Skocz do zawartości

SW 80/400


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim.

Sprzedaję sw 80/400 lecz wacham się czy nie zostawić go.

Zdjęcia oczywiście lustrzanką 1100d. Wiem także że aberacja by mnie zjadła, dlatego pomyślałem o moim filtrze UHC-s który by wyciął to niemal w 95%. Przeznaczeniem docelowym byłaby fotografia B/W szerokiego pola.

I jak wygląda z tym wyciągiem 1,25. Na początek musiałbym spróbować kilka fotek z takim otworem.

Może z czasem bym zmienił na 2" wyciąg.

 

Czy jest sens bawić się w to?

Wiem że nie jest to APO, lecz się lubi to co ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj że UHC-S przepuszcza dwa pasma - jedno w okolicy 500 nm (OIII i H beta) i drugie koło 650nm (H alfa i SII). SW 80/400 niestety ogniskuje te pasma w różnych miejscach więc zauważalna aberracja chromatyczna nadal będzie występować. Chociaż zostanie bardzo mocno zredukowany fiolet, który najbardziej przeszkadza w jasnych achromatach.

 

Myślę że skoro posiadasz zarówno achromat jak i filtr i aparat to nie ma co pytać na forum tylko trzeba samemu się przekonać na ile efekt jest akceptowalny. Nie wiem czy nie większym problemem od chromatyzmu będzie spora krzywizna pola dla sensora APS-C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to były moje 1e próby z guiderem

sw80/400 + eos 550

http://astropolis.pl/topic/36242-galaktyka-m-33-ngc-598-galaktyka-trojkata-canon-eos-550-sw-80400/

 

tylko chyba 80/400 bybł użyty jako guider - nie pamiętam

wiem że aberracja mocno dawała popalić

 

to zdjęcie jest na 100% z 80/400

pgc_fin_1280.jpg

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używałem UHC-S z obiektywem Soligora 5,5/300 i nie mam dobrego zdania o takim połączeniu

bez filtra aberracja chromatyczna jest niewidoczna po przymknięciu do f/8 ale z filtrem zaczyna mocno wychodzić. Do tego poważnie spada jasność obrazu co wymusza dwukrotne wydłużenie ekspozycji i bardzo trudno uzyskać dobrą ostrość

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc wczorajszą myślą, achromat z filtrem uhc-s, zastanawiałem się nad sesja testową.

Wieczorkiem, tak gdzieś ok. 21.30 wybrałem się w pole, tuż za miasto.

Rozstawiłem montaż, zarzuciłem na wierzch achromata z eosem podłączonego przedłużka z barlowa do wyciągu.

montaż+eos=achro.jpg

Po kalibracji montażu, TUBA na pierwszy ogień poszła w bliskie okolice zenitu.

Tam Messier 51 poszedł z czasami -10x90sek +10x120sek 1600iso

M51 10x90sek +10x120sek 1600iso.jpg

Następnie, odrobinę w kierunku południa sztrzał padł na okolice Messiera 99 -10x150sek 1600iso

M99 10x150sek 1600iso.jpg

Widząc że kadry poszczególnych ujęć pozostają praktycznie w jednym miejscu, skierowałem na Arkturusa.

Bez prowadzenia montażu, pociągnąłem czasy rzędu 240sek 1600iso x4szt.

O dziwo ponktowo :D

Arkturus 4x240sek 1600iso.jpg

Wszystkie zdjęcia poskładane w DSS, krzywe i poziomy, wyrównanie tła (winieta). Nic więcej nie robiłem.

 

Widząc efekty, lekkiego zazielenienia którego można usunąć, cholernie trójkątnych i zjechanych gwiazd na zewnątrz kadru, można wywnioskować że jest to tani sposób na astrofotografię. Żeby mieć tanią dedykowaną kamerę CCD z mniejszym czipem można by sobie darować powstałą wtedy krzywiznę pola. Tak pozostanie tylko kadrowanie ujęcia programowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.