Skocz do zawartości

Panowie, Panie - czas na Merkurego!


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zaraz pakuje do samochodu sprzęta i jade na zachód Suna. Dzisiaj polowanie nr. 2. Tylko znowu nie wiem jak ta linia horuzontu :? .

Dzisiaj moja lorneta przeszła pierwszy mały test rzutowania obrazu tarczy słonecznej na kartke papieru. Musze nad tym jeszcze popracować (bo jak teraz to mam też cień lornety przy sunie).

Test całkiem dobry, ale co mnie zdziwiło, właściewie brak plam!- a przecież były np. ten "saturn".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek to to wiem. Tylko nie myślałem, że aż tak szybko plamki znikną.

Ja się normalnie zabije :evil: :( . Co to jest, żeby na godzinę przed zachodem Słońca chmurwy zasłaniały niebo i to tak, że jak zaraz zacznie kropić to się nie ździwię.

Psia krew :evil: :evil: :x .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem widziałem Merkurego z domu we Wrocławiu, co się zdarzyło mi chyba dopiero drugi raz. Świetne, czyste niebo aż do horyzontu i jest od razu efekt. Poza tym oczywiście męczyłem Wenus, Marsa i Saturna, a także odnalzałem Ceres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również wczoraj wieczorem udało się dostrzec Markurego pierwszy raz w zyciu, no chyba ze kiedys nieświadomie :)

Kiedy zrobiło się już naprawde ciemno polowałem na M-ki miedzy innymi obserwowałem M44, M39, M13 i pare innych, niestety coś około godziny 1:00 nadciągneły gęste chmurwy z których spadł rzęsisty deszcz. Pierwszy raz w życiu spotkałem sie z tak szybką zmianą pogody, trwało do dosłownie minuty i z pięknego przejzystego nieba pozostało wspomnienie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie pogody: Może by tak w ofierze jakąś dziewice złożyć  :notworthy:  

Marcin

 

Marcin nie myl przyczyny ze skutkiem

Jak byłem w zeszłym tygodniu w Krakowie to ja złożyłem ofiarę ze swojej

.............. głupoty :cry2: :twisted: :evil: :twisted: :evil: :twisted:

Janusz nie śmiej się :wink:

 

A tak na poważnie:

Wczoraj wyciągnąłem dziadka z domciu i z lornetkami pojechaliśmy na górkę; oczywiście pierwsza była Wenus potem Jowisz, Saturn i Mars koło Plejad no i na koniec niewidoczny jeszcze gołym okiem na jasnym niebie Merkury :lol:

około 18:50 wszystkie pięć plenet widoczne doskonale bez lornetek

Full wypas :lol: 8)

no i na okrasę jeszcze przeleciał sobie wcześniej ISS :P

 

Ponieważ Merkury był jeszcze wysoko zwinęliśmy się z dziadkiem z górki i pojechaliśmy do mnie do firmy gdzie trzymam telepa;

no i zaczęła się jazda; wszystkie pięć przez teleskop

Merkury już niziutko i między gałęziami więc tylko mieniąca sie kolorami kuleczka , oślepiająca Wenus ze wspaniale widoczną fazą. 8)

Mars maleńki więc też nic interesujacego. :Cry:

Natomiast Saturn i Jowisz to się działo :lol:

Jechalismy z powerami od 30 przez 50, 100, 150, 225 aż do 300x :shock:

Lustro mam 150mm więc nie wierzyłem własnym oczom :roll:

Ogniskowa 900mm + Barlow ruski 3x + Soligor Plossl 9mm + ...

i właśnie tu pokazał co potrafi ..."Contrast booster" Baadera

co prawda obraz zrobił się zgniło-żółto-zielony ale pasy na obu i delikatne wiry w pasach na Jowiszu ukazały się jak na dłoni.

Cassini - spoko 8), cień na pierścieniu - spoko ostry i wyraźny 8)

Pirwszy raz obserwowałem z takim powiększeniem przez mojego U-sztywnionego i nadal jestem pod wrażeniem :shock:

Panowie trafiła nam się jedna z kilku zaledwie nocy w roku kiedy na 2D

można sobie pozwolić. :lol:

Oby takich więcej :notworthy::notworthy::notworthy:

Byle nie kosztem takich ofiar :Boink:

 

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Skuszony dzisiejszym, pięknym zachodem Słoneczka w Krakowie i czystym niebem ryszyłem swoje 4 litery w 4 kółka i pojechałem z cyferką polować na Merkurego i piękny młody Księżyc.

Jadąc z Krakowa na zachód w kierunku Bielan zatrzymałem się nad Wisłą na nie oświetlonym wale 100m od drogi i podziwiałem piękną paradę planet od Merkurego poprzez Marsa, Wenus, Saturna i Jowisza.

Jutro w firmie zczytam fotki na kompa i pokażę co wyszło 8)

Załapała sie przypadkiem i stacja Kosmiczna lecącą od Marsa za wschód mniej więcej.

Księżyc z pieknym światłem popielatym zachodził za odległym wzgórzem a klasztorem Kamedułów tuż pod nim. Po jego zachodzie postanowiłem pojechać na obserwacje planet z obserwatorium ale podjeżdżając pod górkę zobaczyłem go ponownie 5 stopni nad horyzontem już mocno pomarańczowego i udało mi sie go focić aż do fizycznego horyzontu i nawet trochę poniżej bo byłem na górce pod 360m a horyzont był wysoki na 260m w tym azymucie. z obserwatorium zrezygnowałem bo po 20h30m przyszły cirrusy i zasnuły całe niebo po horyzont :Cry:

Jutro zapodam fotki na gorąco 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oto fotki z wczorajszej sesji Merkuriańsko Księżycowej:

 

Aparacik Nikon CP-4500 ze statywu czas 4 sekundy na 100ASA na szerokim kącie:

Merkury220304.jpg

 

Aparacik Nikon CP-4500 ze statywu czas 8sekund na 800ASA na pełnym tele:

Moon220304.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niezła ta górna fotka. Ja widziałem wczoraj dokładnie to samo, a jak zawołałem rodziców zeby wyszli na balkon, to akurat pokazała się stacja kosmiczna, i to nie byle jaka, bo miała dobre -2 mag. Pierwszy raz widziałem, żeby ISS była taka jasna! :o A Merkury migotał jak zwariowany. To chyba przez ten prąd strumieniowy. Dwa dni temu nad Wrockiem na wys. 10km wiatr wiał z predkością 270 km/h!

 

Radzio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.