Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - zakup w USA


mich_nicki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was, witam Ciebie serdecznie.

 

Mam na imię Michał i jestem z Wrocławia .Myślę, że na stałe już zagoszczę na forum astropolis. :-)

Można powiedzieć, że po wielu latach odkładania tematu zakupu teleskopu postanowiłem wydać parę zł na zakup - niekoniecznie od razu sprzętu najwyższej klasy. Jestem niestety zielony jak groszek w temacie teleskopów, niemniej - pierwszy krok postawiony - ten post.

 

Chcę kupić teleskop - refraktor lub reflektor (z tego co przeczytałem tego powinienem szukać) w USA - ze względu na niższe tam ceny. Skłaniam się ku firmom Meade lub Celestron. Telefkop to jednak nie koniec - zapewne do niego potrzebne będą dodatki w postaci okularu, etc... - wszystko w zależności od tego, co będzie dodatkowo dostępne w zestawie na aukcji :-)

 

1. Myślę, że mogę wydać do $250 tj. ok. 700zł.

2. Mieszkam we Wrocławiu, na osiedlu Kozanów (blok - 5 piętro, balkon 5x2,5m od strony zachodu).

Obserwacje dodatkowo będę prowadzić z różnych miejsc - jestem mobilny :-)

3. Chcę obserwować planety, księżyce - raczej galaktyki nie będą wchodzić w grę z racji budżetu(a może jednak tak-da się w tej cenie?).

Myślę też, aby od początku myśleć o astrofotografii - obecnie mam body Canon EOS 450D i 5D Mk2 - dlaczego nie spróbować? :-)

4. Mam 27 lat, jestem w pełni mobilny i obserwacje będę chciał prowadzić z różnych miejsc w europie w związku z wyjazdami.

 

Sprzęt jaki podaję jest tym jaki właśnie jest dostępny na ebayu - zatem wybór jest taki, jaki obecnie na aukcjach. Rynek tam jest większy niż allegrowy, zatem też o sprzęt na aukcji łatwiej - tak sądzę.

 

Zatem do rzeczy - modele :-)

1. Meade 4400 4.5"

2. Meade ETX-70 AT 70mm "Go-To" Refractor

3. Meade DS-114: 4.5" Equatorial Reflecting

4. Meade Jupiter DS-114

5. Meade 114EQ-DH

6. Meade ETX-90EC 90mm Catadioptric

7. Celestron Nexstar 80GT 80mm Go-To Refractor

8. Celestron 8 GPS

9. Celestron 114 EQ Astromaster Reflector

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę głupio sobie samemu odpowiadać niemniej jednak informacyjnie napiszę, że co nieco ustaliłem dzięki uprzejmości użytkowników riklaunim i ignisdei z forumastronomiczne.pl

 

Ostatecznie wybito mi z głowy półśrodki i postanowiłem najwyżej trochę poczekać, ale kupić za to:

1. OTA CST 8" Meade lub Celstron,

2. Montaż min. HEQ5, CG-5 GT lub LXD75 - wydają się być tej samej klasy.

Teraz zatem pozostaje mi rozglądać się za konkretnym sprzętem z danego zakresu :-)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, fajnie Ci chłopaki doradzili, w szczególności w tym aspekcie: "1. Myślę, że mogę wydać do $250 tj. ok. 700zł.".

 

Generalnie, to te rady nijak nie mają się do Twoich wymagań. Inną kwestią jest to, że w tym budżecie nic sensownego nie kupisz, tym bardziej, jeżeli chcesz fotografować.

 

Proponuję, żebyś jeszcze raz podał realny budżet, który możesz wydać.

Ten zestaw, który Ci zaproponowali, to jakieś 7 tysięcy PLN, nie licząc dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mich-nicki

 

Jeżeli już, to twoim wymaganiom bliższy byłby ED80 Sky-Watchera.

Na forumowych giełdach pojawiają się co jakiś czas używki w okolicach ~1000zł.

Szkoda, że sprzedałem swojego - mieszkam na Kozanowie, mógłbyś sobie polookać.

 

Śmiem twierdzić, że do wizuala planet miałbyś więcej pożytku z takiego EDka, niż SCT 8' - zwłaszcza z balkonu.

O wszelkich próbach astrofoto nie wspomne.

 

Na początek, do wizuala powiesiłbyś sobie to na AZ4 i dało by radę - choć taki zestaw wyjdzie jakieś 1500zł + okulary (chyba że trafisz komplet ED z kątówką i LETami)

 

Potem jakieś HEQ5/NEQ6 (+ 5 miliardów innych gadżetów :) ) i możesz spokojnie 5Dmk2 powalczyć. Niestety EDek nie obsłuży całego pola Canona 5D, ale masz już przyzwoity detektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że sprzedałem swojego - mieszkam na Kozanowie, mógłbyś sobie polookać.

Absolutnie nie szkoda że sprzedałeś swojego - jestem bardzo zadowolony z tego teleskopu. ;)

Poza tym też jestem z Wrocławia, więc mich_nick dalej może (jeśli chce) popatrzyć przez niego. Poza tym mam AZ4 i SCT150 - też do oblukania jeśli jest taka chęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie szkoda że sprzedałeś swojego - jestem bardzo zadowolony z tego teleskopu. ;)

 

Daniel, co ma kurna znaczyć to: " ;) " - Miało chyba być :astronom: a potem :notworthy:

:D

 

Apropos "interkontynentalnej logistyki kreatywnej", to o ile z różnymi drobnymi pierdółkami (okulary, filtry) się da, ale ty chcesz teleskop za parę stówek tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie w 700zł nie zmieszczę się. Na początku myślałem, że przeznaczając niewiele - od czegoś moge zaczać. Nie chcę jednak się rozczarować, a znając siebie - mogłoby to spowodować, że już kolejnego zakupu by nie było.

 

Muszę łącznie mieć 2000-2100 zł na zestaw - z tego co przeglądałem za $800-850 w takiej właśnie cenie kupię razem z montażem. Czyli jakieś 750 sprzęt + 100 przesyłka :-)

 

bartolini, - i jak z widokami z Kozanowa? :) Ja dodatkowo będę jeździć na Maślice, ale obawiam się, że przez obecne inwestycje niebo nie będzie już tak czarne jak kiedyś.

exec - z chęcią. Jeśli będzie jakiś zlot/spot to z nieukrywaną przyjemnością.

 

Merytorycznie natomiast jeszcze się nie wypowiem, bo - wciąż zielony jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Muszę łącznie mieć 2000-2100 zł na zestaw - z tego co przeglądałem za $800-850 w takiej właśnie cenie kupię razem z montażem. Czyli jakieś 750 sprzęt + 100 przesyłka :-)

 

bartolini, - i jak z widokami z Kozanowa? :) Ja dodatkowo będę jeździć na Maślice, ale obawiam się, że przez obecne inwestycje niebo nie będzie już tak czarne jak kiedyś.

 

 

Nie wiem, czy przy tym budżecie zabawa w USA ma sens...

 

Odnośnie nieba wrocławskiego, to nie używam. Jeździmy na Tąpadła w okolicach nowiu. Na Maślice to teraz można jechać, jakbyś nie miał prądu w domu, a wieczorem chciałbyś sobie coś poczytać B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, urbanizacja tego miejsca zrobiła swoje. Rodzice nie mieszkają w centrum osiedla, zatem może przy odrze będa lepsze warunki - a może nie :P

Bartolini - uważasz, że w tej kwocie w PL jestem w stanie kupić taki sprzęt?

 

Gdzieś widziałem, że sam montaż LXD to koszt 1400zł. Ja chcę go kupić za ok $200-250.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pierdółki do 100$ to pewnie przejdą bez VAT. Jeśli nie - to marne szanse.

Można oczywiście nie wpisać wartości na przesyłce, ale wtedy masz duże szanse, że przesyłka 'się zgubi'. A jeśli się nie zgubi, a będzie to duża paczka (teleskop, montaż) to też bardzo duże szanse, że celnicy ją zatrzymają do kontroli. Wtedy może być tak, że policzą wartość od ceny katalogowej. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak jest - od 10 lat dostaję paczki z USA, zatem trochę już przeszedłem :-)

 

W kwestii montażu. Za $300 mogę kupić Celestron CG-5 (chyba jest to starsza wersja, bo nie GT). Niestety ponoć ma problem z napędem DEC.

Czy jest to do zrobienia przez elektronika, bo zakładam, że zakup nowego napędu DEC jest nieopłacalny?

Jestem już ugadany wstępnie ze sprzedawcą, jednak zanim się zdecyduję - muszę podpytać Was :-)

 

Choć chyba nijaks ię opłaca, bo z tego co widzę CG-5 http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-celestron-cg5,d1238.html kosztuje 1249zł

Edytowane przez mich_nicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj chyba pojawiła się moja niewiedza - CG-5 nie ma napędu DEC - a ma go CG-5 GT (czyli GoTo) ?

 

http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=16&ProdID=92

 

Tutaj stronka kolegi Tadzia, który jest użytkownikiem takiego cg-5gt:

http://tadeoho.cba.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj chyba pojawiła się moja niewiedza - CG-5 nie ma napędu DEC - a ma go CG-5 GT (czyli GoTo) ?

 

http://www.celestron.com/c3/product.php?CatID=16&ProdID=92

 

Tutaj stronka kolegi Tadzia, który jest użytkownikiem takiego cg-5gt:

http://tadeoho.cba.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Serwus,

 

Od pierwszego postu minęły już prawie 3 miesiące. Ostatecznie z 700zł zrobiło się 2000zł, niemniej wybrałem interesujący mnie teleskop.

Ostatecznie padło na konstrukcję Klevtzova w postaci teleskopu Tał-200K na montażu EQ5. Może sam montaż nie zachwyca, z tego co czytałem, jednak jest to więcej niż wystarczające, aby zacząć przygodę z obserwacjami astronomicznymi.

 

Mam jeszcze prośbę do posiadaczy teleskopów Tał. Kupuję go na odległość, więc nie mam możliwości obejrzenia go. Na co powinienem zwrócić uwagę - o co zapytać sprzedawcę, jakie zdjęcia poprosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to zaledwie parę lat temu :) W porównaniu do rynku SCT w USA, gdzie sprzedawane tuby są począwszy od lat 70tych, to konstrukcja Tała wydaje się nowością ;)

Swoją drogą - niewiele osób korzysta z tych teleskopów. Informacje jednak w sieci sprawiły, że zdecydowałem się na takie "cudo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na cloudynights przeczytałem odpowiedź na pytanie "dlaczego sprzedałeś ten teleskop' - "bo gdybym nawet miał Hubbla, to po pewnym czasie i tak bym go zmienił" ;) Zatem chyba nie ma co tak rozpaczać nad 1 teleskopem - zawsze można go sprzedać ;) Byle nie stracić na tym za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.