Skocz do zawartości

Co na guiding ?


mirhon

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki zestaw:

 

Montaż Oriona SVP + sterowanie i goto Leszka Jędrzejewskiego.

Teleskop Meade/Bresser Newton 203/800 (f4) - waga tuby 6,9 kg

 

Doszedłem do wniosku, że bardziej mnie ciągnie w astrofoto niż wizual - 8 cali Newton - to jednak szału w wizualu nie ma :g:

Jak widać teleskop nie jest super ciężki i zastanwiałem się czy tym zestawm bedę w stanie zrobić jakieś sensowne astrofoto.

Interesują mnie wyłącznie DS.

Głównie będę używał w swoim przydomowym ogrodzie gdzie mam nienajgorsze miejskie niebo - widzę gołym okiem większość gwiazdozbiorów a w naprawdę dobre noce to i droga mleczna potrafi zamajaczyć.

Na razie mam zamiar focić nieprzerobionym canonem 20d.

Dokupiłem niedawno kamerkę (color) QHY5, w celu uruchomienia guidingu i tu mam zagwozdkę...

Pierwotny plan zakładał kupno cienkiego OAG, ale gdy robiłem próby z kamerką bezpośrednio wpiętą w wyciąg teleskopu to okazało się, że wbrew pozorom nie jest tak łatwo znaleźć gwiazdkę do guidingu (nie był to problem focusa). FOV kamery jest znacznie mniejsze niż Canon i nie zawsze kamera jest w stanie coś złapać. Podejrzewam, że z OAG będzie jeszcze dużo gorzej.

Stąd przyszedł mi pomysł na zabawę w szukaczo-guider.

Ogniskowa 200m spokojnie wystarczyłaby mi na prowadzenie mojego telskopu z Canonem.

Mam 2 możliwości. Kupić gotowy szukacz z helikalnym focuserem np. taki:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4064_TS-50mm-straight-viewfinder-with-bracket-and-1-25--focuser.html

co wyniesie 50% ceny OAG lub dorobić(kupić) łączówkę do mojego szukacza (50mm/ogniskowa ??) oraz dokupić jakiegoś lekkiego Starpointera.

W przypadku przeróbki mojego szukacza problemem może być mocowanie i raczej będę się skłaniał do kupna tego gotowego szukaczo-guidera.

 

Problem w tym że nie wiem czy to ma w ogóle sens... Całość wagowo z szukaczem to będzie tak około 8,5 do 9kg. Czy to nie będzie za dużo? Z OAG będzie niewiele lżej (szukacz waży 350g), ale obawiam się problemu z szukaniem gwiazd do guidingu. A może pozbyć się tego Newtona i kupić np ostatnio popularny na forum refraktor TS APO65Q 65/420mm. Tylko czy jednak 8" lustra i f4 do DS to nie będzie jednak lepsze...

 

 

PS. O korektorze comy wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży Newton to zawsze nieco więcej problemów przy astrofotografii niż mały refraktor. Co do QHY5 to nie wiem dlaczego masz problemy ze znalezieniem gwiazd. Lepiej to wyjaśnić zanim podejmiesz jakieś decyzje sprzętowe. Albo masz jakieś ogromne zaświetlenie, albo coś nie tak z ustawieniami kamerki itd... U mnie w OAGu jak i w zewnętrznym guiderze gwiazdy znajduje - jeżeli są jakieś w miarę przyzwoicie jasne (1 sek, 70% gain). Przy krótkich ogniskowych (refraktor) szukaczoguider powinien bez problemu dać radę (i dawać sporo gwiazd ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Dokupiłem niedawno kamerkę (color) QHY5, w celu uruchomienia guidingu i tu mam zagwozdkę...

(...)

 

 

Z praktyki własnej.

 

- kolorowa matryca na guiderze jest gorsza od mono (Maska Bayera).

- matryca z przeplotem jest gorsza od tej bez.

- OAG działa lepiej.

 

 

Brak gwiazdek to problem prawdopodobnie jakiegoś dziwnego ustawienia kamerki, tak jak pisał Riklaunim. BTW, nawet po dopieszczeniu ustawień, przy offaxis jesteś na krawędzi pola, a ten bresser to nie astrograf. Będziesz operował w nieskorygowanym i zawinietowanym obszarze. Niemniej dalej polecam off-axis. W tym newtonie już ma się co giąć, niech gnie się tak samo dla obu kamer.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki własnej.

 

- kolorowa matryca na guiderze jest gorsza od mono (Maska Bayera).

- matryca z przeplotem jest gorsza od tej bez.

- OAG działa lepiej.

 

 

Brak gwiazdek to problem prawdopodobnie jakiegoś dziwnego ustawienia kamerki, tak jak pisał Riklaunim. BTW, nawet po dopieszczeniu ustawień, przy offaxis jesteś na krawędzi pola, a ten bresser to nie astrograf. Będziesz operował w nieskorygowanym i zawinietowanym obszarze. Niemniej dalej polecam off-axis. W tym newtonie już ma się co giąć, niech gnie się tak samo dla obu kamer.

 

Pozdrawiam.

 

Niestety sposób jaki często radzisz kolegom nie jest lekiem na brak sztywności setupu. Z Twoich rad wynika, że w astrofoto wszystko przechodzi: wszelkie ugięcia i wąskie gardła zestawu gdy tylko ma się OAG. Obaj wiemy że większa ilość korekt w czasie naświetlania psuje finalny kształt gwiazd, więc zachęcaj ludzi do likwidowania ugięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam SCT i ruchów lustra nie usunę, jak i guidowanie krótkoogniskowym zewnętrznym teleskopem nie zawsze jest aż tak efektywne jak OAG ;) Niektóre kamerki, robione ze zubożonego uranu gwarantują ugięcia czy inne hece przez swoją dużą masę... Od OAGa nie zawsze da się, czy warto uciekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sposób jaki często radzisz kolegom nie jest lekiem na brak sztywności setupu. Z Twoich rad wynika, że w astrofoto wszystko przechodzi: wszelkie ugięcia i wąskie gardła zestawu gdy tylko ma się OAG. Obaj wiemy że większa ilość korekt w czasie naświetlania psuje finalny kształt gwiazd, więc zachęcaj ludzi do likwidowania ugięć.

 

Mitku tylko że ten Bresser nie nadaje się na astrograf, bo raczej na pewno to jest to samo co "słynny" MT-800, który ma fatalna optykę.

Szkoda więc zdrowia i kasy na walke z tubą, gdy optyka nie nadaje się do astrofoto!

Zamiast sztywnej tuby z marną optyką, lepiej focić choćby krótkim tele z dobrą optyką!

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitku tylko że ten Bresser nie nadaje się na astrograf, bo raczej na pewno to jest to samo co "słynny" MT-800, który ma fatalna optykę.

Szkoda więc zdrowia i kasy na walke z tubą, gdy optyka nie nadaje się do astrofoto!

Zamiast sztywnej tuby z marną optyką, lepiej focić choćby krótkim tele z dobrą optyką!

 

Pozdro

 

To jest zupełnie inny teleskop niż MT-800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny to może z wyglądu, bo nie wierze żeby optyka była robiona w innej fabryce.

Życze Ci żebyś mógł robić tym teleskopem piękne zdjęcia, ale w obecnych czasach jak jakaś chinszczyzna ma takie same parametry optyczne, to raczej na pewno wyszła z tej samej fabryki :(

Reasumując, jeśli chcesz robić fotki tym teleskopem, to OAG!

Nawet jeśli zmienisz optyke to OAG i tak się przyda.

 

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S. 1

Szukaczo - guider sprawdza się tylko przy bardzo sztywnym układzie astrograf - guider. Mocowanie guidera też musi być sztywne, a na pewno nie mozna tego powiedzieć o standardowym mocowaniu szukacza. Wiem bo przerabiałem.

 

T- 01.jpg

 

P.S. 2

Szukacze 50mm nie mają 200mm ogniskowej. Mają około 174mm (sprawdzałem u optyka), więc albo masz lepszy szukacz, albo musisz poszukać obiektywu F=200mm.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sposób jaki często radzisz kolegom nie jest lekiem na brak sztywności setupu. Z Twoich rad wynika, że w astrofoto wszystko przechodzi: wszelkie ugięcia i wąskie gardła zestawu gdy tylko ma się OAG. Obaj wiemy że większa ilość korekt w czasie naświetlania psuje finalny kształt gwiazd, więc zachęcaj ludzi do likwidowania ugięć.

 

- Nie przypisuj mi twierdzeń których nigdy nie wypowiedziałem.

 

- Ilość korekt ma sie nijak do rodzaju optyki dla guide.

 

- Twierdzenie, że finalny kształt gwiazd zależy od ilośc korekt to nieprawda, to jest bardziej złożone.

 

- Jak to działa znajdziesz tu: http://celestia.pl/Guide

 

- To co doradzam, to najsensowniejszy ruch jaki można wykonać, mając taniego niewtona.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Nie przypisuj mi twierdzeń których nigdy nie wypowiedziałem.

 

- Ilość korekt ma sie nijak do rodzaju optyki dla guide.

 

- Twierdzenie, że finalny kształt gwiazd zależy od ilośc korekt to nieprawda, to jest bardziej złożone.

 

- Jak to działa znajdziesz tu: http://celestia.pl/Guide

 

- To co doradzam, to najsensowniejszy ruch jaki można wykonać, mając taniego niewtona.

 

Pozdrawiam.

 

Guidowałś kiedyś ręcznie, że podpinasz mi linka z podstawami "gajdingu?" Nie kozakuj. Każda korekta guidera pogarsza jakość gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj ;) Plus bez prowadzenia i tak by nic nie wyszło.

 

 

Im mniej korekt wprowadzasz bo masz np lepszą głowicę tym lepsze uzyskujesz gwiazdy (kształt) guide potrafi "rozplackować gwiazdy" gdy jest zbyt wiele korekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Szukaczo-guidera' nie należy jednak tak jednoznacznie przekreślać. Mimo braku sztywności tubusu chińskiego newtona ( u mnie 150/750 ) szukaczo-guider w zwykłej stopce sprawuje się nieźle. W załączniku klatka 120 sek guidowana właśnie w ten sposób. Mam takich 55 i nie ma tam (moim zdaniem) śladów jakiegoś problemu z prowadzeniem. Klatki tylko 120 sek, ale dla tego setupu i obiektu, taki czas był optymalny.

 

N150/750+ATIK314L+

szukaczo-guider

M27_L-031.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Szukaczo-guidera' nie należy jednak tak jednoznacznie przekreślać. Mimo braku sztywności tubusu chińskiego newtona ( u mnie 150/750 ) szukaczo-guider w zwykłej stopce sprawuje się nieźle. W załączniku klatka 120 sek guidowana właśnie w ten sposób. Mam takich 55 i nie ma tam (moim zdaniem) śladów jakiegoś problemu z prowadzeniem. Klatki tylko 120 sek, ale dla tego setupu i obiektu, taki czas był optymalny.

 

N150/750+ATIK314L+

szukaczo-guider

 

 

Możesz pokazać to zamocowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać to zamocowanie?

Oczywiście, już kiedyś w innym wątku pokazywałem.

 

EDIT

To oczywiście nie jest szukaczo-guider w "zwykłej stopce", tylko w stopce na dodatkowym dovetailu. Wybaczcie pomyłkę, testowałem tyle wariantów.. Rozwiązanie z dodatkowym dovetailem podpowiedział mi Piotrek L. To był świetny pomysł!

set2.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, już kiedyś w innym wątku pokazywałem.

 

EDIT

To oczywiście nie jest szukaczo-guider w "zwykłej stopce", tylko w stopce na dodatkowym dovetailu. Wybaczcie pomyłkę, testowałem tyle wariantów.. Rozwiązanie z dodatkowym dovetailem podpowiedział mi Piotrek L. To był świetny pomysł!

 

To zamocowanie jest niestety bardzo nieprawidłowe:( Nie dasz rady utrzymać "wałka" pod nawet lekkim obciążeniem gdy jego trzymanie jest jedno punktowe w tym przypadku na 3 śrubach ale bez rozstawu, pracuje na tokarce i nie wkręcisz mi takiego czegoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.