Skocz do zawartości

Okular ED


search

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czym się różni okular ED (http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_61&products_id=580&lunety=Okular_ED_3,8mm_TPL_1,25%27%27_%28Soligor_OEM%29) od lantanowego? Jest gorszej czy lepszej jakości, czy może to jest to samo?

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba to to samo, przynajmniej odległość źrenicy wyjściowej o tym świadczy,

ED to skrót od Extra-low Dispersion, (o bardzo małym rozszczepieniu światła) a szkła lantanowe, czyli ze szkła z dodatkiem tlenku lantanu, również mają taką właściwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba to to samo, przynajmniej odległość źrenicy wyjściowej o tym świadczy,

ED to skrót od Extra-low Dispersion, (o bardzo małym rozszczepieniu światła) a szkła lantanowe, czyli ze szkła z dodatkiem tlenku lantanu, również mają taką właściwość

 

No właśnie, szukałem rozwinięcia tego skrótu, bo są też refraktory serii ED, jak zresztą zauważyłem jesteś w posiadaniu jednego :)

 

Dziękuję i pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jednak pociągnę ten wątek dla zdobycia odpowiedzi na nurtujące mnie teraz pytanie - czy warto inwestować w okulary z tej serii zamiast w lantanowe? Wszyscy wiemy, że istnieje zasada, że okulary kupuje się na całe życie i nie chciałbym tracić specjalnie na coś kasy. Z drugiej strony warto wspomnieć, że mam w swojej kolekcji już dwa okulary z tej serii z teleskopy.pl. Próbowałem kupić ostatnie sztuki lantanowych z tego sklepu, już zamówiłem, ale coś im nie poszło i w końcu okazało się, że jednak nie mają i że w ogóle już wycofali z produkcji. Za poradą sprzedawcy zastępczo zamówiłem ED 5.2 i 7.5. Riklaunim pisze, że "osiągami nie będą powalać" - czyli nie warto ich kupować na dłuższą metę?

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diablohero wytrzymaj jeszcze te 11 dni do zlotu :)

Przyjedziesz, pogadasz z użytkownikami różnych szkieł, pomacasz okulary, wypróbujesz, będziesz miał już duże pojęcie w różnych rodzajach i markach.

Nic tak nie pomoże w wyborze, jak sprawdzenie ich w praktyce :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diablohero wytrzymaj jeszcze te 11 dni do zlotu :)

Przyjedziesz, pogadasz z użytkownikami różnych szkieł, pomacasz okulary, wypróbujesz, będziesz miał już duże pojęcie w różnych rodzajach i markach.

Nic tak nie pomoże w wyborze, jak sprawdzenie ich w praktyce :)

pozdrawiam

 

11 dni? Toż to wieki! :rolleyes:

Dobry pomysł, nie pomyślałem o tym... dzięki :)

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.