Skocz do zawartości

Hickson 68


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach wczorajszych testów EONa 120 +rf f/6.3 + ST8300 wykonałem jeszcze jedno zdjęcie. Jest to składanka 5 x 3 [min] + 2 x 10[min]

Zdjęcie niestety bez flata i jak zwykle mała ilością materiału, ale i tak mnie cieszy, bo to chyba polska premiera.

 

 

Hickson 68 to grupa galaktyk składająca się z 5 składników .

NGC5371.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe,

 

Może przy takiej ogniskowej to zreskaluj go na 2 pixele. Piki na osi X wyglądają dziwnie, tam się nic nie powinno dziać. Co najwyżej lekki dryf od nie idealnie ustawionej polarnej korygowany zawsze w jedną stronę. Czy ten kawałek który pokazałeś jest miarodajny dla całych sesji? Czy na przykład zaczyna się ładnie a po jakimś czasie pogarsza, albo uspokaja? Ew. w konkretnych pozycjach teleskopu jest gorszy/lepszy?

 

Dziwny ten wykres. Gdyby skoki były na osi Y można by się czepnąć prowadzenia montażu, ale to co widać na osi X sugeruje albo ugięcia (ew. ciągnące się nierówno kable) albo jakieś bąki ciepłego powietrza (ew. drgania z piera) miotające bez sensu gwiazdką i ogłupiające soft. Przecie w osi X on nic nie powinien robić w trakcie prowadzenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie troszkę Hans zszokowałeś, bo to mój bliski ideału wykres i powiem Ci że jak podpatrywałem kolegów na Kudłaczach to przy montażach Takahashi też im w X szarpało.

 

Właściwie od początku do końca mam podobny wykres nie licząc tych miejsc, gdy np wtargnę do obserwatorium ;) Wydaje mi się, że idzie ku dobremu, biorąc pod uwagę to co miałem na początku (wykres poniżej).

 

O co chodzi z tym zreskalowaniem na 2 pixele ?

 

Zresztą zobacz w necie wszystkim miota w obu osiach: http://www.cyanogen.com/help/maximdl/Tracking_Error_Graph.htm

prowadzenie EQ6.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ten drugi to dyskwalifikacja.

 

Nie jestem tu ekspertem, sam walczyłem z problemem dłuuugo. Ale sądzę, że to co napisałem jest prawdą. Na moich wykresach (a foce 900tką) w osi X nie dzieje się absolutnie nic (a wykres zeskalowany do 2 pix czyli jakiś 2.8"). Buja go lekko od seeingu na +/- 0.5" max i koryguje co kilka minut (5-10) o jeden pixel. Nie poprawiałem bardziej Polarnej, aby właśnie co jakiś czas (raz dwa razy na 600sek klatkę) "pyknął" go i w drugiej osi. Ty masz mniejszy pixel na guide-ccd, ale i korektor znacznie skracający ogniskową, więc na moje prymitywne doświadczenie, to można tu pójść znacznie dalej. To co dyskwalifikuje moje fotki to ostrość o trackingu praktycznie zapomniałem, cisza i spokuj. W Y korekta na 0.5-1" co 10-15 sek, w X cisza i korekta na 1" co 300-500 sek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo to chyba polska premiera.

 

Byłem przed Tobą :) (chociaż ten jeden raz)

 

http://forum.astropolis.pl/topic/33101-ngc5350-do-mag-22/

 

Ale bynajmniej przesyłam słowa poparcia dla Twoich galaktycznych poczynań.

 

Tak na serio, to polecam lekturę mojego wątku. Znalazłem tam wiele ciekawych obiektów, może je i u siebie znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przed Tobą :) (chociaż ten jeden raz)

 

http://forum.astropo...5350-do-mag-22/

 

Ale bynajmniej przesyłam słowa poparcia dla Twoich galaktycznych poczynań.

 

Tak na serio, to polecam lekturę mojego wątku. Znalazłem tam wiele ciekawych obiektów, może je i u siebie znajdziesz.

 

Szukałem, ale jakoś nie trafiłem.

Oczywiście gratuluje :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ten drugi to dyskwalifikacja.

 

Nie jestem tu ekspertem, sam walczyłem z problemem dłuuugo. Ale sądzę, że to co napisałem jest prawdą. Na moich wykresach (a foce 900tką) w osi X nie dzieje się absolutnie nic (a wykres zeskalowany do 2 pix czyli jakiś 2.8"). Buja go lekko od seeingu na +/- 0.5" max i koryguje co kilka minut (5-10) o jeden pixel. Nie poprawiałem bardziej Polarnej, aby właśnie co jakiś czas (raz dwa razy na 600sek klatkę) "pyknął" go i w drugiej osi. Ty masz mniejszy pixel na guide-ccd, ale i korektor znacznie skracający ogniskową, więc na moje prymitywne doświadczenie, to można tu pójść znacznie dalej. To co dyskwalifikuje moje fotki to ostrość o trackingu praktycznie zapomniałem, cisza i spokuj. W Y korekta na 0.5-1" co 10-15 sek, w X cisza i korekta na 1" co 300-500 sek.

 

Pozdrawiam.

Ale przecież dla guidingu nie ma znaczenia jak zeskalujesz wykres, który jest tylko obrazem tego co się dzieje z prowadzeniem.

 

Po za tym skoro piszesz, że buja Ci lekko od +/- 0.5 to u mnie chyba ta wartość wynosi +/- 0.3

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje fotki i skompletowania zestawu. Od czasu do czasu nachodzi mnie mysl o przesiadce na refraktor. Dlatego tez z uwaga bede obserwowal Twoje poczynania. Przy okazji - piszecie o guidingu. A czym guidujecie? Bo jak wiadomo pixel pixelowi nie rowny. BTW u mnie guiding w DEC raczej sie nie miota - chyba ze jest wiatr i/lub jakis paskudny seeing. A wczoraj lekki wiaterek byl. Przynajmniej w Krakowie.

 

Edit:

Wlasnie przeczytalem, ze z tym refraktorkiem to dopiero testy. Tym bardziej bede czekal na wyniki.

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, ty masz chyba osie pomylone w guidowaniu. X to RA, Y to DEC. Deklinacja powinna być płaska na poziomie seeingu. To mnie dziwi u JaLe, bo albo też ma osie odwrócone, albo ma naprawdę bardzo dobry tracking, tylko coś się dzieje w deklinacji (która przecież ma być praktycznie statyczna). Tu na pewno jest co poprawiać.

 

Zanim zaczniecie walkę z guidowaniem w Maximie upewnijcie się, czy aby na pewno macie prawidłowo określone osie. Wystarczy na chwilę wyłączyć korekty i zobaczyć, gdzie nam się maluje krzywa PE. Widziałem już takie historię, że soft guidował deklinację odczytując błędy z rektascensji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótko. Zrób chociaż z 1-1,5 przebiegu ślimaka. Na pierwszym zdjęciu wygląda, jakbyś miał jednak zmienione osie ;)

 

Zasada jest prosta. W deklinacji powinieneś mieć liniowy dryf (poszarpany tylko seeingiem, wynikający z niedokładności ustawienia polarnej), zaś w RA sinusoidy z poszarpaniem z układu zębatek.

 

BTW - do testu wyłącz po rostu obydwie osie i zrób 5 min. Będzie jasne.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie napiszcie jak się ustawia parametr "declination" ?

 

Wybieram gwiazdkę z cdc odpowiadającą te guidowanej lub najbliższą która potrafię zlokalizować i sprawdzam jej De.

 

 

I jeszcze jedno - w RA montaż wróci do punktu wyjścia po pełnym cyklu (mnie więcej). W deklinacji nigdy nie wróci ;)

Powiem szczerze, ze już dawno miałem wątpliwości co do tego czy x u mnie to De czy Ra, ale nie potrafiłem tego zmienić i tak zostało.

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz ogniskową? U mnie też jest poszarpany wykres w obu osiach tylko że nieco bardziej tylko że u mnie jest 1200mm ogniskowej.

Wydaje mi się że zależy to od ustawienia kamery względem osi.

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz ogniskową? U mnie też jest poszarpany wykres w obu osiach tylko że nieco bardziej tylko że u mnie jest 1200mm ogniskowej.

Wydaje mi się że zależy to od ustawienia kamery względem osi.

 

W tej chwili ogniskowa to 400mm, ale wykres i tak mam bardziej postrzępiony jak w przypadku guidowania przez MT800 z ogniskową 800mm.

 

 

I jeszcze jedna informacja w osi Ra mam wymienione łożyska i smar (chociaż w najbliższym czasie muszę operację powtórzyć.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kamera jest ustawiona pod kontem np 45 stopni do którejkolwiek osi to oba silniki muszą guidować jednocześnie.

I będzie szarpanie w obu osiach. Dobrze ogarniam?

 

Nigdy nie zwracałem uwagi na ustawienie kamery guidującej, ale też mi się tak wydaje.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kamera jest ustawiona pod kontem np 45 stopni do którejkolwiek osi to oba silniki muszą guidować jednocześnie.

I będzie szarpanie w obu osiach. Dobrze ogarniam?

Nie, no co ty? :) Od tego masz kalibrację, żeby software wiedział, jak kamera jest ustawiona. Mimo to, oczywiście rekomenduję zawsze ustawienie jest zgodnie z osiami, bo... po prostu sprawność wyliczania subpikseli będzie wyższa, niż w przypadku ustawienia "pod kątem". Nie mniej - nie ma tak, że będą "oba silniki szarpać", bo to nie ma nic do tego.

 

Co do ustawienia deklinacji. Jeżeli masz prawidłowo spiętego maxima ze sterownikiem montażu, to informację o deklinacji gwiazdy będzie program dostawał z montażu i wtedy to pole powinno być "wyszarzone". Jeżeli tych danych brakuje, to musicie zrobić następującą procedurę:

1. kalibrację guidera przeprowadzić na deklinacji ZERO, czyli na przecięciu meridiana,

2. po prawidłowiej kalibracji (sprawdzić, czy wartości X i Y są w miarę zbliżone) zrobić GOTO do docelowego obiektu i wprowadzić wartość Deklinacji (tam gdzie guidujemy).

 

Wartości dobrej kalibracji możecie sobie zapisać. One się nie zmienią (jeżeli setup się nie zmieni). Jedyne co będzie się zmieniać, to kąt kamery, chyba że go sobie oznaczycie fizycznie na kamerze. Kalibracja to nie jest coś, co wykonuje się w czasie każdej sesji. Ja ostatnią kalibrację wykonywałem lata temu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wracając do tematu guidingu to mam pytanie dotyczące poniższej tabeli.

Jak ją ustawić i czym się kierować?

 

Dobre pytanie. Pewnie najlepiej jak odpowie na to Adam_J albo przytoczy link do któregoś wątku gdzie juz to tłumaczył wielokrotnie.

Jeśli nie chce ci się samemu obliczać czasu minimalnej i maxymalnej korekty to możesz sie zdać na "Wizarda" który zrobi to za ciebie w programie CCD Ware Autopilot.... nie wiem czy to dobry pomysł ale informuje o takiej opcji.

 

Na marginesie powiem wam że macie na moje około gdzieś ze dwa razy lepszy seeing niz ja w Warszawie... serio. U mnie wahania i szarpanie seeingu w deklinacji to w najlepszym wypadku +/-1,5 arcsec czyli u mnie akurat +/-1 px ... Jak widzę wykres guidingu z błędem w którejkolwiek osi w zakresie +/-0.5px to mnie krew zalewa.

 

eh... kiedy ja wróce do focenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak widzisz też szarpie. Ale też widzę że przed foceniem muszę wychłodzić obserwatorium bo jak wszedłem do obserwatorium to temp sensora CCD była w granicach 15 stopnia czyli i lustra też.

A na zewnątrz było już tylko 7. W takom przypadku nie dało się ustawić ostrości :( co za kicha..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.