Skocz do zawartości

Sky Watcher 144/500 - podniesienie lustra


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

W tym wątku przedstawiłem zestaw do nauki astrofoto:

http://astropolis.pl/topic/36048-m-39/

Ktoś poradził żeby podnieść lustro.

Nie ma pogody a do astrozabawek ciągnie więc postanowiłem podnieść lustro w SW 144/500.

IMG_3177.jpg

Po demontażu moim oczom ukazała się taka banalnie prosta konstrukcja:

IMG_3178.jpg

Widać paprochy więc zabawiłem się w kosmetyczkę i otrzymałem takie lusterko:

IMG_3193.jpg

Dodatkowo rozkręciłem wyciąg, nasmarowałem, podokręcałem śruby:

IMG_3181.jpg

CDN

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro:

IMG_3184.jpg

Wymyśliłem, że przedłużę śruby (6mm). Dałem 2 a na łączeniu wykorzystałem nakrętki od regulacji lustra. Mają przelot z gwintem.

tak to wygląda:

IMG_3215.jpg

Pod sprężyny zastosowałem dość szerokie podkłądki - na tym zdjęciu są jeszcze pojedyncze śruby.

IMG_3192.jpg

Efekt końcowy :

IMG_3219.jpg

w sumie przesunąłem lustro około 10cm. Dzięki temu przy ostrzeniu Canona 550D odpadła soczewka Barlowa x2 przez co zmieniło się obciążenie wyciągu.

 

Łączny czas jaki poświęciłem na modyfikację to około 2h nie licząc czasu spędzonego w sklepie metalowym w celu zakupienia śrub, podkładek itd. Koszt - może 10 PLN bo głupio mi było brać na wagę 6 sztuk śrubek i kilka podkłądek (zawsze się mogą przydać).

 

Do odważnych świat należy :)

 

Największy problem jaki teraz mam to jak zrobić żeby otrzymać na wyjściu 2" a nie 1/4. :g: Ten wyciąg chętnie bym ciepnął do kosza.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie , czy zmiana standardu wyciągu cokolwiek Ci da. Stawiam moje bokobrody na to, że masz teraz niezłą winietę od za małego LW.

 

Oby nie popaść w stan budowy maszynki do zapalania zapałek. Wymiana LW i wyciagu to już nie będą operacje za 10pln, a teleskop który modyfikujesz, raczej nie jest sensowną bazą pod budowę małego astrografu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - raczej traktuję to jako ciekawostkę i wstęp do modyfikowania sprzętu. Parę doświadczeń więcej nie zaszkodzi. LG zawsze mogę cofnąć do stanu poprzedniego. Jak na razie focę z Canona i refraktora SW80/400. A to cudo które opisałem - sam nie wiem co z tym zrobić - chyba wrzucę do bagażnika samochodu i niech jeździ. Może czasem coś przez to obejrzę. Taka prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Odświeżam temat.

Rzecz dotyczy Celestrona 8 calowego. Podniosłem LG o około 2-3 cm.

Pytanie: czy możliwe że zmiana LG wpłynęła na obraz w wizualu w postaci - takie mam wrażenie wzrokowe - ciemnej rozmazanej plamki w centrum? Domyślam się że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.