Skocz do zawartości

Słońce z mini Lunta :)


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

No to dorzucę może moje zupełnie amatorskie foto przez "mini Lunta" zrobione na zlocie w Bieszczadach.

Na foto się nie znam, to każdy wie :D. Ale zrobiłem tak: Wsadziłem barlowa 2x, podłączyłem Nikona D50. Strzeliłem 124 klatki. Część zrobiłem z filtrem ustawionym na "wyeksponowanie" protuberancji, część z "wyeksponowaniem" granulacji. Wybrałem dwie fotki. JPG-i :) Nie wiedziałem jak to, i czym, zestackować. Więc połączyłem je w GIMPie jako dwie warstwy :D

 

I przy minimalnej wiedzy fotograficznej i minimalnym nakładzie sił wyszło mi takie foto:

slonce_lunt3.JPG

 

Nie miażdży, ale jestem zadowolony.

Mam plan aby w ciągu najbliższych dni podpiąć Chameleona (miałem w Bieszczadach spróbować, ale 3 dziury w chmurach, 3 minutowe, na 3 godziny to trochę za słabo ;) )

Potestuję więc z Chameleonem, może w weekend (tylko weźcie może ten deszcz wyrzućcie stąd) i mam nadzieję, że wyjdzie mi znacznie lepiej niż z jpg-ami przez starego Nikona :)

 

pzdr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki Słońca z dzisiaj z godz. około 15.00

 

LUNT LS35THa DX, EQ6, CCD IMGOH, Barlow 2x, EzP 3.16, RegiStax 5.1.

 

Przeżyłem chwile grozy, gdyż Lunta zawieszam na Newtonie i wiatr zdmuchnął z niego dekiel i Słońce wypaliło dziurę w zaślepce wyciągu :szczerbaty: ale wszystko dobrze.

1.jpg

3.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze parę dzisiejszych, nie tylko luntowych :)

 

Flea 3 ICX618; Lunt 35 mm:

flea-halpha-prom.jpg

 

flea-halpha.jpg

 

Flea 3 ICX618 i Firefly 0.3; Astrodon UVenus + TSAPO 65Q + AstroSolar ND 3.8:

flea-uv.jpg

firefly-uv.jpg

 

 

Firefly 0.3 kolorowa i monochromatyczna z żółtym filtrem pasmowym 590 nm; TSAPO 65Q + AstroSolar ND 3.8:

firefly-yellow-color.jpg

 

firefly-yellow-mono.jpg

 

Prosta obróbka pasmowego obraz z kolorowej kamery kończy się niezbyt dobrze. Do porównania jeszcze różne algorytmy debayeryzacji i wyciąganie jedynie określonych pikseli.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to właściwe miejsce ale ja też mam swoje 5 groszy i pokaże co dziś na działeczce zebrałem oprócz sporej opalenizny :-)

Folia Baader ND5 filtr Baader Solar Continuum 540nm WO Megrez 110ED Canon40D

Każde zdjęcie robione inaczej 1.APT 2.EOS Movie Recorder 3.Tylko aparatem

A kolor w/g mojego uznania.

LV_000001.jpg

sun.jpg

IMG_1513-1557.jpg

Edytowane przez Dyoda
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jak go trochę zmodyfikuję to może może ale prawie robi wielka różnicę :szczerbaty:

Już wiem że muszę zmienić folię na ND3.8 i dać większy otwór wlotowy bo mało światła wlatuje.

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jedno małe pytanko, choć trochę nie w temacie. Jak usuwacie różne zanieczyszczenia na fotkach, które często są wewnątrz rurek, a pokazują się na zdjęciach w postaci plamek? Szczególnie jak się włoży Barlowa albo Powermate`a. Registax nie bardzo w tym temacie chce współpracować, a może nie wiem o jakiejś funkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy w Powermate nie ma większych drobinek. Taką miałem i musiałem rozkręcić barlowa, przedmuchałem i po problemie. Zobacz również czy w kątówce nie ma oraz na obiektywie Lunta (też trzeba rozkręcić).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli drobinki są na obiektywie to żaden problem odkręcić filtr. Ja też myślałem, że w moim te drobinki są na filtrze. dopiero jak odkręciłem filtr okazało się, że ich pełno na soczewce. Tylko odkręcając filtr z obiektywu trzymaj Lunta obiektywem do góry, gdyż soczewka może wypaść. Czy można programem wyeliminować to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze męczenie Lunta:

 

PGR Flea 3 ICX618:

flea-lunt1.jpg

 

flea-lunt2.jpg

 

flea-lunt3.jpg

 

flea-lunt4.jpg

 

flea-lunt5.jpg

 

 

 

Protuberancje i reszta towarzystwa:

flea-luntstr-1.jpg

 

flea-luntstr-2.jpg

 

flea-luntstr-3b.jpg

 

flea-luntstr-3.jpg

 

 

 

PGR FireFly kolor, test algorytmów debayeryzacji AVIka:

debayer-test.jpg

 

 

 

PGR FireFly mono - coś tam mocno interferuje:

firefly-mono1.jpg

firefly-mono2.jpg

 

 

 

MS Lifecam:

lifecam1.jpg

 

lifecam2.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.