Skocz do zawartości

Teleskop na wieś


rafi677

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym zaznaczyć, że to mój pierwszy post na tym astronomicznym forum, więc pragnę wszystkich przywitać i przedstawić się: na imię mam Rafał, mam 15 lat i zamiłowanie astronomiczne (hobby). Od kilku tygodni mierzę się z problemem wyboru pierwszego teleskopu, zdecydowałem się więc na pomoc ekspertów z tego zacnego forum. Oto parę danych:

 

Lokalizacja: wieś na południowym-wschodzie Polski z bardzo dobrym, ciemnym niebem (9/10) ograniczonym jedynie drzewami, ale to da się rozwiązać.

 

Budżet: około 2000 zł (może być z haczykiem)

 

Chęci: mam zamiar oglądać Księżyc (pięknie wygląda w tej okolicy), ale i DS-y, z których niektóre szczególnie (mgławice, galaktyki). Planetami też nie pogardzę.

 

Umiejętności: niegdy nie miałem doczynienia z teleskopem, więc są raczej ograniczone. Ale i je da się zdobyć z czasem - mam też zagwarantowaną pomoc ;).

 

Jestem zwolennikiem reflektora, chociaż w tym temacie wiem niewiele. Zastanawiałem się nad tymi propozycjami:

 

Jeśli trzeba będzie podać jakieś informacje, to służę. Chciałbym jeszcze prosić o podanie mi linków do zdjęć zrobionych za pomocą wyżej wymienionych, lub innych teleskopów, aby na 100% upewnić się w kwestii zakupu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2000 zł pierwsza z tych opcji była by też moim wyborem.

Zdajesz sobie sprawę, że będziesz potrzebował jeszcze tak ze dwóch okularów? Te które dostaniesz w zestawie są dalekie od perfekcji.

 

Rozumiem. Jakie okulary do Synty 10 pan by mi polecał? Chodzi mi głównie o te do księżyca i może planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja: wieś na południowym-wschodzie Polski z bardzo dobrym, ciemnym niebem (9/10) ograniczonym jedynie drzewami, ale to da się rozwiązać.

Tak z czystej lokalnej ciekawości pytam. Co to za tajemnicza wieś? :)

 

 

 

 

Z tych dwóch zdecydowanie pierwszy. Jeżeli ma to jednak być Twój pierwszy teleskop to pod ciemne niebo myślę, że spokojnie wystarczy Newton 200 mm. Jest sporo tańszy, a przy obserwacjach Księżyca i planet praktycznie nie będzie różnicy. Oczywiście 250 mm pokaże więcej mgławic i galaktyk, ale różnica będzie niewielka.

 

I jeszcze uwaga co do okularów. Jestem zdania, że do pierwszych obserwacji wystarczą okulary dołączone do teleskopu. Obrazy Księżyca i tak będą bardzo ładne, a w przypadku planet większe znaczenie ma stabilność atmosfery i dobre wychłodzenie teleskopu. A jak już nacieszysz się widokami z zestawowych okularów i będziesz miał pojęcie co pokazują i jakie są ich wady, wtedy będziesz mógł przeskoczyć na nieco wyższą półkę cenową i jakościową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod ciemne niebo stawiałbym na dużą średnicę - dobson 10" w założonym budżecie będzie wg mnie dobrym wyborem. Możesz jeszcze zastanowić się nad 10" dobsonem produkcji GSO który ma w zestawie nieco lepsze okulary oraz wyciąg z przekładnią 1:10.

I też raczej na początek poobserwuj tym co dostaniesz, będziesz wiedział czego potrzebujesz, może jakieś spotkanie z astroamatorami z okolicy i wspólne obserwacje, trochę doświadczenia się zbierze i akcesoria się dobierze :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziękuję wam bardzo - wasza pomoc jest nieoceniona. Czyli jednak Dobson 10'' (mój faworyt od początku :rolleyes: ). Dodam jeszcze, że do astrofotografii specjalnej chęci JESZCZE nie posiadam, głównie z powodu braku odpowiedniego aparatu (ale może i ten się znajdzie). Dodając do pytania:

 

Tak z czystej lokalnej ciekawości pytam. Co to za tajemnicza wieś? :)

 

Jak Polska długa i szeroka mamy tysiące wsi, więc myślę, że to mało ważne :lol: Ale zapraszam w okolice Wilczej Woli (tej podkarpackiej) :flirt:. A z jakiej lokacji to pan pyta (pytam z czystej lokalnej ciekawości)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiej lokacji to pan pyta (pytam z czystej lokalnej ciekawości)?

 

Łatwo sprawdzić trzy posty wyżej i obok :) Większość z nas ma w swoim profilu miejscowość, z której pochodzi. To ułatwia "lokalne" kontakty.

 

I tak przy okazji. Koledzy z Rzeszowa spotykają się czasami na obserwacjach w okolicach Kolbuszowej i Raniżowa. Zajrzyj do działu "Zloty i spotkania" wątek "Rzeszów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.