Skocz do zawartości

Komp a obserwatorium - wentylator zasilacza a mrozy


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki dziwny problem z komputerem w obserwatorium - przy mrozach rzędu -15 zasilacz w kompie stacjonarnym uznaje chyba, że temperatura jest nietypowa i włącza obroty na maksa.... robi się z kompa niezły odrzutowiec i potwornie wyje na całą okolicę.

Sytuacja jest o tyle nietypowa, że przy takich mrozach raczej wolałbym aby temperatura w kompie ( zasilaczu jak i na procesorze) była raczej wyższa czyli by wentylatory w ogóle nie chodziły - i tak jest wystarczająco niska by nie przegrzały się podzespoły....

 

1. Czy znacie jakieś metody regulacji obrotów wentylatora zasilacza? software, hardware ?

2. Czy maksymalne obroty wentylatora mogą zniszczyć wentylator ( i zasilacz ) ?

3. Znacie zasilacze mogące pracować w niskich/wysokich temperaturach w "normalnej" cenie ?

4. Znacie kompy mogące pracować na mrozie ? jakieś bezobsługowe, bez wentylatorów ? "docelowe" ?

 

Temat wydaje mi się inspirujący, chce poznać wasze zdanie :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dziwny problem z komputerem w obserwatorium - przy mrozach rzędu -15 zasilacz w kompie stacjonarnym uznaje chyba, że temperatura jest nietypowa i włącza obroty na maksa.... robi się z kompa niezły odrzutowiec i potwornie wyje na całą okolicę.

Sytuacja jest o tyle nietypowa, że przy takich mrozach raczej wolałbym aby temperatura w kompie ( zasilaczu jak i na procesorze) była raczej wyższa czyli by wentylatory w ogóle nie chodziły - i tak jest wystarczająco niska by nie przegrzały się podzespoły....

 

1. Czy znacie jakieś metody regulacji obrotów wentylatora zasilacza? software, hardware ?

2. Czy maksymalne obroty wentylatora mogą zniszczyć wentylator ( i zasilacz ) ?

3. Znacie zasilacze mogące pracować w niskich/wysokich temperaturach w "normalnej" cenie ?

4. Znacie kompy mogące pracować na mrozie ? jakieś bezobsługowe, bez wentylatorów ? "docelowe" ?

 

Temat wydaje mi się inspirujący, chce poznać wasze zdanie :)

1) Są regulatory obrotów wentylatora, ale by podłączyć go trzeba rozbierać zasilacz i na kablach połączeniowych wstawić owy regulator (utrata gwarancji)

2) nie zniszczy wentylatora, lecz stanowczo skróci żywotność (ZAKŁADAM że o jakieś 60%)

3)nie ma takich w rozsądnej cenie, bywały z pasywnym chłodzeniem ale drogie

4)na mrozie :) overcloking

-uwaga FAJNE, także można chłodzić. Tylko i wyłącznie radiatory, duże i wydajne.

 

EDIT: Bywają że są całe komponenty zanużane w oleju transformatorowym z wolnym obiegiem, by uniknąć wilgoci i wysokich temperatur.

 

U siebie miałem wodne chłodzenie procesora, części do odsprzedania posiadam - jakby coś.

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Znacie kompy mogące pracować na mrozie ? jakieś bezobsługowe, bez wentylatorów ? "docelowe" ?

Mam starego Dell'a Latitude C640 - na mrozie pracuje bez zarzutu (używam go ponad 7 lat - a kupiłem jaku używańca). Na mrozie nie wariuje.

Przypomnę jeszcze forumowiczom, że przy wnoszeniu laptopa z mrozu do domu koniecznie trzeba go zabezpieczyć przed osiadającą na zimnych elementach wilgocią (wsadzić w jakąś torbę) i w domu odpalać dopiero jak się zagrzeje. Inaczej można mu zrobić kuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dziwny problem z komputerem w obserwatorium - przy mrozach rzędu -15 zasilacz w kompie stacjonarnym uznaje chyba, że temperatura jest nietypowa i włącza obroty na maksa.... robi się z kompa niezły odrzutowiec i potwornie wyje na całą okolicę.

Sytuacja jest o tyle nietypowa, że przy takich mrozach raczej wolałbym aby temperatura w kompie ( zasilaczu jak i na procesorze) była raczej wyższa czyli by wentylatory w ogóle nie chodziły - i tak jest wystarczająco niska by nie przegrzały się podzespoły....

 

1. Czy znacie jakieś metody regulacji obrotów wentylatora zasilacza? software, hardware ?

2. Czy maksymalne obroty wentylatora mogą zniszczyć wentylator ( i zasilacz ) ?

3. Znacie zasilacze mogące pracować w niskich/wysokich temperaturach w "normalnej" cenie ?

4. Znacie kompy mogące pracować na mrozie ? jakieś bezobsługowe, bez wentylatorów ? "docelowe" ?

 

Temat wydaje mi się inspirujący, chce poznać wasze zdanie :)

 

Przerobiłem ten problem już w zeszłym roku (miałem podobne objawy sprzętowe).

 

Rozwiązania sa dwa:

 

1. http://www.elmark.co.../new.php?id=426 lub podobny bezwentylatorowy

 

2. PANASONIC CF-T4 lub lepszy z tej serii - tak tez wybrałem i wszystko śmiga latem w upały i zimą w mrozy (dodatkowo służy jako zestaw przenośny ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Musisz zakupić Zasilacz bezwentylatorowy Seasonic X-400FL 400W 80 Plus Gold (400zł netto)

Karta grafiki też z pasywnym chłodzeniem.

Do tego dysk SSD i nic go nie ruszy :)

 

Są jeszcze tańsze zasilaczae Fortron ATX Zen 300W ale w hurtowni widzę że już produkt wycofany. Ostatnia cena 226 netto

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli utrata gwarancji nie boli szczególnie, to przecież wystarczy tam nawet potencjometr wstawić szeregowo. Można też się pobawić trochę elektroniką, żeby to zautomatyzować, itp. W internecie jest dość sporo gotowych schematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież niektórzy przy podkręcaniu kompa chłodzą go ciekłym azotem, więc takie -20*C jak mamy teraz to nawet komp nie poczuje. Tylko musi się jednolicie wychładzać aby nie doszło do naprężeń i ewentualnych mikropęknięc na ścieżkach bo wtedy lipa.

 

Tak jak kolega Elori powiedział, wstaw w szereg z wentylatorem potencjometr przykładowo 100 Om liniowy ale na co najmniej 2 Waty(może być od 2 do 5Wat więcej nie ma sensu). Powinieneś otrzymać regulacje w dużym zakresie obrotów. Zawsze możesz przesadzić i zrobić takie sterowanie wentylatora http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1496903#1496903

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Dzięki wielkie za sugestie.

Faktycznie zupełne rezygnowanie z wentylatora to kiepski pomysł, ale zasilacz bezwentylatorowy to jest coś.

Z drugiej strony mrozy skończą sie za 3 tygodnie i za pół roku będzie problem z temperaturą rzędu +40C więc może wentylator w zasilaczu wtedy się przyda.... jest parę opcji do rozważenia.

Z całą pewnością wentylator w obudowie pracujący niezależnie od płyty głównej na wolnych obrotach to dobry pomysł na wilgoć.

 

Te kompy przemysłowe są fajne ale chyba trochę drogie..... jako docelowe rozwiązanie może być choć tych dni kiedy temperatury są "ekstremalne" nie ma znów tak dużo...

Chyba że znacie jakis "tani" a stosunkowo dobry...

Mają one tą zalete, ze można je schować do szafy serwerowej i jest spokój z chaosem w kablach.

 

Laptopa nie chce, tylko stacjonarne rozwiązania bez ATMu i lutowania, najlepiej sprawdzone :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już prawie zapomniałem, ze Ty od prądu, to musisz trzymać się z daleka :rolleyes:

 

Filip, to kup po prostu jakiegoś używanego "złoma", ale markowego, popsuje się - to wyrzucisz,

za niecałe 400 zet kupisz już jakieś Core 2 Duo np. taki:

 

2.jpg

obrazek stąd: http://www.kompik24.pl/pl/p/DELL-745-Dual-Core-6000-4-MB-Full-HD-XP-Pro-/186

 

i napewno pochodzi jeszcze parę lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już prawie zapomniałem, ze Ty od prądu, to musisz trzymać się z daleka :rolleyes:

 

Filip, to kup po prostu jakiegoś używanego "złoma", ale markowego, popsuje się - to wyrzucisz,

za niecałe 400 zet kupisz już jakieś Core 2 Duo np. taki:

 

2.jpg

obrazek stąd: http://www.kompik24....-HD-XP-Pro-/186

 

i napewno pochodzi jeszcze parę lat

 

To wyrzucone pieniądze już to przerabiałem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie dokładnie coś takiego mam (DELL P4 z odzysku po jakiejś niemieckiej firmie, 450zł z Windowsem) i funkcjonuje od 3 lat z powodzeniem ... aż przyszedł mróz -15 i z kompa zrobił się odrzutowiec....

Tak naprawdę to teraz ksieżyc idzie, a ja mam mnóstwo roboty więc poczekam ze 2 tygodnie aż mrozy odpuszczą i będzie po problemie.... choć pogoda teraz fajna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zasilacz kupić bez wentylatora i zamontować w jego pobliżu (lub dosłownie na nim) osobny wentylator? Pomysł wydaje się raczej dziwny ale nigdy nie spotkałem się z możliwością sterowania wentylatorem zasilacza. We wcześniej wspomnianym rozwiązaniu można po prostu zamontować w dowolnym miejscu wentylator (lub wentylatory) i podpiąć przez przejściówkę molex -> złącze 3pin. Nie trzeba lutować, można co najwyżej wyciągnąć wtyczkę. Można też poszukać gotowych sterowników za 40-60zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zasilacz kupić bez wentylatora i zamontować w jego pobliżu (lub dosłownie na nim) osobny wentylator? Pomysł wydaje się raczej dziwny ale nigdy nie spotkałem się z możliwością sterowania wentylatorem zasilacza. We wcześniej wspomnianym rozwiązaniu można po prostu zamontować w dowolnym miejscu wentylator (lub wentylatory) i podpiąć przez przejściówkę molex -> złącze 3pin. Nie trzeba lutować, można co najwyżej wyciągnąć wtyczkę. Można też poszukać gotowych sterowników za 40-60zł.

 

Wlasnie o tym mysle tylko jak sobie przekalkuluje, ze na te 4 noce aż do czasu kiedy mrozy odpuszczą ( bo przy 0*C wszystko chodzi normalnie ) mam zapłacić 500zł ( koszt dobrego zasilacza bezwentylatorowego) to mi się słabo robi.....

 

Znacie jakies fajne zasilacze tego typu w cenie do 150zł ? Ten który mam i tak pewnie padnie za jakis czas bo troche juz wypracował.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia gorąco polecam Ci serię UNO z Advantecha.

Pracuje u mnie w obserwatorium bez przerwy od kilku lat w różnych ekstremalnych warunkach i nigdy mnie nie zawiódł.

Pozdrawiam

Michał

http://www.csi.net.pl/oferta/profesjonalne-komputery-przemyslowe/komputery-kompaktowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyrzucone pieniądze już to przerabiałem.

 

 

Dlaczego Jale? Dell'e to wg mnie najlepsze kompy do pracy stałej (choć nie są do niej przewidziane), wyjątkiem jest seria Optiplex GX620 czy GX640 gdzie zasilacze były raczej kiepskie.

Śmiało mogę polecić Optiplex 745 czy 755 w wersji SFF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia gorąco polecam Ci serię UNO z Advantecha.

Pracuje u mnie w obserwatorium bez przerwy od kilku lat w różnych ekstremalnych warunkach i nigdy mnie nie zawiódł.

Pozdrawiam

Michał

http://www.csi.net.pl/oferta/profesjonalne-komputery-przemyslowe/komputery-kompaktowe/

 

 

Tiamat - Advantech to pierwsza liga z komputerów przemysłowych :) To nie są budżetowe rozwiązania :)

Kiedyś w firmie stosowaliśmy takowe do rozwiązań pomiarowych na produkcji przy pracy 24/7/365 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toughbooki są fajne i na wyjazdy z całą pewnością najlepsze, ale do obserwatorium wygodniej jest mieć coś stacjonarnego - większa wydajność i wygoda.

 

Ciekawe jest też to, ze mi myszka odmówiła posłuszeństwa, niby sie swieci laserek ale po prostu nie mam kursora na ekranie.... generalnie nie siedze w obserwatorium tylko pracuje przez zdalny pulpit wiec nie jest to problem ale ... ciekawe.

 

Jakąś Tough-mouse znacie ? szczerbaty.gif

 

wet+mouse.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toughbooki są fajne i na wyjazdy z całą pewnością najlepsze, ale do obserwatorium wygodniej jest mieć coś stacjonarnego - większa wydajność i wygoda.

 

Ciekawe jest też to, ze mi myszka odmówiła posłuszeństwa, niby sie swieci laserek ale po prostu nie mam kursora na ekranie.... generalnie nie siedze w obserwatorium tylko pracuje przez zdalny pulpit wiec nie jest to problem ale ... ciekawe.

 

Jakąś Tough-mouse znacie ? szczerbaty.gif

 

wet+mouse.jpg

Znam znamy :)

mysz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to miałeś pecha, u mnie chodzi już ze 4 lata, u Jesiona chyba też podobny

O przepraszam, ja takich luksusów w obserwatorium nie używałem :) U mnie kilka lat pracował zwykły syfiasty składak. Piszę w czasie przeszłym bo ostatnio coś go zabolało. Nie chce mi się inwigilować problemu, swoje odsłużył. Teraz kupię właśnie takiego (jak linkujesz) poleasingowego strucla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.