Skocz do zawartości

Eksperymentalne Sombrero z C11


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Tak na szybko jeszcze mało optymalnym zestawem galaktyka Sombrero, M104. SCT 11" przy f/10, DSI III Pro z filtrem L, Radial Guider (+Basler Ace). Brak dobrych flatów i chyba coś z darkami zamieszałem ;) Ale HEQ5 może prowadzić C11 przy f/10 :D

 

 

M104 Sombrero Galaxy, f/10; 20 x 5 min:

2somb.jpg

 

1somb.jpg

 

M104 Sombrero Galaxy, f/10, zmniejszone do 50%; 20 x 5 min:

3somb.jpg

 

 

M104 Sombrero Galaxy, f/10, bin 2; 168 x 5 sek:

shortsombrero.jpg

 

Surowe stacki:

- http://www.rkastrofoto.appspot.com/site_media/astro/orig/sombrer-22-04-2011/0sombrero.fit

- http://www.rkastrofoto.appspot.com/site_media/astro/orig/sombrer-22-04-2011/0shortsombrero.fit

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe obiekty najlepiej robić taką rurą na bin 2. To tak jakbyś robił na bin 1 i zmniejszył fotkę do 50% ale czasy naświetlania są minimalne w porównaniu do bin 1 i można napstrykać dziesiątki klatek. Ja dawno myślę zrobić coś podobnego moim ATIK-em 314E. On jest mało czuły w bin 1 bo ma malutki piksel ale w bin 2 powinien dać radę z Makiem 180/2700 z reduktorem 0,5x. Ogniskową miałbym 1300-1500 (zależy jak daleko od matrycy dam reduktor) i w bin 2 by mi wyszło tak jak z ogniskowej 650 - 750 mm. Małe galaktyki, mgławice planetarne i gromady kuliste powinny wyjść bardzo dobrze przy krótkich czasach. Ja mam EQ6 SynScan to powinien dać radę. Mam też fajne niebo tylko na razie czasu nie mam. Twój test potwierdził moje przemyślenia. Jedyny minus tego to jest mały format obrazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Radzę zapomnieć o foceniu z takiego montazu ( i to obojętnie HEQ5 czy HEQ6) z rurki o ogniskowej wiekszej jak 800-1000 mm. :D Praw fizyki sie nie zmieni a małe chińskie rączki są sprytne ale robią szybko, duzo i niedokładnie. Miałem HEQ5 , dobrze spasowany i tuningowany egzemplarz i nie dało się przekroczyc magicznej wartości 1 metr. Oczywiście mówimy o zadowalajacych wynikach wedle ogólnie przyjętego pojęcia " zadowalające".

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe obiekty najlepiej robić taką rurą na bin 2. To tak jakbyś robił na bin 1 i zmniejszył fotkę do 50% ale czasy naświetlania są minimalne w porównaniu do bin 1 i można napstrykać dziesiątki klatek.

Celem było zobaczyć czy da się poprowadzić 2800 mm w takiej rozdzielczości ;) Bin 2 można, ale fotka nie byłaby już taka "duża" :)

 

Ja dawno myślę zrobić coś podobnego moim ATIK-em 314E. On jest mało czuły w bin 1 bo ma malutki piksel ale w bin 2 powinien dać radę z Makiem 180/2700 z reduktorem 0,5x.

On tak czy siak ma słabą matrycę. Co do filtrowego reduktora 0.5x - zapomnij. Wbije ci taką krzywiznę pola że nawet na tej matrycy będziesz ją ładnie widział.

 

Ogniskową miałbym 1300-1500 (zależy jak daleko od matrycy dam reduktor) i w bin 2 by mi wyszło tak jak z ogniskowej 650 - 750 mm. Małe galaktyki, mgławice planetarne i gromady kuliste powinny wyjść bardzo dobrze przy krótkich czasach.

Małe galaktyki są rozmiarów przerośniętych planet. Taka silna redukcja im nie pomoże. Tym bardziej mgławice planetarne takie jak np. Mgławica Saturna to od 2000 w górę żeby dobrze rozdzielić ich kształt i nie dać O-III wszystkiego zaświetlić (potężna jasność powierzchniowa).

 

 

 

Panowie,

Radzę zapomnieć o foceniu z takiego montazu ( i to obojętnie HEQ5 czy HEQ6) z rurki o ogniskowej wiekszej jak 800-1000 mm. :D Praw fizyki sie nie zmieni a małe chińskie rączki są sprytne ale robią szybko, duzo i niedokładnie. Miałem HEQ5 , dobrze spasowany i tuningowany egzemplarz i nie dało się przekroczyc magicznej wartości 1 metr.

 

E tam ;) Dla jajec można wszystko...... Można 0.34 "/pixel z HEQ5? Można :ha: I nikt nie powie że 150/750 to maksimum jak na ten montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Radzę zapomnieć o foceniu z takiego montazu ( i to obojętnie HEQ5 czy HEQ6) z rurki o ogniskowej wiekszej jak 800-1000 mm. :D Praw fizyki sie nie zmieni a małe chińskie rączki są sprytne ale robią szybko, duzo i niedokładnie. Miałem HEQ5 , dobrze spasowany i tuningowany egzemplarz i nie dało się przekroczyc magicznej wartości 1 metr. Oczywiście mówimy o zadowalajacych wynikach wedle ogólnie przyjętego pojęcia " zadowalające".

Pozdrawiam

M.

Wygląda na to, ze HEQ5 jednak sobie poradził! .. i to ze znacznie dłuższą ogniskową!

Na tych 5 minutowych fotkach prowadzenie jest moim zdaniem niezłe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już próbowałem zrobić test na ATIK-u 314E w tej konfiguracji tj. ogniskowa ok. 1350 mm z reduktorem 0.5x i jest OK. ATIK ma małą matrycę a ogniskowa 1350 na tym MAK-u daje światłosiłę zaledwie 7,5 więc to nie jest jeszcze żadna rewelacja i nie ma powodu do krzywizn. Zgodzę się, że ten ATIK ma słabą matrycę ale coś tam da się tym zrobić jak nie ma nic innego. Na bin2 to już jest piksel jakby 4x większy i czułość też. To tak jakbym robił na tym małym pikselu na bin1 ale ze światłem 3,75 a to już jest coś. Małe galaktyki czy inne małe obiekty to mam na myśli takie jak Sombrero, M51, gromady kuliste czyli wszystkie co się zmieszczą na matrycy a duże to M31, M33, duże obszarowo mgławice. Zanim ja to wszystko sprawdzę to minie parę lat biorąc pod uwagę ilość pogodnych nocy i nieco się zestarzeję a zabawa w tym czasie jest pewna. Najlepiej by było wziąć pożyczkę w banku i kupić porządną kamerę, tylko, że ja to traktuję jak zabawę i nie muszę być w czołówce krajowej w foceniu nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięciominutowe ujęcia to porządne montaże robią bez guide :)

Sorry ale nie dam sie przekonać do HEQ5 może dlatego że duzo zdrowia kosztowało mnie doprowadzenie tego montazu do jako takiego działania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak udało się skonfiguirować baslera do guide, jest jakaś opcja na wydłużenie

czasów ponad 1 sek?

 

Użyłem PHD i dostęp do Baslera poprzez kamery pod sterownikiem/API WDM. Jeszcze nie sprawdzałem czy w PHD da się ustawić dłuższe ekspozycje (ostatnio wykombinowali jak je uzyskać zaskakując nawet Baslera), bo guidowalem na 0.5 sek ekspozycjach co dało ładnie wypaloną gwiazdkę do prowadzenia. Wysoki gain + czuła matryca robi swoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że inny program potrafi wyciagać z tej samej kamerki wieksze mozliwości , ja np. używam do Lumenery darmowego SharpCap i wyciągam z kamerki max fps 7,5 (BMP) , a odpalam kamerę w Lucam Recorder i mam i RAW i Długie czasy , fakt że w darmowej wersji mam tylko JPG , al przynajmniej mogę potestować kamerkę na DS , oto taki mały przyklad z wczoraj , expo po 30s bez prowadzenia , odjąłem tylko darka , praca w Registax na 200 fotkach JPG.

 

SCT8" , Lumenera , Registax og. 2 000mm.

 

Takimi teleskopami jak nasze warto focić male obiekty jak Duch Jowisza , Kocie Oko itp. a jak dojdziecie do wprawy to moze nawet pojedziecie takie fotki http://www.capella-observatory.com/ w sumie podobny sprzęt tylko nieco wieksza apertura ;)

M 57.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się że inny program potrafi wyciagać z tej samej kamerki wieksze mozliwości , ja np. używam do Lumenery darmowego SharpCap i wyciągam z kamerki max fps 7,5 (BMP) , a odpalam kamerę w Lucam Recorder i mam i RAW i Długie czasy

Bo 8-bitów (BMP) zajmuje mniej miejsca niż 12-bitów (SER) i pozwala na osiągnięcie większych szybkości. W Baslerze tak samo. 8-bitów zasuwa, a 12-bitów przesyła już znacznie wolniej.

 

Takimi teleskopami jak nasze warto focić male obiekty jak Duch Jowisza , Kocie Oko itp.

No taki mam zamiar ;) Jak będą Hantle czy Mgławica Saturna to trochę będę eksperymentował z filtrami "przemysłowymi", które pasowałyby do pasm He-I, He-II i Ar-III i co tam się jeszcze wymyśli ;)

 

 

5659149315_7d5a7c25c7_z.jpg

 

M5 180 x 2 sec, bin 2 (coś wokół M5 nie ma żadnych gwiazdek do prowadzenia...)

 

 

5659721928_f2ae3407b0_z.jpg

 

M61 ciemne jak cholera, wizualnie nic nie było widać, a z DSI na początku była dziwna gwiazdka z jakimś dziwnym szumem wokół... co okazało się galaktyką na dłuższych czasach :) 13 x 5 minut. Flat za słaby chyba zrobiłem i poprawnie się nie odejmuje (psuje klatki). Będę musiał wykombinować czym oświetlać tubę do flatów ;) Do tego dopracować optymalne ustawienia dla PHD przy dużej skali (f/10) i mniejszych z reduktorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o moim oczywiście ;)

Tak, bardzo ładnie widoczna struktura M57. Gdybyś zebrał więcej materiału i to HRGB i powalczył troszkę z prowadzeniem to byłaby zupełna rewelacja.

Po moich próbach z M57 dochodzę do wniosku, że zbyt jasny teleskop w jej przypadku nie jest zaletą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rik dasz radę walcz dalej , walnij Sowe bo jest malutka jak punkt , daj barlowa 2x i kręć jak avik .

 

Będę miał TeleXtendera do tego m.in. Niestety niektóre cel, a w sumie wiele ciekawych jest poza moim zasięgiem przez sufit balkonu (może jakby tuba wisiała niżej to by było ciut lepiej) . No i pewnie też wymienię DSI na coś innego bardziej w stylu "planetarnym" o wysokim gainie (i mniejszej ilości bitów) - tylko co?. Swego czasu bawiłem się tak z DMK21 i szło to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda M104 z 420mm, różnica oczywiście masakryczna w zakresie obrazowania w stosunku do C-11,

natomiast wydaje mi się że betoniarka to jednak nie jest najlepsze wyjście do małych kątowo obiektów.

Przydałby się tutaj jaśniejszy teleskop o ogniskowej 800-1000mm.

Po kilku próbnych fotkach już mi brakuje ogniskowej...niestety również na moim skrawku nieba posucha

w dużych kątowo obiektach.

Na Astrotracku myślę że do około 800mm dałoby się prowadzić do 5 minut coś lekkiego, niestety małe newtony

mają kiepskiej jakości optykę. Zastanawiam się po trochu nad tym małym RC GSO z TS + R/FF ale obawiam się że

Astrotrack już tutaj "popłynie".

m104a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrek , moim skromnym zdaniem C 11 poradzi sobie suuuuper z małymi obiektami , zobacz co potrafi C 8 a co dopiero C 11 i rik ;)

 

Ogniskowe w metrach ze zwykłej kamerki TV Mintron.

 

1083_28_07_10_1_30_41.jpeg

 

Jak widać 2m to za mało - przepalone kocie oko , ale już 4m - fajniy detal , do 6m potrzebne większe lustro np. C11.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.