Skocz do zawartości

Moje pierwsze doświadczenia z kamerą


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kilka ostatnich bezchmurnych ( w miarę) nocy pozwoliło mi przetestować moj nowy nabytek : ATIKa 314L+, którego to udało mi sie nabyć w dość fajnej cenie z drugiej ręki. Jest to moja pierwsza astro-kamerka z prawdziwego zdarzenia .

Ustrzeliłem na początek dwie galaktyczki, na razie tylko w wersji mono, nie dysponuje jeszcze kołem filtrowym.

M51

m51fin.jpg

 

NGC5907

ngc5907 fin.jpg

 

Obie fotki to 20 x 300 sek , chip schłodzony do -20 stopni, bez odjęcia darków biasów i flatów

 

Jako laik w temacie kamerkowego astrofoto bałem się problemów z trackingiem przy takiej ogniskowej (750mm) guidowanej zewnętrznym guiderem, ale chyba nie jest tak źle, zważywszy na dość silny wiatr podczas fotografowania.

Myśle że podczas spokojniejszej aury powinienem pociągnąć 600 sek.

Mile zaskoczyła mnie ilość szumów - tutaj jednak TEC robi swoje , zostawiając Canona daleko w tyle.

Przekonałem sie także , że mimo wszystko musze uzyć korektora komy mimo małej matrycy - widać na fotkach komę.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M51 jest niezła, ale NGC 5907 jest rewelacyjna :notworthy:

Teraz tylko czekam na fotki robione przy spokojnej pogodzie, ba taki wiatr jednak daje w kość, zwłaszcza jak się foci takim "żaglem".

Zresztą ostatnio tak wiało, że nawet mój "microsetup" jak dostał podmuchem to guider szalał jak epileptyk na dyskotece :(

Patrząc na Twój potencjał już widze oczami wyobraźni kolejne wypasione zdjęcia galaktyk, w końcu idzie wiosna :)

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za miłe słowa, jestem trochę zaskoczony.... ;)

 

Zastanawiam sie ciągle czy warto wchodzić w OAG, czy to ma sens. Mój guider jest lekki, dość sztywno osadzony, wyciąg też ma skręcony na sztywno. Przy tak niewielkiej tubie jak 150/750 o ugięciach chyba nie ma mowy, zwłaszcza przy tak lekkiej kamerce.

Przed OAG powstrzymuje mnie także potencjalna trudność ze znalezieniem gwiazdki- mój sprzęt spoczywa sobie na dachu garażu w niewielkim obserwatorium, jest obsługiwany zdalnie, więc raczej nie ma możliwości ręcznego kadrowania i kręcenia OAGiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle że powinienes zrobić jeszce kilka testów. Ten zrobiony bez wiatru powinen dac Ci odpowiedz czy jest az taka potrzeba przechodzenia w OAGa.

Pamietaj jeszcze o posiadanym pikselu. Dobry seeing przy 750mm i takim pixelu jest jednym z wazniejszych elementow udanego zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.