Skocz do zawartości

Za ile minimum kupić teleskop?


majkii2001

Rekomendowane odpowiedzi

Ojej, ale niesprecyzowany temat :D

To wszystko od czegoś zależy. Za ile? A ile chcesz przeznaczyć? Co ciekawego oglądać? A co chcesz oglądać? Jakie masz warunki? Czy możesz przewozić sprzęt, czy szukasz czegoś mobilnego?

 

Odpowiedziałbym tak. Kup większy teleskop, z 8", to będziesz miał szerokie możliwości obserwacyjne i sam zdecydujesz co jest dla Ciebie "bardziej efektywniejsze" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za takie pieniądze to może używany 13-centymetrowy teleskop Newtona, bo na nic lepszego raczej nie starczy. Popatrzysz sobie przez to na kratery na Księżycu, plamy na Słońcu. Zobaczysz 4 pasy na Jowiszu i jego księżyce. Pierścienie Saturna i kilka księżyców. Fazy Wenus i Merkurego. Tarcze Urana i Neptuna. Całkiem sporo planetoid i kilkaset obiektów niegwiazdowych jak galaktyki, mgławice czy gromady gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja zobaczę np. takim teleskopem z astromarketu ? Teleskop Celestron FirstScope IYA 76

 

Czy dobra jakość czy zobaczę nim mgławice czy galaktyki? Ja się na teleskopach nie znam dlatego takie pytania zadaje ;)

Edytowane przez majkii2001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja zobaczę np. takim teleskopem z astromarketu ? Teleskop Celestron FirstScope IYA 76

 

Czy dobra jakość czy zobaczę nim mgławice czy galaktyki? Ja się na teleskopach nie znam dlatego takie pytania zadaje ;)

 

To raczej gadżet.

Celuj w minimum 130mm, jak sugeruje Dobsonme, a lepiej w 150mm, jak sugeruje Syriusz :)

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w tej metodzie przypadkiem nie istnieje ryzyko uszkodzenia (stopienia) okularu, bądź poparzenia się przez niedoświadczonego obserwatora? Jednak poleciłbym własnoręczne wykonanie oprawy na filtr i założenie np.folii Baadera...

Jest, sam tak kiedyś roztopiłem obudowę kitowego okularu:) Folia jest bezpieczniejsza pod warunkiem, że solidnie się ją zamocuje - w przeciwnym razie zamiast uszkodzonego okularu czy oparzonej ręki można skończyć z uszkodzonym okiem. Fakt, że każdy ma zapasowe;) ale z obserwacjami Słońca trzeba uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawy teleskopu mamy juz zamikniety bo dostalem tutaj juz duzo porad. a teraz jeszcze jedno gdzie nie uzyskalem dobrej odpowiedzi. Co najlepiej ( co daje najlepsze efekty) w obserwowaniu? Mgławice, planety, galaktyki? Bo księzyca to obserwować nie muszę bo mam lornetkę do tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najlepiej ( co daje najlepsze efekty) w obserwowaniu? Mgławice, planety, galaktyki?

A jakie jedzenie jest najsmaczniejsze? Wszystko zależy od tego, co kto lubi. Z moich doświadczeń wynika, że dla przeciętnego człowieka wygląda to tak (kolejność malejąca): Księżyc > Saturn i Jowisz > gromady otwarte > Wenus i Mars > gromady kuliste > mgławice i galaktyki. A i tak dla wiekszości osób najbardziej efektowne będą... zdjęcia na APODzie;)

 

Bo księzyca to obserwować nie muszę bo mam lornetkę do tego :)

Księżyc przez lornetkę a Księżyc przez teleskop to jakby dwa różne Księżyce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zdjęcia to zdjęcia, czyli astrofotografia. Obserwacje wizualne to inna bajka.

Po drugie; nie prawda :) Na forum jest od groma zdjęć Księżyca i planet, oraz także gromad gwiazd.

 

A tak ogólnie to sam musisz określić, co najbardziej chcesz obserwować. Nikt nie może zrobić tego za Ciebie. A co najbardziej lubisz, dowiesz się w trakcie zdobywania doświadczenia w obserwacjach.

Musisz wyrobić sobie własne zdanie.

 

powodzenia i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej obserwować księzyc a niewarto mgławic oraz galaktyk?

 

Witaj na forum majkii2001,

 

Trochę ciężka sprawa z odpowiedzeniem na takie pytanie. Przede wszystkim dlatego, że zależy ono głównie od subiektywnej oceny obserwatora, jego preferencji i upodobań. Po drugie od tego jakie ma warunki obserwacyjne i na obserwacje jakich obiektów one pozwalają (m.in. zaświetlenie nieba, seeing, zasięg nelm, przejrzystość powietrza, aktualna faza Księżyca itp.). Po trzecie od tego czym obserwuje, bardziej w sensie zapasu apertury, niż stricte konstrukcji optycznej.

 

Gorąco polecam abyś zapoznał się z serię art. na Celestii, które powinny trochę rozjaśnić całą sprawę KLIK i KLIK

 

Pozdrawiam

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej obserwować księzyc a niewarto mgławic oraz galaktyk?

Skąd taki wniosek? Jeśli interesujesz się astronomią, to wszystkie obiekty są warte obserwowacji. Po prostu niekórych obiektów poczatkujący obserwator z małym teleskopem nie będzie w stanie docenić (a wielu nie będzie mógł nawet odnaleźć na niebie). Dlatego najlepiej zacząć od tych najłatwiejszych do znalezienia, a jednocześnie bardzo dobrze prezentujących się w praktycznie każdym teleskopie.

 

 

Jeżeli tak to dlaczego najwięcej zdjęć tutaj na forum to mgławice oraz galaktyki?

Jeśli liczyłeś, że kliedykolwiek zobaczysz w teleskopie mgławicę lub galaktykę prezentująca się tak jak na przeciętnym zdjęciu, to musze cię rozczarować. Zapoznaj się z działem http://astropolis.pl/forum/87-szkice-obserwacyjne/ - tam zobrazowany jest rzeczywisty wygląd takich obiektów w teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.