Skocz do zawartości

pytanie o ostrosc


dziadu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj udalo mi sie poraz pierwszy cyknac pare fotek :)

Wiadome jest ze pozostawiaja wiele do zyczenia :D

 

Mam nastepujace problemy:

 

Mam aparat wpiety do ogniska glownego

Nie da sie za bardzo ustawic ostrosci patrzac przez live view dslr lub przez wizjer aparatu.

Czy mozna zastosowac jakis trojnik obrazu tak aby wyostrzyc "aparat" patrzac przez okular ?

 

Jak telep jest skierowany w dol to aparat (olympus e-410) swoim ciezarem powoduje

ze ostrzenie odbywa jakby skokowo. Ciezko to wytlumaczyc, w gore idzie trudniej niz w dol...

Czy da sie zmienic ten caly element do ostrzenia na jakis lepszy ? Z slimacznicami i mikroruchami albo cos ?

 

Generalnie nie za bardzo przy takiej konfiguracji idzie mi ostrzenie.

 

ps. moj setup heq5 + sw 200/1000

 

poradzcie cos

dziadu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze potrzebujesz wyciagu niskoprofilowego. Ostrzenie przy pomocy LiveView jest akurat najskuteczniejsze. Jesli nie udaje Ci sie ustawic mimo to ustawic ostrosci, to zly znak.

 

Wymiana wyciągu okularowego w teleskopie Newtona

 

 

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standardowy sw200/100 raczej nie potrzebuje podnoszenia lustra .tu coś z wyciągiem jest nie tak (może za mocno śrubka blokująca jest dociśnięta?). dodaj może zdjęcie wyciągu.

 

a Live View jest bardzo dobrym sposobem ustawiania ostrości. Mażustawione wysokie iso i na bulb settings?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie flip mirror nie pogarsza jakosci obrazu ?

Czy jesli wyostrze przez okular (przy zastosowaniu flip-mirror) to takie same ustawienie ostrosci bedzie dla aparatu ? Bo tak na logike wydaje mi sie ze inne, przeciez miedzy okiem a lustem jest soczewka okularu. Natomiast oko lustrzanki patrzy bezposrednio w lustro...

 

Iso ustawialem rozne, bulb byl, rozne czasu. Ksiezyc natomiast robilem szybka migawka bo byl prawie w pelni. Niestety wyszedl nie ostry...

Arcturus wyszedl nawet nawet (z hmm dlugimi ramionami), ale okoliczne gwiazdki to jak by takie amerykanskie paczki.

 

Bamus: co robi ta srubka ? Mialem ja dokrecona.

Edytowane przez dziadu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając Live View ja bym od razu wycinał maske bahtinova. Od razu zobaczysz czy łapiesz ostrość czy nie.

Co do problemów z ustawieniem ostrości, to jeszcze może być tak, że przeskakujesz z jednej strony ostrości na drugą, więc maska jak najbardziej tutaj pomoże, zwłaszcza że można się domyśleć, że masz wyciąg bez mikrofocusera :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając Live View ja bym od razu wycinał maske bahtinova. Od razu zobaczysz czy łapiesz ostrość czy nie.

Co do problemów z ustawieniem ostrości, to jeszcze może być tak, że przeskakujesz z jednej strony ostrości na drugą, więc maska jak najbardziej tutaj pomoże, zwłaszcza że można się domyśleć, że masz wyciąg bez mikrofocusera :)

 

Pozdro

 

Nie gniewam sie za ten domysl :P

A ta maska ? skad to zalatwic ?

I ten fokuser mikro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw nam napisz co masz teraz (lub po prostu daj fotke wyciągu) bo jak masz wyciąg crayforda to potrzebujesz tylko microfocuser, ale i tak trzeba wiedzieć jakiej marki masz wyciąg (zakładam że raczej na pewno SW ;) ), a jeśli masz wyciąg R&P to czeka cię tylko wymiana.

Co do maski, to opcja szukaj. Na forum było o tym bardzo dużo napisane i to ze szczegółami.

Piotrek

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.