Jump to content

Webcamy MS LifeCam HD w astrogotografii planetarnej


riklaunim
 Share

Recommended Posts

Webcamy Microsoftu wyposażone w matryce zdolne nagrywać wideo HD 720p oceniane są jako jedne z najlepszych, czy nawet najlepsze w kategorii webcamów HD. Webcamy te zostały też wykorzystane do astrofotografii planetarnej - jako coś nowszego od Philipsa SPC880/900NC. Modele HD 720p to MS LifeCam Cinema, HD-5000 i HD-6000. Model MS LifeCam Studio wyposażony jest w większą matrycę obsługującą 1080p. W tym artykule zajmę się kwestiami przeróbek na potrzeby astrofotografii planetarno-księżycowej.

 

 

 

Wyświetl pełny artykuł

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Riki, jak będziesz miał czas i ochotę, to sprawdź do jakiej najmniejszej jasności gwiazd udało ci zejść najniżej którymś z modeli HD. Ja z Logitech 120 bez problemu łapałem 6 do 6,5 mag i nie wiem czy warto jest pakować kasę w te kamerki HD, czy od razu zbierać na dedykowanego guidera.

Link to comment
Share on other sites

Co do guidingu i fot "planetarnych" to materiał się zbiera do tego :)

 

Jak coś będziesz miał - wrzuć. Mam dostęp do tych kamerek przy odrobinie zachodu za free, więc jak jest sens to może się pobawię :).

Link to comment
Share on other sites

też czekam na konkrety

eksperymentowałem z Logitechem HD ale kompresja gubi wszelkie szczegóły. Stackowanie wielu klatek absolutnie nic nie wnosi

czy te kamerki obsługują jakieś bezstratne systemy kodowania koloru?

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

eksperymentowałem z Logitechem HD ale kompresja gubi wszelkie szczegóły.

 

Logitech ogólnie się skiepścił ostatnio. A wracając do M$ - te ich tanie kamerki (budżetowa seria w stosunku do wspomnianych tutaj, ok. 50-60 zł) raczej nie są nic warte - nie wrzucałem w teleskop, ale patrząc na parametry i wygląd obrazu - kiepścizna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.