Skocz do zawartości

Okular 4 mm do sky watchera 90/900 AZ 3


sebek0505

Rekomendowane odpowiedzi

Moim skromnym zdaniem jezeli chcesz częsciej uzywac okularu wybierz 6mm, ktory da niezly power x150. Jowisz i Saturn w takim powiekszeniu juz wiele pokażą tym bardziej Księżyc wiadomo, ze będzie bardzo szczegółowy. Nie kupuj okularu na granicy wydolnosciowej Twojego teleskopu bo obraz Cie rozczaruje. Polskie niebo tez bardzo rzadko pozwala przypowerowac konkretnie na planetę, a pow. x150 mozna smialo nazwac juz planetarnym i całkiem użytecznym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja bym nie celował w powiększenie większe niż 150x, bo mówimy o achromacie i to na montażu azymutalnym, a jak jeszcze kolega chciałby kupić jakiegos plossla, to już wogóle będzie zero komfortu (rzęsy jeżdżące po zewnętrznej soczewce w okularze)!

Dla mnie x150 to absolutny max, zwłaszcza że jak koledzy juz pisali, samo powiększenie to nie wszystko, bo przy średnicy 90mm teoretycznie maksymalne powiększenie to x180, ale to tylko achromat i to z niższej półki, więc przy takich powiększeniach jakość obrazu leci totalnie na pysk.

Lepiej trzymać się zasady: lepiej mniej (powiększenie) a więcej (jakość)!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bunga-Bunga

Komfort zależy od przyzwyczajeń. Ja np. w ogóle nie narzekam, że w Newtonie używam Plossla 4mm przy 300x. Podobnie jest z Ortho.

Niby trzeba blisko soczewki oko zbliżyć, ale raczej nie paćkam sobie soczewek rzęsami. Zaczynałem swoją przygodę z astro od kompletu Plosslli i nauczyłem się po prostu przez nie patrzeć przez te kilka lat.

 

P.S.

Ja twórcy tematu radzę nie kupować na razie niczego, tylko umówienie się z kimś z forum na lookanko takim pożyczonym okularem 4mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj KOLEGÓW, bo dobrze Ci radzą ortoskopy to chyba najlepsze okulary planetarne. Ich wadą jest tylko dość małe pole (47* pola widzenia) i mała odległość trzymania oka od okularu (6mm trzymania oka od okularu), szybko też parują, więc na obserwacjach w terenie musiałbyś kupić suszarkę 12V samochodową, aby można go było wysuszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ile możesz zobaczyć swoim refraktorem zależy pezedewszystkim od jakości nieba z pod którego obserwujesz jeśli zasięg gwiazdowy oscyluje w okolicach 6-6,5 mag to z okularem 7-6mm powinienes zobaczyć księżyce Tytan,Rea,Tetys,Dione,Japetus pamiętaj jednak aby zobaczyć te maleńkie kropeczki musisz wiedzieć w którym momencie są najbardziej oddalone od planety macierzystej aby nie zbladły w jej blasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.