Skocz do zawartości

Teleskop dla kompletnie zielonego


materkamil

Rekomendowane odpowiedzi

Po co on ma szukać takie coś? Zobacz w podpis:

Synta 8", Newton 150/750 - EQ2, Lornetka 7x50, Okulary: Super 25, Super 10, Plosl 6,5

a to przepraszam (ślepy dzisiaj jestem), no to co tutaj dalej szukać jak jest komplet <_<:Boink:

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Łeeee, myślałem, że całe auto za trzy stówki :(

 

 

A no taki haczyk. ;)

 

To tak jak z kupnem teleskopu za 200zł. Myślisz, że kupujesz teleskop, a dostajesz plastikową zabawkę. Ot – taki haczyk niewidoczny na pierwszy rzut oka. ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie uważam się za speca w wielu sprawach związanych z astronomią choć od 30 lat interesuję się tą i pobocznymi dziedzinami. Widzę po czytaniu for internetowych i odwiedzaniu aukcji internetowych, że pojawia się szereg patologii związanych z astronomią i sposobami jej krzewienia. Widać, jak ludzie maja słabą wiedzę ogólną czy podstawową o tej dziedzinie, jak dają się naciagać na niedokładne czy zafałszowane informacje o oferowanym sprzęcie, jak sprzedający nieudolnie prowadzą swoje astrobiznesy i sami nie wiedzą co sprzedają, nie potrafią doradzić i klepią formułki z ulotek nieudolnie tłumaczonych z chińskiego na angielski a potem na polski!

 

"Zielonym" osobom polecam głównie cierpliwość. Trzeba poczytać książki, pouczyć się z jakąś mapą nieba i kompasem rozpoznawać kierunki świata w nocy i położenia obiektów, gwiazdozbiorów. Podstawa to wiedzieć, czego się szuka na niebie - gdzie skierować wzrok, lornetkę, a potem teleskop.

Lornetka jest najlepszym uzupełnieniem nauki obserwacji i odnajdywania obiektów, jest poręczna i nie odwraca obrazu i można ja łatwo podeprzeć o parapet, płot, krzesło...albo jakiś statyw.

 

Podstawowy problem laików kupujących komuś w prezencie lub sobie sprzęt asrto polega na tym, że większość nie wie tak naprawdę co i kiedy, i gdzie może zaobserwować, czego się spodziewać po sprzęcie. Zielony, choćby dostał najbardziej wypasiony sprzęt i tak nic nie zdziała. Nawet nie będzie potrafił dokładnie złożyć, a co dopiero ustawić poprawnie, skolimować! Najwiecej dzieci i rodziców rozczarowuje się z powodu "rozmytych" niewyraźnych obrazów, bo kto z nich wie, że trzeba sprzęt wystawić przed obserwacją aby się dostosował termicznie do otoczenia, że trzeba skolimować nowy sprzęt, a czasem też przed kolejną obserwacją, że rosieje, że słaby sprzęt przy dużych powiększeniach drga i nie można normalnie popatrzeć bo obraz lata a jak sie dotyka i chce ustawić to lata jeszcze bardziej i wnerwia, że jak włoży w wyciąg odwracacz obrazu + Barlowa x3 + okular 4mm to po godzinie zorientuje się że to nie wina słabego sprzętu tylko jest to normalne przy takiej ilości i rodzaju szkła. Potrzebna jest podstawowa wiedza szkolna z geografii i fizyki (z umiejętności określania kierunków geograficznych i astronomii). Bez tego jest się tylko posiadaczem gadżetu optycznego - droższego lub tańszego. Potem stoi to w garażu albo na strychu i rdzewieje lub trafia na A-gro z opisem " nietrafiony prezent"

 

Nie chcę tu nikogo zniechęcać ale proponuję zrobić rachunek sumienia i zapytać się w duchu, czy wiem co, jak i gdzie. I nie ma się czego wstydzić, trzeba po prostu spotkać się na żywo z kimś, kto ma już pewne doświadczenie - zastąpi to kilka tygodni walki i intensywnej próby samodzielnego pojęcia wielu spraw związanych z astronomią.

 

Pozdrawiam

dj_p

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Żadnego. A gdyby mnie przypiekali żelazem po włosach na nogach, to ten z soczewką 70 mm :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę jeszcza rez po dogmatach, ale myślę, że warto to wałkowac do znudzenia bo może dzięki temu mniej ludzi będzie się nacinac na kupno super profesjonalnego teleskopu o powiększeniu 600x i średnicy 60mm :szczerbaty: .

 

Wszystkie teleskopy soczewkowe (refraktory) o średnicach mniejszych niż 70mm to nic nie warte zabawki. Podobnie teleskopy zwierciadlane (newtona) o średnicach mniejszych niż 114mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.