Skocz do zawartości

teleskop do 700 PLN


flea

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Trafiłem na Waszą stronę aby uzyskać odpowiedz od znawców tematu. Chce kupić swój pierwszy w życiu teleskop (Newtona). Budżet to jedyne 700 zł;/ a teraz więcej szczegółów:

 

CO CHCĘ OGLĄDAĆ:

-Księżyc

-Planety wraz z ich księżycami (Jowisz może Saturn)

-komety jeśli nadarzy się okazja

-jak również gromady gwiazd, mgławice? (?)

 

WARUNKI:

Właśnie ostatnio olśniło mnie i powiązałem fakt ze za moim kilkutysięcznym miastem znajduje się około stumetrowa góra z której to już bez sprzętu obserwacyjnego można cieszyć się wspaniałym widokiem gwiazd (zero świateł miejskich, powietrze przeważnie krystalicznie czyste).

 

Oczywiście nie interesuje mnie Allegro. wiem ze 700 zl to raczej mało ale cóż:) na początek:) proszę o potraktowanie tego tematu poważnie bo jest to dla mnie pierwszy tego typu i bardzo ważny zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

nie uważam się za znawcę tematu ale pamiętam jak sam kupowałem swój pierwszy (obecny) teleskop dlatego pozwolę sobie napisać parę słów.

Sam posiadam refraktor 120/600, który stoi na montażu EQ3-2. Jestem z niego bardzo zadowolony. Ze względu na montaż właśnie jest trochę więcej kilogramów do noszenia ale nie narzekam. Pakuję całość do auta i w plener. Wiedząc to co wiem teraz wybrałbym jednak montaż azymutalny, chyba wygodniejszy do obserwacji wizualnych i poznawania nieba.

 

Jeśli chodzi o optykę to wygodniejszy do transportu np. w plecaku jest refraktor ale jeśli będziesz na miejscówkę jeździł autem to warto przyjrzeć się również Newtonom. Na ewentualny balkon polecam refraktor albo jakiegoś Mak'a ale ten znowu jest za ciemny dla słabych obiektów np. mgławice.

 

Mam nadzieję, że choć trochę ułatwiłem Ci podjęcie decyzji.

Pozdrawiam

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wynika, że chciałbyś sprzęt w miarę uniwersalny do obserwacji wszystkiego po trochu i nie do astrofoto (popraw mnie jeśli się mylę). Dlatego nie będę zbyt oryginalny i zaproponuję syntę na dobsonie :szczerbaty: W okolicach kwoty którą masz kupisz nową o średnicy 6 cali albo jak zapolujesz to używane 8 calowe można za 800 zł kupić. Szczególnie ten 8 calowy model pod ciemnym niebem daje dużo radości z obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie nie chce robic astrofoto:) interesuje mnie tylko ogladanie na żywo:) nigdy nie mialem okazji patrzenia przez mocniejszy sprzet:( jestem, uwierzcie mi, totalny zoltodzob w temacie sprzetu i optyki wogole. myslalem o czyms takim

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-114-EQ-N-114/1000-teleskopy-1655.html

zawsze interesowalem sie astronomia. przyjemnosc sprawialo mi patrzenie na gwiazdy nawet okiem nieuzbrojonym. wiem ze nie zobacze wszystkiego ale chociaz planety:D

 

Grześ mam auto:) z reszta.. 27 lat:D chocbym mial 2 razy kursowac wniose go wszedzie:D

 

i co powiecie?:>

 

chyba pojde w Newtona

Edytowane przez flea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając twoje posty flea przypominam sobie, że bylem dokładnie w tym samym miejscu co Ty. Uwielbiałem patrzeć w niebo a koło teleskopu nawet nie stałem. :szczerbaty:

Myślę, że jolo ma rację. Poszukaj używanego Newtona na Dobsie. Takim sprzętem zobaczysz bardzo dużo.

Twoja propozycja jest mało rozwojowa. Mała apertura sprawi że będzie ciężko znaleźć na niebie słabe, ciemne obiekty, a także nie pozwoli Ci na zobaczenie wielu detali np. planet, czy gromad. Jakby tego było mało wszystko to stoi na fatalnym montażu, który będzie się trząsł jak osika na wietrze. Przy takiej ogniskowej szybko się zniechęcisz do obserwacji. Powiększenie 230x możesz wsadzić sobie między bajki. Najczęściej wykorzystasz powiększenia z zakresu 25x do 150x. Ja mam trzy okulary maksymalne powiększenia jakie w tym setupie osiągam to 75. Wystarczy na początek nawet do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky Watcher 120/600 to fajny refraktorek - sam taki mam, ale nie zmieści się w żaden sposób w tym budżecie, chyba że uda się dozbierać 2x tyle.

 

w kwocie 700zł mieści się zaś coś takiego:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html

 

Całkiem niezły teleskopik na poczatek.

 

Sporo więcej pokazałaby Synta 6" (Newton) ale ten teleskop wychodzi trochę poza budżet:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-6,d734.html

 

Skoro jak piszesz wolisz newtona i dźwigać możesz to pewnie to byłaby dla ciebie najlepsza opcja. Tylko musiałbyś dozbierać te 169, albo nieco mniej, bo pamiętaj że w Delcie jest możliwość negocjacji ceny więc z 5% pewnie urwiesz. Ewentualnie poluj na rynku wtórnym, tylko to wymaga trochę cierpliwości - nie wiadomo kiedy ktoś taki teleskop wystawi na sprzedaż, a bezchmurne nocki uciekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co... budżet mam jaki mam:P ale jak poczekam będę miał więcej:D myślicie ze uda mi się poradzić z taka Syntą 8"? bo tak patrze na foty tego sprzętu to nawigacja nią nie wydaje się oczywista^^ jeśli będzie trzeba kupie nowa. albo na raty wezmę i tez będzie gitara:D jak wyglądają planety za pomocą czegoś takiego? nie mam wyobrażenia... myślę ze macie racje i poczekam na większy fundusz. wiem ze nie mam doświadczenia ale nie chce się zniechęcić złym sprzętem:) póki co lornetka:D także stanie na 8" chyba:)

 

Grześ też miałeś dylematy? to wiesz o czym mowie:)

 

Adam chyba się przychylę do tej 8":)

 

 

a powiedzcie mi jeszcze duza jest różnica pomiędzy 6" a 8"? to chodzi zapewne o pole widzenia tak? i pewnie przybliżenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8ki nie ma co się bać :) Jest to poważny kawałek rurki ale wciąż dla amatora. Operowanie dobsonem wymaga trochę wprawy, ale są całe zastępy użytkowników którzy na pewno będą służyć radami.

Różnica między 6 i 8 to 75% więcej powierzchni lustra co przekłada się na jasność obserwowanych obiektów oraz 33% większa rozdzielczość teoretyczna co przekłada się na ilość detali w obserwacjach planet i Księżyca i maksymalne użyteczne powiększenie. Zanim dokonasz zakupu możesz poszukać na forach działów ze szkicami obserwacyjnymi to będziesz miał wstępne pojęcie jak to wygląda :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa różnica między 6" a 8" jest w ilości światła, które złapie optyka teleskopu. Im więcej tym lepiej. Powiększenie wynika ze stosunku ogniskowej teleskopu do ogniskowej okularu jakiego będziesz używał. O użytecznych powiększeniach już pisałem.

Operowanie teleskopem na montażu azymutalnym jest dziecinnie proste i bez problemu sobie poradzisz. Jak wyglądają planety w teleskopie... to musisz sam zobaczyć :astronom: Ostatecznie i tak pewnie najczęściej obserwował będziesz tzw. DS'y.

 

Nie wiem gdzie mieszkasz. Może działa niedaleko Ciebie grupa zapaleńców astroamatorów, którzy organizują sobie wspólne wypady pod ciemne niebo. Warto się do nich przyłączyć i pomacać sprzęt przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli to by byl dobry zakup? lepiej dozbierac do 8"? a jakie dodatkowe wydatki mnie czekają gdy już zakupie 8"? wiesz tyle lat zwlekałem z zakupem to moge poczekac i dozbierac:)

Wg mnie 8ka to będzie dobry zakup, jeśli tak jak piszesz masz fajne miejsce do obserwacji - postaraj się określić zasięg gwiazdowy z tego pagórka, sprawdź czy widać Drogę Mleczną.

Na początek będziesz miał dwa okulary dające powiększenia 48 i 120x i myślę, że spokojnie możesz z nimi zacząć obserwacje a potem sam będziesz wiedział najlepiej czego więcej potrzebujesz. Prawdopodobnie jakiś 30mm okular o większym polu widzenia do podziwiania DSów i jakiś krótszy do planet dający powiększenie w okolicy 200x ale o nie za małym polu widzenia, i jakiś 13-17mm do średnich powiększeń DSów.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, ze mi wytłumaczyliście na czym polegają te parametry:) a Wy na jakim sprzęcie operujecie? parę razy widziałem Drogę Mleczną ale moim zdaniem szału nie było. często na mojej ulicy nie ma światła wiec już z balkonu co nieco można zobaczyć. Czyli postanowione i odkładam na 8":) niestety żaden klub miłośników nie działa z tego co wiem w mojej miejscowości. (jest tak mala ze na pewno bym wiedziało tym). żaden ze znajomych nie podziela mojej pasji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli taki budżet to pozostaje kupić tylko Synte 6'' + UHC-S. Okularki z zestawu NA RAZIE starczą. Jednak ja, na twoim miejscu dołożyłbym 100 - 200 zł i kupił używaną Synte 8'' + 200 zł na UHC-S 1,25''. Pod ciemnym niebem Synta 8'' będzie dawać lepsze widoki od 6''.

 

KUPUJ SYNTE 8'', A NIE POŻAŁUJESZ ! MOGĘ CI TO ZAGWARANTOWAĆ !!!

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...KUPUJ SYNTE 8'', A NIE POŻAŁUJESZ ! MOGĘ CI TO ZAGWARANTOWAĆ !!!
Jeśli jednak Twoim celem jest poznanie nieba a nie tylko zakup teleskopu, to warto zacząć od atlasu nieba, lektur i dobrej lornetki. Reszta to leżak lub statyw fotograficzny + wytrwałość .
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.