Skocz do zawartości

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem


grmarPPSAE

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie obserwowałem Księżyca w dzień gołym okiem. Czy dobrze przypuszczam, że zobaczyłbym tylko ten sierp, a ten nieco ciemniejszy pozostały Księżyc to uchwycone sprzętowo światło odbite od Ziemi oświetlające cały Księżyc?

 

Tak czy siak - fajna ta magia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby przeczuwając - jeszcze przed zobaczeniem Twojego postu - wsiadając przedwczoraj wieczorem do auta przypatrzyłem się Łysemu (temu sierpowi) i na dopełnieniu NIC nie zobaczylem. Ale to juz było prawie Ciemno. Czy sugerujesz, że trzeba w jeszcze zaawansowanym dniu?

 

to ... idę "poobserwować"

 

pierwszy raz chmurwy przeszkadzają mi w dzień - więc pewnie to dłuuuuuuuuuugo potrwa :)

 

p.s.

pytanie do fachowców - skoro Księżyc piszemy z wielkiej litery to ja tu "Łysy" prawidłowo napisałem? ;)

 

TAK BOGIEM A PRAWDĄ* nauka na starość tego "dużo-pisania", "...bym-kania" itp to nie bułka z masłem :szczerbaty:

______

*

czekam na reformę p.j.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ważna - dla tych z naszych forumowiczów co już nie tacy młodzi lub wzrok nie sokoli.

 

Okazało się, że Szuu jak zwykle objawił Święta Prawdę!

Córka - po wyjściu z auta - przed chwilą - zobaczyła ten ciemnawy brzuszek Księżyca. Więc i ja zacząłem ufnie go szukać i jakabym coś zobaczył. Twierdziła (i też bym tak stawiał) że ten brzuszek jakby był ciut mniejszy niż "wyobrażony dalej obręb sierpa".

 

Natychmiast zadzwoniłłem też do znajomej (troszkę młodszej - ja 51) ode mnie i tu niespodzianka - brzuszka nie ma ale są trzy sierpy. Kazałem mniej pić! :)

 

Wszystko to prowadzi do dwóch ciekawych wniosków:

 

1. Szuu spalił swoje incognito :D ("Troszczy się o mnie młodzian! z Bydgoszczy" - to tak do rymu ale: zrób już ten profil i datę urodzin! Nie bądź jak ten czy Tomten)

 

2. Z wiekiem astro-wzrok słabnie szybciej niż auto-wzrok {mam zwyczaj jeździć agresywnie i jeszcze nigdy o nic nie zahaczyłem ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ważna - dla tych z naszych forumowiczów co już nie tacy młodzi lub wzrok nie sokoli.

 

Okazało się, że Szuu jak zwykle objawił Święta Prawdę!

Córka - po wyjściu z auta - przed chwilą - zobaczyła ten ciemnawy brzuszek Księżyca. Więc i ja zacząłem ufnie go szukać i jakabym coś zobaczył. Twierdziła (i też bym tak stawiał) że ten brzuszek jakby był ciut mniejszy niż "wyobrażony dalej obręb sierpa".

 

 

 

Ja też jestem troszkę młodszy i jak Księżyc jest blisko nowiu, to wciąż widzę go podobnie, jak jest na zdjęciach zamieszczonych w tym wątku (potrójnego nie, z wiadomych względów ;)). Oczywiście nie tak wyraźnie, ale bez większego problemu. A przez teleskop da się dostrzec nocną stronę Księżyca również, jak jest w okolicach kwadry, albo i dalej, ale trzeba wtedy ustawić teleskop tak, żeby jasna część była poza polem widzenia. I to jest normalne, że jaśniejsza część Księżyca wydaje się mieć większą średnicę, niż ta ciemniejsza.

 

A w tym tygodniu będzie można jeszcze zobaczyć, jak za ciemnym brzegiem Księżyca znikają dwie dość jasne gwiazdy: υ (upsilon) Tauri 12 marca ok. godz. 0:05 (a więc w nocy z 11 na 12!) oraz Tejat Prior (η Gem), 13 marca ok. 22:30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.