Skocz do zawartości

Jak wyostrzyć?


anya

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :szczerbaty:

mam takie pytanie - w jaki sposób mogę wyostrzyć canona podłaczonego do sw ed80, jeśli na ekranie lcd nie widzę żadnej gwiazdy? Próbowałam ostrzyć na jakiejś jasnej gwieździe, blokować wyciąg i ustawiać na wybrany obiekt, ale niestety zamiast gwiazd wychodzą placki :) (wyciąg wysuwa się pod ciężarem aparatu?) Mam patrzeć przez wizjer? A może da się to zrobić jakimś programem (maxim dl?) Jeśli moje pytanie należy do "głupich" to z góry przepraszam, ale naprawdę nie wiem z jak się za to zabrać...

Pzdr Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba powinieneś najpierw wyregulować wyciąg - dokręcić śrubki regulacyjne tak, żeby kręcąc pokrętłem wyciąg się wsuwał/wysuwał w najbardziej niekorzystnym położeniu teleskopu - czyli np. celując w zenit, a jednocześnie nie aparat sam się nie wsuwał/wysuwał pod swoim własnym ciężarem, czyli praktycznie jak najmocniej go skręcić, ale żeby jeszcze pokrętło przesuwało wyciąg z aparatem

 

a ostrzyć powinieneś na jakieś jasnej gwiazdce, ale na ekranie aparatu musisz ustawić maksymalny zoom powiększenia,

a najlepiej kup sobie maskę Bathinowa do edka, chyba że masz podpiętego laptopa i np. MaximaDL, choć istnieje wiele innych tańszych programów, np. DLSRfocus itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba powinieneś najpierw wyregulować wyciąg - dokręcić śrubki regulacyjne tak, żeby kręcąc pokrętłem wyciąg się wsuwał/wysuwał w najbardziej niekorzystnym położeniu teleskopu - czyli np. celując w zenit, a jednocześnie nie aparat sam się nie wsuwał/wysuwał pod swoim własnym ciężarem, czyli praktycznie jak najmocniej go skręcić, ale żeby jeszcze pokrętło przesuwało wyciąg z aparatem

 

a ostrzyć powinieneś na jakieś jasnej gwiazdce, ale na ekranie aparatu musisz ustawić maksymalny zoom powiększenia,

a najlepiej kup sobie maskę Bathinowa do edka, chyba że masz podpiętego laptopa i np. MaximaDL, choć istnieje wiele innych tańszych programów, np. DLSRfocus itp

 

 

Po pierwsze to jestem rodzaj żeński :) laptopa mam podpiętego (eos utility), maxima też mam ale jeszcze nie do końca wiem jak go obsługiwać. Jeśli chodzi o maskę bahtinowa to jest w planach. Co do regulacji wyciągu to robię tak jak napisałeś, ale mimo to wyszły mi placki. A przynajmniej placki w moim mniemaniu :) W załączniku pojedyncza klatka 30s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-18546-0-55660300-1319222571_thumb.jpg

Po pierwsze to jestem rodzaj żeński :) laptopa mam podpiętego (eos utility), maxima też mam ale jeszcze nie do końca wiem jak go obsługiwać. Jeśli chodzi o maskę bahtinowa to jest w planach. Co do regulacji wyciągu to robię tak jak napisałeś, ale mimo to wyszły mi placki. A przynajmniej placki w moim mniemaniu :) W załączniku pojedyncza klatka 30s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 600d, próbowałam ostrzenia na żywo ale na lcd nic nie widzę w przypadku ciemniejszych obszarów nieba.

Ja to zwykle robiłem tak -> Ostrość ustawiam na nieskończoność > kieruje obiektyw na najjaśniejszą gwiazdę > koryguje ostrość > kieruję na wybrany obiekt > zdjęcie > korekta.

Zwykle wystarcza dwukrotne powtórzenie tej procedury czyli około 120 sekund na wszystkie czynności.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zwykle robiłem tak -> Ostrość ustawiam na nieskończoność > kieruje obiektyw na najjaśniejszą gwiazdę > koryguje ostrość > kieruję na wybrany obiekt > zdjęcie > korekta.

Zwykle wystarcza dwukrotne powtórzenie tej procedury czyli około 120 sekund na wszystkie czynności.

 

 

Ok postaram się tak zrobić następnym razem i zobaczę co wyjdzie. Chyba najlepszym wyjściem będzie wybranie się na najbliższy zlot i zobaczenie wszystkiego na żywo. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam.

Ania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok postaram się tak zrobić następnym razem i zobaczę co wyjdzie. Chyba najlepszym wyjściem będzie wybranie się na najbliższy zlot i zobaczenie wszystkiego na żywo. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam.

Ania

 

Ja kiedyś korzystałem z kolegi Jowisza. W C350D na wstępne ustawienie ostrości w wizjerze wystarczyło. A dalej metodą prób i błędów delikatniejsze korekty. Ale tak jak koledzy pisali - maska B. jeśli nie Maxim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś korzystałem z kolegi Jowisza. W C350D na wstępne ustawienie ostrości w wizjerze wystarczyło. A dalej metodą prób i błędów delikatniejsze korekty. Ale tak jak koledzy pisali - maska B. jeśli nie Maxim

 

A jeśli chodzi o maskę to jaka ma być jej średnica? Czy ta z TS do teleskopów o średnicy od 80 do 127mm będzie dobra? I jak ja później zamontować, przykleić np taśmą do odrośnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można radzić sobie taśmą, można coś pokombinować z zaczepami, ale widzę, że niektóre maski mają już fabryczne "zaciski". Co do średnicy z opisu wynika że będzie ok, ale dopytaj sprzedawcę.

 

P.S. Jak chcesz sobie sprawdzić jak działa maska B, to wytnij sobie z kartki/kartonu. Tylko parę danych musisz wklepać tutaj, a później nożyczki i robótki ręczne :szczerbaty: : http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można radzić sobie taśmą, można coś pokombinować z zaczepami, ale widzę, że niektóre maski mają już fabryczne "zaciski". Co do średnicy z opisu wynika że będzie ok, ale dopytaj sprzedawcę.

 

P.S. Jak chcesz sobie sprawdzić jak działa maska B, to wytnij sobie z kartki/kartonu. Tylko parę danych musisz wklepać tutaj, a później nożyczki i robótki ręczne :szczerbaty: : http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx

 

Spoko, wiem jak działa :), tylko myślałam że na słabych gwiazdach nie będzie nic widać. Widziałam już tą stronkę ale po wydrukowaniu maski nie chciało mi się już jej wycinać (achhh to lenistwo :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwila sobie zrobiłem taką maskę, roboty na 20 minut, a efekt rzeczywiście powalający :) nawet jak na moja precyzję :)

 

Maskę zrobiłem na lornetkę, niestety tu za bardzo nie zdaje egzaminu :D, bo gwiazdy maja bardzo słabo widoczne "promienie" (wiadomo lornetka to 8x powietkszenie) za to mogę smiało powiedzieć ze na lampach ulicznych działa na 100% :friends:

 

Widziałem różne typy masek o różnych promieniach :) ciekawe czy jest jakiś który wzmacnia te promyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 600d, próbowałam ostrzenia na żywo ale na lcd nic nie widzę w przypadku ciemniejszych obszarów nieba.

 

Wiem o co chodzi, ja żeby zobaczyc gwiazdki do ustawienia ostrości ustawiam najpierw iso max 1600 i pokretłem czasu jade na długie ekspozycje - dopiero wtedy gwiazdy wychodzą na LiveView.

Wybieram jakąś jasną (Wega, Altair...) , potem dają zoom x5 i znowu ostrze a potem zoom max (na LiveView) i finalne ustawienie.

 

Po ustawieniu parametry czułości i ekspozycji ustawiasz z powrotem jakie chcesz.

 

Zrób tak a uda Ci sie napewno.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie natomiast ciekawi maska hartmanna. Wydaje się łatwiejsza do wykonania. Ktoś taką stosował?

 

Próbowałem bawić się takimi maskami i efekt nie jest tak dobry jak z maską Bahtinova. W masce B nie ma żadnych wątpliwości, czy ostrość już jest, czy jeszcze nie. Warto poświęcić godzinkę i sobie taką wyciąć, bo komfort pracy jest ogromny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak łapałem W TSie 65 ostrość dzięki rozdzielaniu na ekranie 40D Mizara ( składnik A i B ) o separacji około 14 sekund kątowych.

W momencie wyraźnego "wyczernienia" przestrzeni między składnikami uważałem ostrość za wystarczającą do focenia.

 

Zapewne w przypadku astrokamer ta metoda jest mało przydatna ,ale dla lustrzanek powinna wystarczać ( gdy nie ma pod ręką maski ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.