Skocz do zawartości

Komp a obserwatorium - wentylator zasilacza a mrozy


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Weekend weekend i po weekendzie...

 

W BIOSie nie ma nic na temat wentylatorów ich kontroli.

Z nowości - znikneła mi karta sieciowa z systemu.... karta jest wbudowana w płytę i nigdy nie było z nią problemu a teraz po prostu jej nie ma szczerbaty.gif

 

Kiedyś żeby uruchomić samochód to trzeba było czekać do odwilży ... wiec poczekam i ja :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pasywne i powinno dac rade lecz jesli wylaczysz i ponownie wlaczysz to i nawet pasywne szlak trafi bo przy wychladzaniu osadza sie szrom ale mozesz takie cos zlozyc.

plyta glowna Asus pasywna

zasilacz pasywny

dysk pasywny SSD

wiecej pasywnych grzechow nie znam i bardzo za to zaluje, za pamieci Ram odpokutuje bo to zawsze pasywne bylo.

a tak serio to to co ma wentylator zamienic co nie ma i masz bezglosny cichy i na pewno nie zjara sie na zimnie lecz wszystko co elektroniczne i pozostawione na chlodzie nie uruchomione lecz czesto uruchamiane i wylaczane psuje sie 10x szybciej i nie ma reguly czy to aktywne czy pasywne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja skuszony linkiem Sumasa zakupiłem wspomnianego Della (w trochę lepszej konfiguracji, 2x3GHz, 3GB ram, etc.). Właśnie instaluję mu sofcik, a to zajmie wiele, wiele godzin ;) Zobaczymy, jak mu się będzie żyło w obserwatorium.

 

Do tego za sto parę zł. kupiłem monitor Eizo :P z pełną przestrzenią sRGB :)

zdjęcie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A wracając do początku. Nie wiem dlaczego, ale tego typu praca wentylatora na mrozie to norma. Przeważnie jednak po chwili wentylator schodzi z obrotów. Jeżeli u Ciebie tak się nie dzieje, hmmm trochę dziwne, ale cóż zdarza się. Najprostsza i najtańsza metoda na rozwiązanie tego problemu, to kupienie kitowego wentylatora za 15 złotych. Wymontowanie tamtego z zasilacza i wsadzenie nowego. Jednak zamiast podłączać go do wtyczki w zasilaczu podłącz go do płyty głównej, dzięki temu zyskasz kontrolę nad wentylatorem zasilacza z poziomu softu.

W sumie to jeśli masz odpowiednią wtyczkę nawet nie musisz kupować nowego wentylatora, tylko podłączyć do płyty ten co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dobsonme, jest to rozwiązanie chyba najtańsze ale przede wszystkim najskuteczniejsze.

Niestety poniżej -5 zauważyłem, że problem jest nie tylko z wentylatorem ale i z prędkością samego kompa, objawia się to zwolnieniem jego pracy, ale nie zawieszaniem.

 

 

Tak więc na przyszłą zimę będe musiał pokombinować coś z formą podgrzewania wnętrza obudowy lub zmienić kompa na bardziej dedykowany mrozom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną częścią komputera, na którą niska temperatura działa negatywnie jest dysk. HDD na mrozie padają jak muchy.

Najlepiej w obserwatorium postawić maszynę bezdyskową z szybkim łączem do kompa w domu. Wbrew pozorom nie musi być to wcale dużo droższe rozwiązanie niż kupowanie dysku od czasu do czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.