Skocz do zawartości

Test Omegon triplet APO 150/1000 mm


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Księżyc praktycznie w pełnił był ostatecznym oprawcą do ujawnienia aberracji. Mimo wielkich starań, nie udało mi się dostrzec żadnych oznak aberracji. Krawędź Księżyca wypalająca oko, "wyrżnięta" jak nożem od czarnego nieba.

 

Chyba zapomniano dodać, że ten teleskop ma wbudowany filtr przeciw aberracji atmosferycznej biorąc pod uwagę, że obserwowany Księżyc nie był chyba wyżej nad horyzontem niż ok. 20 st. Warto uzupełnić ten fakt w opisie produktu w sklepie. Taki filtr w APO to niesamowicie przydatna sprawa, szczególnie dla obserwacji obiektów ślizgających się po horyzoncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zapomniano dodać, że ten teleskop ma wbudowany filtr przeciw aberracji atmosferycznej biorąc pod uwagę, że obserwowany Księżyc nie był chyba wyżej nad horyzontem niż ok. 20 st. Warto uzupełnić ten fakt w opisie produktu w sklepie. Taki filtr w APO to niesamowicie przydatna sprawa, szczególnie dla obserwacji obiektów ślizgających się po horyzoncie.

Jak już się czepiasz semantyki, to najpierw powiedz nam, co to jest za termin "aberracja atmosferyczna" i w której encyklopedii, tudzież podręczniku mogę o niej przeczytać?

 

Zaraz potem wsiądź w samochód i przyjedź mi pokazać te aberracje w Omegonie na elewacji 23 stopni przy typowych powiększeniach 150x i przeciętnych warunkach barycznych - w szczególności na wsch/zach krawędziach Księżyca.

 

Kolejny raz przypominam, że czekam na kontakt, żebyś przyjechał i wskazał mi osobiście, że opisywane przeze mnie cechy tego APO są marketingowym bełkotem. Test jest mój - subiektywny. Może już za stary jestem, żeby nie widzieć wad optyki tego teleskopu. Ale przecież możesz bez problemu sam tego dowieść, a potem obwieścić światu, że Jesion ściemniał. Mogę Ci nawet wypożyczyć ten refraktor, żebyś mógł zrobić nam test profesjonalny, z interferogramem, wykresami, tabelkami, z Księżycem i Jowiszem w zenicie, i z tym, co tam jeszcze powinno się znaleźć.

 

Dam Ci też drugi, w aluminiowej tubie, żebyś mógł dowieść, że jest lepszy od carbonowego i że ALU bilansuje dryf ogniska (jak Roland twierdzi) pozostając "w punkcie" od wschodu, do zachodu. Twoja ekspertyza będzie niezwykle przełomowa, bo spowoduje, że wszystkie najlepsze refraktory świata zrezygnują ze stosowania carbonu w APO. Zobowiązuję się, że sam im udostępnię twoją ekspertyzę - za darmo.

 

Dzwoń o każdej porze. Czekam.

Do póki tego nie zrobisz będziesz tylko śmiesznym dodatkiem do tego wątku, który zwiększa ilość jego odsłon.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znamy, znamy :)

 

BTW - m.in. Omegon 150 będzie do pomacania na naszym zlocie w Jodłowie. Malkontenci sami mogą się przekonać, jak bardzo im się "wydaje", że to "niesprawdzona" rurka. Coś mi się zdaje, że to będzie największy hit zlotu, pewnie większy, niż ODK16, który także gościnnie wystąpi w Jodłowie - z towarzyszką FLI ProLine 16803.

 

Uch, przeczytałem ten wątek. Masakra. Jeździcie po człowieku, którego zakupy mogę tu potwierdzić. Oczywiści nie napiszę, co i ile kupił, bo raz, że szanujemy prywatność naszych klientów, a dwa - nie moja to sprawa). Jest pozytywnie zakręcony i życzę mu powodzenia w rozwoju astrofotograficznym, choć jak widać po towarzystwie mu tam "radzącym", łatwo mieć nie będzie :D

 

Montaże, o których tam mowa są dostępne w Polsce. Ciągle stoją w kolejce do wpisania w naszą bazę sklepową, ale kupować można :szczerbaty: (vide ASA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że on już jeden wątek założył wcześniej i skończył się flejmem ;) i chyba kupił 16" Meade ACF na widłach jak pisał. Więc nie dziw się że tam podejście do niego jest chłodne...

 

 

Co do Omegona. Jakbyś miał chwilę i możliwości to można przetestować jakiś telekompresor - np. w połączeniu z niedużą matrycą (314L+ Atik). Jest Baader Alan Gee i to wg. TS oprócz SCT można używać w Makach i refraktorach. Nie koryguje komy (w sumie niczego) więc jej nie doda do pola.

 

BTW. ASA ma korektor do SCT :flirt: podobny/lepszy od korektora Starizony... ale też i droższy ;) Trzeba pomyśleć... i tak za małe piksele mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej wiedzy, ma 14" Meade. Do tego 383L+, więc średnio to do siebie pasuje, delikatnie mówiąc ;) Refraktor APO na ASA to wymarzony sprzęt do startu w zaawansowane astrofoto, co nie znaczy, że tani ;)

 

Co do Omegona. Jakbyś miał chwilę i możliwości to można przetestować jakiś telekompresor - np. w połączeniu z niedużą matrycą (314L+ Atik).

 

Mogę sprawdzić, ale pchanie takiej matrycy do takiego APO jest trochę marnotrawstwem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.12dstring.me.uk/fov.php

1.04° x 0.78° 1.11 "/pixel - KAF8300

51.12' x 38.49' 2.26 "/pixel - ICX285 z 0.59x Alanem Gee (f3.93).

41.74' x 31.69' 1.54 "/pixel - ICX274 (Atik 320E) z 0.59x Alanem Gee (f3.93).

 

No w sumie większa matryca tam pasuje znacznie lepiej, ale zależy od sytuacji co i jak miało by być fotografowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wolał być miłośnikiem 100/600. Przecież to dokładnie gabarytowo SW ed80 (wkładane w obudowe od 100). I czy Omegon do tego szkła dodaje nóż do wycinania księżyca. Jeżeli ktoś by mógł sprawdzić naocznie czy ten nóż jest na wyposażeniu. to było by to niezłe odkrycie od czasów ed80. Jeżeli byłby porównywalny do SW ed100 i krótszy o 30cm...

meade 100/700 jest ale podobnoż bez noża w zestawie. A jaki jest Omegon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wolał być miłośnikiem 100/600. Przecież to dokładnie gabarytowo SW ed80 (wkładane w obudowe od 100). I czy Omegon do tego szkła dodaje nóż do wycinania księżyca. Jeżeli ktoś by mógł sprawdzić naocznie czy ten nóż jest na wyposażeniu. to było by to niezłe odkrycie od czasów ed80. Jeżeli byłby porównywalny do SW ed100 i krótszy o 30cm...

meade 100/700 jest ale podobnoż bez noża w zestawie. A jaki jest Omegon?

Proponuję zerknąć do słownika i rozszerzyć sobie wachlarz percepcji:

http://pl.wiktionary.org/wiki/alegoria

 

Poza tym, zupełnie nie rozumiem, o czym piszesz, ale ok - późna pora :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, zupełnie nie rozumiem, o czym piszesz, ale ok - późna pora :szczerbaty:

 

No to ci przetłumacze.

 

Zrób test 100/600 też i sprawdź czy dublet Omegona też ma dobrą korekcje aberry.

 

Jest dokładnie tej samej wielkości co SW 80ed a jednak to 100mm.

 

ps. no i poczytaj sobie o tej alegorii, dawno mnie nie było to mogłeś sie odzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ci przetłumacze.

 

Zrób test 100/600 też i sprawdź czy dublet Omegona też ma dobrą korekcje aberry.

 

Jest dokładnie tej samej wielkości co SW 80ed a jednak to 100mm.

 

ps. no i poczytaj sobie o tej alegorii, dawno mnie nie było to mogłeś sie odzwyczaić.

Ja raczej stawiam na inny teleskop i podobnych parametrach: http://astromarket.p...15-800-ota.html

 

i jego współdziałanie z frTV 0.8 i KAF 8300

 

ps. nie dopisałem, że prosiłbym o test :) jak w powyższej konfiguracji

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ci przetłumacze.

 

Zrób test 100/600 też i sprawdź czy dublet Omegona też ma dobrą korekcje aberry.

 

Jest dokładnie tej samej wielkości co SW 80ed a jednak to 100mm.

 

ps. no i poczytaj sobie o tej alegorii, dawno mnie nie było to mogłeś sie odzwyczaić.

Sorry, teraz rozumiem. Przewrażliwiony ostatnio jestem ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej stawiam na inny teleskop i podobnych parametrach: http://astromarket.p...15-800-ota.html

 

tylko, że 115/800 w niekarbonie to już 6,5kg. ja mysle o trawelerze (3,5kg) na lekkie nogi satywowe.

 

115/800 owszem nie dośc ze 115 to jeszcze triplet i ciemniejszy do foto moze byc niezławy.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że poprawili go w stosunku to prapremierowej wersji. Poprzednik miał focuser 2", do tego nie bardzo nadający się do astrofotografii (ugięcia). Nowy dostał focuser wyglądający (i z opisu też wynika) na dokładnie ten sam, który jest w Omegonie. Cena lekko większa od wersji TS. Inwazja się rozpoczyna :szczerbaty:

 

Ja zaraz się zbieram podziałać Omegonem na EQ6 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

150 mm to mało... może ktoś chce tryplet 304 mm F/7.5 albo pomacać w obserwatorium 510/6500 ? http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/topics/849607/ :)

 

Szkoda że nie podano zalecanych czołgów, do których można to 304 mm przykręcić... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 mm to mało... może ktoś chce tryplet 304 mm F/7.5 albo pomacać w obserwatorium 510/6500 ? http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/topics/849607/ :)

 

Szkoda że nie podano zalecanych czołgów, do których można to 304 mm przykręcić... ;)

O ile dobrze kojarzę, to są "łamańce", z dodatkowym lustrem "wtórnym". Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Montaż AP1200 przywrócony do życia, po poważnej awarii. Poniżej dwa zdjęcia z Omegona 150. Dwa bardzo różne, bo jedno to standardowe M31, ale w bardzo dużej skali (1 sek. kątowa per piksel), zaś drugie to malutki obiekt - kolidujące galaktyki Arp 273. Taka skala pozwala już "dotknąć" zupełnie innych obiektów i jest dla mnie małą wprawką przed 3 metrową ogniskową (już w poniedziałek montuję w obserwatorium). W sumie to w 50% po to zainwestowałem w ODK. Kolidujące galaktyki rozpalają moją wyobraźnię, więc pewnie będzie tego sporo :P

 

Mam już sporo "odczuć" z użytkowania Omegona, więc test zbliża się ku końcowi. Jeszcze "pomęczymy" go w Jodłowie, na zlocie, i to by było na tyle. Na koniec napiszę zbiorcze "review" już z konkretnymi przemyśleniami.

Arp 273_crop.jpg

Arp273_small.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.