Skocz do zawartości

Roszenie newtona


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Dziś miałem okazję pofocić, sesje "oczywiście" zakończyłem 30min po rozpoczęciu, problemem okazało się zamarznięte lusterko wtórne i przymarzające już główne, stąd ten wątek: co polecacie na żeby zapobiec takiej sytuacji?, znalazłem "podkładkę" grzewczą pod wtórne ale u mnie to odpada bo nie chcę bawić się w odklejanie i naklejanie lusterka, za dużo zabawy, pomyślałem tez o odrośniku, ale jesli już główne przymarzało przy 75cm tubie OTA, to jaki musiałbym mieć odrośnik - niezła armata by wyszła:P, stąd moje pytanie co i jak najlepiej kupić, zrobić żeby sobie z tym poradzić - chodzi mi właśnie o użytkowników newtonów pod astrofoto. :lightning:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz wydawać kasę na gadżety spróbuj metody starych górali. Zdradzę Ci w sekrecie, że nawet w zaawansowanych obserwatoriach z ASA astrografami na pokładzie stosuje się takie ultra-hi-tech rozwiązania, które za chwilę Ci podam.

 

- idź do marketu budowalnego i kup folię termoizolacyjną, taką, z której zrobisz sobie odrośnik :szczerbaty:

 

Zdziwisz się, jaką moc kosmiczną ma takie ustroistwo. Zrób sobie takiego na 1/3 długości.

 

Wiatraczki są do tego, żeby nie stało w tubie potwietrze. Karbonowe tuby muszą być dobrze wentylowane.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta folia o której Adam pisał ma taką magiczną moc B) to lepiej nie owijać całej tuby bo zrobi się "parnik" zbyt duża róznica temperatur między wnętrzem tuby a otoczeniem, a wtedy obrazy będą do kitu. A odrośnik robimy tylko od wlotu bo tam jest źródło roszenia.

Edytowane przez Szymek_O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem syntę 10" to odrośnik praktycznie rozwiązał problem roszenia LW. Odrośnik miałem wykonany z karimaty a jak się podarł to strzałem w 10 okazała się mata izolacyjna stosowana za kaloryfery (srebrna z jednej strony i czarna od wewnątrz).

Gdyby tak jeszcze udało się zastosować odrośnik do okularów... :g: Wczoraj, gdy zaparował mi Ultrablock wystarczyło dość intensywnie nim "pomachać" w powietrzu i pomogło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak jeszcze udało się zastosować odrośnik do okularów... :g: Wczoraj, gdy zaparował mi Ultrablock wystarczyło dość intensywnie nim "pomachać" w powietrzu i pomogło...

 

Hehe, oj żeby tak można było "machać" newtonem energicznie :P, a tak na serio to dzięki za wskazówki :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja problem roszenia rozwiązałem zakładając osłonę z polipropylenu

ja też stosuję zamknięcie tubusu od tyłu (po wychłodzeniu) i nigdy mi nie zaparowało ani lustro główne ani wtórne

kiedyś zamarzł mi tubus od wewnątrz ale lustra były czyste i mogłem normalnie obserwować

zamknięcie tuby poprawia też obrazy bo powoduje, że powietrze wewnątrz nie podlega turbulencjom

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja stosowałem zazwyczaj hardcore czyli suszara do włosów :Reege: Ale to daje efekt tylko na kolejną godzinę, i robiłem to zawsze z duszą na ramieniu, że może to jakoś niszczyć lustro (trochę mniej żal bo mam tanią tubę...) Później kolega z forum zrobił mi grzałki na LW, ale niestety prze to , że wystają one poza LW to robią się nieostre gwiazdki. A odrośnik ze zwykłej karimaty jakoś nie spełniał roli. Może te materiały które koledzy podają są lepsze...

Edytowane przez maquu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ciekawa ;)

Polipropylen

 

Jest obok polietylenu, najczęściej stosowanym tworzywem sztucznym. Wykonuje się z niego folie, rury, koła zębate, obudowy maszyn, elementy armatury, wykładziny, słoje i butelki, artykuły gospodarstwa domowego i zabawki. Przemysł chemiczny i farmaceutyczny wykorzystuje polipropylen do tworzenia zbiorników, filtrów, naczyń laboratoryjnych, sprzętu medycznego, strzykawek jednorazowego użytku czy opakowań leków. Wyroby polipropylenowe wykorzystywane są również przez przemysł samochodowy. Z polipropylenu przygotowuje się np. zderzaki oraz elementy wyposażenia wnętrza samochodu.

 

Więc o co kaman w sumie?

W jakim celu specjalnie ten materiał szukałeś i to aż 3 lata?

 

Jeszcze link:

http://www.maximat.pl/k20,maty-ochronne-na-podlogi-twarde-czarne-maty-z-polipropylenu.html

Edytowane przez Szymek_O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc o co kaman w sumie?

W jakim celu specjalnie ten materiał szukałeś i to aż 3 lata?

 

Jeszcze link:

http://www.maximat.p...ipropylenu.html

Może wcześniej w necie nie był dostępny, a może należało go nabywać w hurtowych ilościach ? ?

Specjalnie szukałem, bo specjalnie był potrzebny na specjalne osłonki do specjalnych Newtonów. Można też trafić na jakiś towar przypadkowo i wtedy nie jest to specjalne znależisko tylko przypadkowe.

 

Kurcze ale kabaret :D

 

Też nie kumam o co kaman, bo skoro człowiek dzieli się z kimś swoimi doświadczeniami i musi się tłumaczyć z każdej chwili ? To o co kamana - że tak powtórzę jeszcze raz, by nie spotkać się z nadinterpretacją ?

To, że mnie to zajęło kilka lat jest powodem do ..... no właśnie do czego ?

 

Zresztą ładujcie te karimaty i owijajcie folią budowlaną.

 

 

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem odrośnik Celestrona do tuby C8 (mam GSO 8" F4) , dociąłem odpowiednie wcięcia żeby ładnie pasował do newtona i problem mam z głowy. Mam też beret ala-Jale , ale jakoś nie zauważyłem żeby chronił przed roszeniem, raczej powstrzymuje " przeciąg" w tubie.

Edytowane przez zibii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.