Skocz do zawartości

Test Omegon triplet APO 150/1000 mm


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

150 mm to mało... może ktoś chce tryplet 304 mm F/7.5 albo pomacać w obserwatorium 510/6500 ? http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/topics/849607/ :)

 

Szkoda że nie podano zalecanych czołgów, do których można to 304 mm przykręcić... ;)

 

Tutaj fotki z instalacji 12-calówki od Ludesa w Chinach [sic!]

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/topics/832824/erster_12_APM_Apo_in_China_Sha

 

Trochę masakra, że tubkę za 145k€ wciągali do kopuły na żywca - bez jakiejś skrzyni ochronnej.... o sorry rejon celi jest owinięty folią bąbelkową :P

 

 

A montażyk to AP-3600 - ciekawe czy wersja GTO, czy GTOPE z enkoderami na osiach:

http://www.astro-physics.com/products/mounts/3600gto/precision-encoder-complete.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż AP1200 przywrócony do życia, po poważnej awarii. Poniżej dwa zdjęcia z Omegona 150. Dwa bardzo różne, bo jedno to standardowe M31, ale w bardzo dużej skali (1 sek. kątowa per piksel), zaś drugie to malutki obiekt - kolidujące galaktyki Arp 273. Taka skala pozwala już "dotknąć" zupełnie innych obiektów i jest dla mnie małą wprawką przed 3 metrową ogniskową (już w poniedziałek montuję w obserwatorium). W sumie to w 50% po to zainwestowałem w ODK. Kolidujące galaktyki rozpalają moją wyobraźnię, więc pewnie będzie tego sporo :P

 

Mam już sporo "odczuć" z użytkowania Omegona, więc test zbliża się ku końcowi. Jeszcze "pomęczymy" go w Jodłowie, na zlocie, i to by było na tyle. Na koniec napiszę zbiorcze "review" już z konkretnymi przemyśleniami.

 

Wspaniałe galaktyczki zasługują na oddzielny temat. Obserwując te kolorowe pixele stwierdziłem, że to taki podpis KAF8300, niestety nie zawsze sigmacliping radzi sobie z ich usuwaniem. masz Adamie na to jeszcze jakiś inny sposób ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba robić dobre klatki kalibracyjne. Ja tu w ogóle ich nie robiłem, a by się przydały. Z 8300 trzeba robić zawsze >20 klatek. Wtedy rejekcja ci zadziała prawidłowo.

>20 L czy Kalibracyjnych ? bo ja zwykle kalibracyjne robię pojedyncze ze względu na: w przypadku darków umiejętności ich uśrednienia, a flatów to już w ogóle zrobienia dobrego (nawet pojedynczego)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz używać 1 darka, bo wtedy wzmagasz szum oryginalnej klatki. Musisz uśrednić tyle darków, żeby szum tła był w nich wynikowo niższy, niż w klatce z informacją. 8300, ze względu na swój malutki piksel sporo szumi (daje taki specyficzny sygnał). Żeby zdjęcie wyglądało gładko potrzebujesz łapać powyżej 20 klatek. Inaczej mówiąc, dostaniesz ładniejsze zdjęcie 5 min x 20, niż 10x10 min. Zrób eksperyment i przekonaj się sam.

 

Wrzucam jeszcze jedną klatkę 1:1 - crop środka. Jednak 1 sek. kątowa to już konkretna rozdzielczość. Szczerze mówiąc, to astrofotografię wolę BW :P. Ale co zrobić, jak każdy lubi kolor?

NGC 7331_bw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.