr B, bo daje odblaski.

Capella.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślisz, że filtry mają jednostronną powłokę antyodblaskową?

a w ogóle jakiej firmy masz filtry?

bo może to byś problem warstw szyby komory kamery

 

ReflectionsOptics.jpg

kiedyś opisany tu: http://www.astrodon....ease:391,355,49

 

Tak właśnie uważam, że strona jest ważna. Dlatego, że patrząc na filtr z jednej strony widzę serie odbić - taką jak gdyby studnie składająca się z kręgów.

Posiadam 36 mm filtry Badera.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie zaprzecza temu, że to może być problem Rubinara :)

To może i nie zaprzecza, ale wielkość tego "obwarzanka" na pewno temu zaprzecza! Przecież jego wielkość jest ściśle związana z odległością powierzchni (od matrycy), która powoduje odbicie. Inaczej mówiąc, mierząc wielkość kółka można bardzo dokładnie oszacować odległość od matrycy. Im bliżej matrycy, tym "obwarzanek" mniejszy.

 

W tym wypadku wielkość odpowiada odległości do filtrów (na oko). Problem w tym, że jest to prawdopodobnie odbicie wtórne, to znaczy, że światło odbija się od spodniej strony filtra (wielokrotnie), uprzednio odbijając się od szyby na matrycy (niestety - dosyć częsta przypadłość sbiga, o ile nie standardowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i nie zaprzecza, ale wielkość tego "obwarzanka" na pewno temu zaprzecza! Przecież jego wielkość jest ściśle związana z odległością powierzchni (od matrycy), która powoduje odbicie. Inaczej mówiąc, mierząc wielkość kółka można bardzo dokładnie oszacować odległość od matrycy. Im bliżej matrycy, tym "obwarzanek" mniejszy.

 

W tym wypadku wielkość odpowiada odległości do filtrów (na oko). Problem w tym, że jest to prawdopodobnie odbicie wtórne, to znaczy, że światło odbija się od spodniej strony filtra (wielokrotnie), uprzednio odbijając się od szyby na matrycy (niestety - dosyć częsta przypadłość sbiga, o ile nie standardowa).

 

Co ma SBIG do tego , raczej filtr jest przyczyną. W astrodonie tego nie widziałem tutaj widać wielokrotne odbicie w samym filtrze - cos na kształt transportera między ziemią , a piramidą w gwiezdnych wrotach ;)

Widać to tylko w filtrze niebieskim w innych nie.

 

Postaram się to sfotografować, albo pokazać na rysunku.

 

Z obliczeń wynika, że halo ma 40 pixeli pomnożymy prze wielkość pojedynczego czujnika czyli 40 x 0.0054 = 0.216

 

0.216 X światłosiła czyli 4.5 = 0.972 ponieważ sa dwa odbicia pomnożę przez dwa x 2 = 1.944 co daje w przybliżeniu grubość filtra, który przypomnę w Baaderze wynosi 2 mm.

 

Hm, a może się mylę g.gif

 

 

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma SBIG do tego , raczej filtr jest przyczyną.

Co ma Sbig do tego? Zapytaj Sbiga, Baadera, Astrodona (choć sam wyraźnie pisze - w teście powyżej), że w kamerach pewnej marki nie dostrzega halo na swoich filtrach), albo użytkowników innych producentów, dla których problem halo nie istnieje.

 

Dlaczego w niebieskim? Większość kamer ma wyjątkowo wysoką sprawność w tym widmie, tak samo większość filtrów ma dosyć wysoką "wagę" dla niebieskiego. To sprawia, że przy takich samych czasach niebieski kanał jest znacząco mocniej doświetlony. Dlatego w innych tak mocno nie widzisz.

 

Treści w tym temacie w internecie jest bardzo wiele. Niestety - nie znajdziesz rozwiązania swojego problemu, tak samo, jak i tysiące innych walczących. Jedyne co możesz zrobić, to poszukać filtrów, które akurat z tymi szybami, które masz w swojej kamerze, dadzą najmniejsze refleksy.

 

Radzę sobie odpuścić i po prostu przymknąć oko na ten problem, tym bardziej, że masz świetną kamerkę, którą możesz cuda robić. Możesz też nauczyć się sprawnie retuszować takie halo w Photoshopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0.216 X światłosiła czyli 4.5 = 0.972 ponieważ sa dwa odbicia pomnożę przez dwa x 2 = 1.944 co daje w przybliżeniu grubość filtra, który przypomnę w Baaderze wynosi 2 mm.

 

Jeżeli dobrze policzyłeś, to będzie cover slip na matrycy.

 

Since the filters and the chamber glass are all 3 mm thick, and the distances between the chamber glass and the filters or the detector cover slip are in the 9-10 mm range, the only spacing that is consistent with this calculation is a reflection between the coverslip and the CCD.
Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby coś Ci pomóc, to po inwigilacji rozwiązania, widzę następujące:

- Astrodon Tru-Balance Gen 2 LRGB (nowa generacja)

 

Tu mam przykład, jak sprawują się z Twoim Sbigiem:

http://www.abmedia.com/astro/current/M45-LRGB-130EDF.html

 

Nie jesteś jedyny, który z tym walczy. Niestety, większość filtrów w tych kamerach daje silne refleksy między szybą na matrycy, a samym filtrem. Ewidentnie się nie lubią. Tu masz większy wątek w tym temacie:

http://tech.groups.yahoo.com/group/ap-ug/message/53101

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie należy się tym aż tak przejmować przede wszystkim jest to niskobudżetowa kamera

i pewne niuanse za sobą to pociąga, trudno spodziewać się tu wodotrysków technologicznych za taką cenę.

Z filtrem który wskazał Adam w M45 można się doszukiwać refleksów już naprawdę na siłę.

Wielki czip to podstawowe zalety tych konstrukcji, efekty są zbliżone w różnych kamerkach

opartych o KAF8300 i zdecydowanie więcej zależy tu od umiejętności astrofotografa niż od samej konstrukcji ccd.

 

SBIG-owi i tak pomimo wpadek (na początku produkcji z nieefektywnym chłodzeniem) z tą konstrukcją należą się pieśni pochwalne ponieważ jako topowa firma segmentu zastosowała tu wyjątkową jak na tę firmę politykę cenową.

 

Ad same fotki:

Jestem pod wrażeniem samych efektów z rubinara z f/4 trochę może i nie jest to ultrasharp stałka canona 200/f4

ale ciepłe miękkie fotki mają swój urok i piękny klimat . Myślę że powinieneś wstrzelić się w dłuższe czasy i pociągnąć

obiekty DS z tym szkiełkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.