Skocz do zawartości

Mały Newton do astrofotografii


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad malutkim Newtonem do astrofotografii. Małym czyli z ogniskową nie przekraczającą 800 mm i światłosiłą około f/5 (na pewno odpada MT800 ;) )

 

W polskich warunkach dość dobrze spisują się teleskopy 150/750 lecz ich wykonanie do pod kątem astrofotografii jest dla mnie delikatnie mówiąc niezadawalające.

 

Mam już troszeczkę dość ATM w astrofotografii (zniechęcają mnie koszty i potworna il0ość włożonego czasu) i szukam raczej gotowych rozwiązań. Czyli coś niewielkiego , ale dopracowanego najlepiej ze świetnym wyciągiem i robofocusem, idealną celą i lustrami o odpowiedniej jakości.

 

Czy macie jakieś typy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teleskop-express.de są dwa ciekawe Newtony, z tego co zauważyłem niedostępne na polskim rynku.

 

Pierwszy to 150/750, ale produkcji GSO:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p26_GSO-6--F-5-Newton-Reflektor---150-750mm---2--Crayford---Tubus.html

 

Ewentualnie wersja z mikrofokusem i korektorem komy w komplecie:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1971_GSO-6--F-5-Newton---2--Koma-Korrektor---1-10-Mikro---Fotonewton.html

 

Drugi to SW 130/650, ale z fabrycznie zamontowanym 2" Crayfordem i mikrofokuserem:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3933_Skywatcher-Explorer-130PDS---5--f-5-Newton---2--1-10-Crayford.html

 

Chodzą słuchy, że GSO to wyraźnie wyższa półka niż SW, więc ten pierwszy wygląda na dość atrakcyjną ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gotowców to musiałbyś poszukać Epsilona 130 ale nie wiem ile trza teraz dać za niego? Fajne światło 3,3

http://www.astrosurf.com/sogorb/takahashi/takahashi_epsilon.html

Orion produkuje fotograficzne newtony ale nie wiem czy takie małe. Cena pewnie też jest spora.

Właściwie fotograficzny newton to odpowiednie lustra, wyciąg i korektor. Łatwo jest zrobić małego fotograficznego newtona na bazie lustra 130/650 oraz lusterka wtórnego z synty 200 mm. Do tego MPCC i wyciąg 1:10. Tubus też trza by dać szerszy żeby nie było winietowania od zbyt wąskiego tubusa. Taki mały reflektor ze światłem 5 łatwo zrobić. Warstw 99% byś nie miał ale cena by była do przyjęcia. Nie takie rzeczy już robiłeś. Mam jednak wątpliwości co do jakości tego lustra. Osobiście robiłem próby z lustrem 114/500 + MPCC i nic z tego nie wyszło. Nawet bez MPCC w samym centrum kadru obraz na matrycy CCD był niezadawalający. Przypuszczam, że lustro 114/500 jest za mało dokładne. Trzeba by najpierw przetestować taką tubę przed przeróbką i zobaczyć jakie dajeobrazy w centrum matrycy.

Pytanie tylko czy w dobie coraz większej powszechności małych ED warto pchać się w coś takiego biorąc pod uwagę koszt fabrycznego fotonewtona? Moim zdaniem to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze typy.

 

Po MT800 wyleczyłem się z jasnych Newtonów, prawdopodobnie Tak będzie bez porównania dokładniejszy i łatwiejszy w obsłudze, ale światłosiła jaką obrałem za bazę czyli f/5 nie jest taka wymagająca i przy niej będę się starał zostać podczas poszukiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem tej oferty TS. Faktycznie, za 200 E + korektor za 109 E to niezła cena i w tej sytuacji nie warto ATM-ować.

Nie widzę jakie ma lusterko wtórne. W każdym razie lusterka 50 mm w oferowanych fotonewtonach 150 F5 są za małe i będzie winietowanie w DSLR ale na mniejszej matrycy będzie OK. Ciekawe jaka jest jakość optyczna tych rurek?

Dla mnie osobiście najlepsze jest małe APO z korektorem. Z newtonów już się wyleczylem, chociaż mam fotograficznego 150/750 z własnej przeróbki z lusterkiem wtórnym 63 mm i MPCC. To zdjęcie M31 pod tym newtonem wcale nie zachęca do kupna :compress:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z newtonów już się wyleczylem, chociaż mam fotograficznego 150/750 z własnej przeróbki z lusterkiem wtórnym 63 mm i MPCC. To zdjęcie M31 pod tym newtonem wcale nie zachęca do kupna :compress:

 

Masz rację z tym że jasne APO jest koszmarnie drogie :(

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A CT8? Drogie, to fakt. Na stronach CN Orion UK nie ma dobrej sławy (narzekania na niedoróbki mechaniczne), była też zadyma co do optyki we Francji. Jednak to co mam od niedawna robi na mnie wrazenie bardzo pozytywne. Jakbyś kiedyś chciał to obejrzeć to zapraszam, tyle że mamy do siebie daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację z tym że jasne APO jest koszmarnie drogie :(

Na stronie TS (i nie tylko) jest oferta różnych APO

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php?manufacturers_id=31&sort=&XTCsid=9b18d67639898e7b94d4fd3ed8d2af19&filter_id=55

Do 1000 E można już kupić coś sensownego z flattenerem zwiększającym światło od 4,7 - 6.0

Fakt, że to nie 300 E ale sprzęt masz na lata. Newtony chyba lepiej sobie odpuścić na stałe, chyba, że to jest newton ze światłem 3,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujące są te tuby. Jest już cena, jakieś zapowiedzi?

Z małymi, tanimi newtonami lepiej dać sobie spokój chyba, że poszukamy albo damy zrobić odpowiednio dokładne lustra z warstwami 96-99%, korektor i wyciąg. Sami zaprojektujemy tubę i zrobimy małego fotonewtona. W tamtym roku robiłem testy z lusterkiem Synty 114/500 i okazało się, że nawet w centrum gwiazdy mają wyraźną, zupełnie nie do przyjęcia otoczkę świetlną. Świadczy to o małej dokładności lustra które za mało światła skupia w centralnym prążku a za dużo w zewnętrznych.

Lusterko z pewnością nie ma dokładności 1/8 lambda. Korektor MPCC niestety też nie korygował prawidłowo pomimo deklaracji, że jest od światła 4,5. Widocznie z tym lustrem się nie spełnia. Tutaj trzeba by było szukać optyki indywidualnie wykonanej z dokladnością 1/10 lambda, co już nie będzie kosztowało 300 E za cały tubus. Większe "synciane - taśmowe" newtony jako tako się sprawdzają czego przykładem są tuby 150/750 ale obrazy jednak nie powalają. Co oferują te tuby 130/650 za 300 E z korektorem? Trudno powiedzieć ale nie byłbym zbytnim optymistą, dlatego uważam, że w małych sprzętach zawsze lepiej sprawdzi się nieco drogawe małe APO bo jednak obrazy będą lepsze, podatność na turbulencję jest mniejsza i są łatwiejsze do guidowania, a precyzja w guidingu jest podstawą. Z większymi tubami można zaryzykować ale nie wierzę, że za marne pieniądze będzie coś ekstra. Przez lata doszedłem do wniosku, że nie ma czegoś takiego w tym hobby :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Twojej kamery wchodzenie w dedykowane astrografy może nie mieć sensu (np. Orion UK seria AG). Potrzebujesz po prostu coś z przyzwoitą optyką i bardzo, bardzo mocną mechaniką (ale też bez jakiejś przesady). Nie przepłacaj za coś, czego nie wykorzystasz.

Podobnie myślimy, ostatnio skłaniam się własnie ku niewielkiemu Newtonowi, ale np z inwestycją w lepszy wyciąg typu Moonlight lub Feather Touch.

Stąd ten temat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i słusznie myślisz. Przyzwoitą (delikatnie mówiąc) optykę potrzebujesz dlatego, bo masz mały piksel, więc jak zależy ci na szpileczkach, to musisz mieć malutki spot size ;) Seria CT jest fajna, ale chyba jednak trochę za droga. W przypadku większych gabarytów carbon ma większy sens, ale przy 6, czy 8 calach? Nie jestem przekonany, czy to aż takie kluczowe. Trzeba by przetestować empirycznie.

 

Ciekawe, jak sprawdzą się te nowe foto-skywatchery? A może coś właśnie z GSO i dotuningować wyciągiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadczy to o małej dokładności lustra które za mało światła skupia w centralnym prążku a za dużo w zewnętrznych.

Dokładnie tak jest. Niby gwiazda ostra, a jednak ma takie charakterystyczne halo (coś jakby aberracja sferyczna). W tej chwili mam lustro, można powiedzieć, z wyższej kategorii i uderza właśnie ta czysta punktowość. Gwiazda praktycznie nie rozlewa się.

 

JaLe ma bardzo mały piksel w kamerze, a to oznacza, że jego wymagania co do jakości lustra są większe, niż u pozostałych osób z innymi sensorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dyfrakcja? Mi na Saturnie przy wysokiej jakości stacka wyskakuje czasami duszek z dyfrakcji (a jasne księżyce Jowisza dają krążki jeszcze łatwiej). Z małych i w sumie tanich newtonów to teraz SW PDS 130 lub 150 - do kupienia w większej części Europy (nie u nas :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest. Niby gwiazda ostra, a jednak ma takie charakterystyczne halo (coś jakby aberracja sferyczna). W tej chwili mam lustro, można powiedzieć, z wyższej kategorii i uderza właśnie ta czysta punktowość. Gwiazda praktycznie nie rozlewa się.

 

JaLe ma bardzo mały piksel w kamerze, a to oznacza, że jego wymagania co do jakości lustra są większe, niż u pozostałych osób z innymi sensorami.

 

Ja to testowałem na ATIK-u 314E, który ma piksel 4,65 i to lustro wogóle się nie nadaje. Mój fotonewton 150/750 sprawuje się jako tako z modyfikowanym Canonem ale z tą kamerką jeszcze go nie testowałem i moze się okazać, że nie będzie się nadawał. Te tanie fotonewtony są interesujące dla kogoś kto rozpoczyna astrofotografię z Canonem, napewno będzie miał kupę frajdy przez parę lat. Wątpię jednak w ich precyzję za tą kasę i z kamerą o małym pikselu może to być nieporozumienie.

Ostatnio przybył mi WO ZenithStar 66SD i z bardzo pobieżnych testów widać, że jednak jest to sprzęt bardziej pod tą kamerkę niż tanie newtony. Nie ma halo wokół gwiazd chociaz to jest ciągle sprzęt bardzo budżetowy.

Jale, nie jesteś początkującym, no nie? :rolleyes: Możesz nie być zadowolony z takiego newtona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U JaLe jest jeszcze inny problem - on kocha detale w małych obiektach galaktycznych, a to kolejny argument na konieczność posiadania porządnej optyki. Jest jeszcze inna opcja ekonomiczna. Kupić przyzwoitego newtona w sensie mechanicznym (żeby był w miarę sztywny), dołożyć dobry wyciąg oraz - wywalić optykę i kupić markową Ultra Grade. Pewnie wyjdzie taniej, niż gotowy newton do foto - i to znacznie.

 

A może ten Orion CT8 nie jest taki głupi w tym wypadku? Optyka TOP, carbon, sporo tańszy od serii AG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie takie małe podsumowanie finansowe:

 

1. Zakup teleskopu 800,- http://www.teleskop-...rd---Tubus.html

2. Wymiana wyciągu z robofocusem 2500,-

3. Wymiana optyki ~1000,- http://www.orionopti...profession.html

4. wzmocnienie dovteili wykonanie złączek 500,-

 

Razem daje nam kwotę = 4800,- rolleyes.gif i raczej nie zawyżyłem kosztów czyli może się okazać , że będzie drożej ;)

 

Zrobiło się naprawdę ciekawie, bo to dokładnie cena tego teleskopu: http://www.teleskop-...nfo/p1624_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie lustra powinny być zrobione z dokladnością 1/8 fali a nie 1/6. Oni się tam chwalą 1/6, to ciekawe ile mają te z taśmy? Jak się zrobi sferyczne lustro 150 mm 1:10 to właśnie odchyłka od paraboli wynosi 1/8 lambda i taki newton daje doskonałe obrazy. Wiem to z praktyki bo zrobiłem kiedyś takiego, w 1970.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie lustra powinny być zrobione z dokladnością 1/8 fali a nie 1/6. Oni się tam chwalą 1/6, to ciekawe ile mają te z taśmy? Jak się zrobi sferyczne lustro 150 mm 1:10 to właśnie odchyłka od paraboli wynosi 1/8 lambda i taki newton daje doskonałe obrazy. Wiem to z praktyki bo zrobiłem kiedyś takiego, w 1970.

 

GSO chwali się za to 1/12 ale za to powłoki odwrotnie; GSO 94%, Orion 98% - pytanie czy to spora różnica ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się naprawdę ciekawie, bo to dokładnie cena tego teleskopu: http://www.teleskop-...nfo/p1624_.html

A tu mnie zaskoczyłeś, bo to zupełnie celuje w inne potrzeby, niż Twoje (chyba, że źle je odczytałem). Refraktorek o małej aperturze, do tego z relatywnie krótką ogniskową? Ty, wyciskacza nietypowych mikro obiektów chcesz wejść w klasę krótkich "edków"? ;) Skandal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu mnie zaskoczyłeś, bo to zupełnie celuje w inne potrzeby, niż Twoje (chyba, że źle je odczytałem). Refraktorek o małej aperturze, do tego z relatywnie krótką ogniskową? Ty, wyciskacza nietypowych mikro obiektów chcesz wejść w klasę krótkich "edków"? ;) Skandal :)

 

Właśnie do sprzętu mam taki ambiwalentny stosunek - z jednej strony chciałbym z drugiej po moich doświadczeniach z MT800 boję się ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.