Skocz do zawartości

Jak policzyć offset lustra wtórnego


Dyoda

Rekomendowane odpowiedzi

Niech ktoś będzie tak miły i mi to policzy albo na chłopski rozum powie jak to policzyć bo już klnę jak szewc. rozrysowałem to sobie nawet ale dalej nie wiem jak to policzyć a chce przykleić to cholerne lustro do pająka.

 

Lustro główne:

-średnica 327 mm

-ogniskowa 1648 mm

 

Lustro wtórne:

-średnica mniejsza 93 mm

-średnica większa 133 mm

 

Znalazłem takie coś ale i tak dalej nie wiem jak to policzyć.

offset.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dostałem razem z lustrem. Lustra robił jakiś znajomy Pablito z politechniki. Czyli mówisz wtórne 4,6mm w stronę głównego i 4,6mm odsunąć od wyciągu. Dobrze zrozumiałem ?

 

 

Tak - przesuwasz w stronę lustra głównego i od wyciągu.

Przy kolimacji laserem kropka na wtórnym ma być o 6.5mm {=((4,6^2)+(4,6^2))^0,5}

Przesunięta względem geometrycznego środka lusterka wtórnego.

offset.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótszą oś wtórnego traktujesz jakby była równoległa do lustra głównego, tylko ona cię interesuje i korzystasz z twierdzenia Talesa.

 

Czy ja wyglądam na matematyka ? Przyjacielu ja jestem szarym człowieczkiem który chodzi na 8 godzin(jak dobrze pójdzie) do pracy wraca i czeka na obiad. Więc na miłość Boska proszę mnie tu Talesami nie straszyć :szczerbaty:

Ktoś kiedyś na forum napisał że astronomia jest dla ludzi a nie każdy ma doktorat z fizyki i matematyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - przesuwasz w stronę lustra głównego i od wyciągu.

Przy kolimacji laserem kropka na wtórnym ma być o 6.5mm {=((4,6^2)+(4,6^2))^0,5}

Przesunięta względem geometrycznego środka lusterka wtórnego.

offset.jpg

Już się domyśliłem żeby to policzyć z twierdzenia Pitagorasa i też mi wyszło to co napisałeś.

 

Dzięki bardzo za pomoc. :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy::Beer: :Beer: :Beer:

 

P.S. jak znowu gdzieś utknę :swear: przy budowie to się zgłoszę w końcu to mój pierwszy dobson :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę nie w temacie ale blisko :D

bartolini weź mi proszę powiedz jakie powinno być lustro wtórne do mojego lustra głównego D=327 f=1648 bo to moje wtórne rzeczywiście jest za duże bo jak patrze w wyciąg to lustro główne pokrywa ok 60% średnicy no a jak założę okular to środek obrazu mam przyciemniony. I jak najlepiej i czym wypolerować lustro wtórne bo je porysowałem niewłaściwą szmatką :fool:

Na jednym zdjęciu ostrość ustawione jest na lustro główne a na drugi na wtórne i widać rysy.

P7062893.JPG

P7062894.JPG

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się odpowiedzieć jakiej średnicy ma być lustro wtórne, bo to zależy od konstrukcji teleskopu. Zasadniczo zależy nam na tym, żeby LW zasłaniało jak najmniej LG. Liczymy gdzie chcemy żeby z boku wypadało nam ognisko. Bierzemy pod uwagę promień LG, promień czaszy teleskopu, grubość ścianek i oczywiście wyciąg okularowy. Tak więc jak widzisz, w każdym teleskopie będzie inaczej. Sprawdzałeś gdzie wypada ognisko? Jeśli gdzieś przed, bądź za wyciągiem to będzie trzeba poprawiać. Z resztą, za pierwszym razem szansa idealnego trafienia tam gdzie chcemy jest niska.

Porysowałeś LW? Trudno, nic już z tym teraz nie zrobisz. ewentualne próby poprawy tylko pogorszą sprawę. Pamiętaj, że to nie soczewka tylko lustro, mała ryska, mały problem, duża ryska, duży problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ognisko mi wyszło całkiem dobrze bo jak założę okular 2'' 32mm to muszę wysunąć wyciąg na ok 20mm więc mam jakiś zakres regulacji. LW chciałem wyczyści bo je wypalcowałem i użyłem do tego ściereczki którą czyszczę obiektywy i moje okulary. Martwi mnie to przyciemnienie na środku pola widzenia w okularze. i tak myślę czy nie kupić z delty LW do LG 305/1500 powinno być ok.

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/zwierciadlo-wtorne-sky-watcher-3051500,d1132.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro to nie szkło. Trzeba pamiętać, że nie mamy do czynienia ze szkłem tylko z metalem. Bardzo cienką, podatną na uszkodzenia warstwą metalu. Środki do czyszczenia szkła na niewiele się zdają.

Widzę na zdjęciach, że wykonujesz kawał dobrej roboty przy tym teleskopie. Dla porównania mój to kompletna prowizorka, złożona w stylu MacGyvera.

Co mi się rzuciło na oko, to że przez wyciąg widać dolną krawędź czaszy teleskopu i to co jest poniżej. Będzie Ci wpadało światło z otoczenia, co chyba oczywiste, nie jest wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wyłożyłem tego cienkim tworzywem bo nie wiem co użyć i skąd wziąść. Elementy surowe robił Pablito ja mam tą przyjemność poskładać to do kupy wraz z ustaleniem długości rurek środka ciężkości i itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem blachy aluminiowej. Wcześniej była blachą falistą, robiącą za dach w szopie. :szczerbaty: Jej podstawową zaletą jest sztywność. Bez problemu zamontowałem do niej wentylator, żadnych drgań nie ma. Można się kłócić czy to nie za ciężki materiał, ale w praktyce z blachą czy bez, środek ciężkości jest w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyoda - możesz się pobawić Newtonian plannerem.

http://www.atmsite.org/contrib/Fly/scopecalc/index.html

 

Moje wtórne jest zdaje się na 0.5* pola ze 100% iluminacją.

 

A środek obrazu masz przyciemniony raczej z powodu za małej źrenicy oka za dnia do okularu 32mm.

Spróbuj z okularem ~10mm - "przyciemnienia" nie będzie.

 

Jeżeli porysowałeś lusterko i widać wyraźnie rysę, to znaczy, że szkło jest zarysowane i nowe powłoki nic nie dadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli porysowałeś lusterko i widać wyraźnie rysę, to znaczy, że szkło jest zarysowane i nowe powłoki nic nie dadzą.

Nie przesadzajmy- ścierką raczej szkła nie zarysował.

Na osłonę górnej klatki polecam to: http://www.teleskopytaurus.pl/PP.html

U mnie zastosowałem- świetna sprawa! Koszt arkusza to ok. 50zł z wysyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy- ścierką raczej szkła nie zarysował.

Na osłonę górnej klatki polecam to: http://www.teleskopytaurus.pl/PP.html

U mnie zastosowałem- świetna sprawa! Koszt arkusza to ok. 50zł z wysyłką.

 

Ścierką nie porysował - ale tycim, tycim ziarnem kwarcu lub korundu, który w cudowny sposób (choćby elektrostatyka) przylepił się do szmatki już porysujesz...

Przy lustrach najlepiej ograniczyć się do gruszki, delikatnego pędzelka lub w ostateczności delikatne mycie płynem do naczyń bez balsamu i płukanie wodą demineralizowaną. Kropelki, które nie spłyną zebrać rożkiem chusteczki higienicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow dzięki Panowie za wyczerpujący wykład o czyszczeniu luster. Powiem tak na drugi raz (czyli jak najdzie mnie na budowę innego dobsona) będę ostrożniejszy. A linki na bank się przydadzą.

Środek ciężkości też już wyznaczyłem jeszcze tylko przykręcić płozy/sanki (jakkolwiek to się nazywa) wstawić do skrzyni kolimować i testować.

Zastanawiam się nad jedną rzeczą czy nie umieścić na jednej z rurek ciężarka blokowanego śrubką do zmiany środka ciężkości bo przecież jak podłączę lustrzankę zamiast okularu to telep będzie mi sam opadał.

Znalazłem ta fotkę z ciężarkiem.

Dobson_copie1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.