Skocz do zawartości

RA: Horizon DEC: Limit


orome4

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Czy ktos z Was spotkal sie z takimi numerami jak na zdjeciu ponizej?

 

RA: Horizon

DEC: LIMIT

 

Guiding wylacza sie w trakcie sesji przez ten blad. Nie mam pojecia co jest zle ustawione. Zainstalowalem jeszcze raz wszystkie programy od nowa: CDC, ASCOM, EQMOD i dalej to samo. Drugim objawem jest bledne poruszanie sie teleskopu po mapie CDC gdy wyznaczam jakikolwiek punkt. :blink: Tak jakby EQMOD nie czytal wlasciwej pozycji teleskopu wzgledem CDC. :read:

CDC.jpg

EQMOD.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, ze problem z RA; Horizon DEC: Limit na panelu eqmoda zniknal i nie rzutuje to na prace CDC, to problem z guidingiem pozostaje :blink: Zarowno PHD jaki i Maxim nie guiduja w DEC. PHD wyswietla komunikat DEC Calibration failed a Maxim guiduje gwiazdke z takimi krechami jak ponizej na zdjeciach.

Clipboard01.jpg

 

Blokady docisniete w RA i DEC. Wszystkie silniczki w montazu pracuja prawidlowo na kazdej zadanej predkosci, gdy uzywam recznego sterowania przez panel eqmod. Montaz nie ma zadnych luzow. Jeszcze przed problemami z guidingiem wszystko pracowalo prawidlowo, na tym samym sprzecie - dla oceny dolaczylem 6x300s - w rogach kadru wszystko na przyzwoitym poziomie.

Group1.jpg

 

Macie jakies sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, ze problem z RA; Horizon DEC: Limit na panelu eqmoda zniknal i nie rzutuje to na prace CDC, to problem z guidingiem pozostaje :blink: Zarowno PHD jaki i Maxim nie guiduja w DEC. PHD wyswietla komunikat DEC Calibration failed a Maxim guiduje gwiazdke z takimi krechami jak ponizej na zdjeciach.

Clipboard01.jpg

 

Blokady docisniete w RA i DEC. Wszystkie silniczki w montazu pracuja prawidlowo na kazdej zadanej predkosci, gdy uzywam recznego sterowania przez panel eqmod. Montaz nie ma zadnych luzow. Jeszcze przed problemami z guidingiem wszystko pracowalo prawidlowo, na tym samym sprzecie - dla oceny dolaczylem 6x300s - w rogach kadru wszystko na przyzwoitym poziomie.

Group1.jpg

 

Macie jakies sugestie?

Sam już nie wiem. Guider enables niezaznaczone ? Control via ....... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz w kilku słowach jak zachowuje się gwiazdka w trakcie kalibracji.

 

Pozdrawiam.

 

 

Kalibraca PHD - przebiega prawidlowo w RA - w panelu PHD gwiazdka jest przeuwana w kierunku W, a pozniej na E. Problem pojawia sie przy kalibracji w N/S , gwiadka nie porusza sie w ogole, po czym pojawia sie komunikat "DEC calibration failled" PHD zaczyna guidowac, ale tylko w RA.

 

Kalibracja Maxim - tylko jeden komunikat sie pojawia, z tego co pamietam brzmi to mniej wiecej " Star has moved by 5 pixel in X" i to wszystko. Pojawia sie informacja, ze kamerka jest w stanie spoczynbku i mozna guidowac, ale znow tylko w RA.

 

Kiedys mialem podobny problem z RA, ale zostal szybko rozwiazany po zwiekszeniu Puls Guiding do wartosci 5-6 w eqmod, natomiast ten zabieg nie pomaga przy problemie z DEC :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli Pulse Guiding na 5-6 ? chodzi o prędkość 0.5-0.6x? jeśli tak to przestaw od razu na 0.9x i na tej zrób test

 

Mam na mysli ustawienia - prawy gory rog. Probowalem z roznymi wartosciami nawet 9 i nic nie pomaga.

Clipboard01bn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na mysli ustawienia - prawy gory rog. Probowalem z roznymi wartosciami nawet 9 i nic nie pomaga.

Clipboard01bn.jpg

 

a czy to nie jest przypadkiem wina za duzego backlashu? na screenshocie jest informacja - CLEARING DEC BACKLASH. Czy PHS konczy ten krok?

 

W EQMOD zmiejsz DEC BACKLASH do 0 i daj PHD samemu oceni jaki on jest.

 

wazny tez jest balans w osi DEC, ale o tym raczej wiesz.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy to nie jest przypadkiem wina za duego backlashu? na screenshocie jest informacja - CLEARING DEC BACKLASH. Czy PHS koczy ten krok?

 

W EQMOD zmiejsz DEC BACKLASH do 0 i daj PHD samemu oceni jaki on jest.

 

Tak, to tez testowalem na zero, tak pierwotnie bylo ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypowiadam sie o guidzie w PHD.

 

W eqmodzie na pewno bym ustawił RA i De rate na max, a nie tylko na 0.25

 

Guiding dzialal poprawnie na 0.25 takze nie upatrywalbym tutaj przyczyny problemu, ale dzieki za sugestie - im wiecej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na mysli ustawienia - prawy gory rog. Probowalem z roznymi wartosciami nawet 9 i nic nie pomaga.

Clipboard01bn.jpg

 

Poznan ma chyba inna pozycje geograficzna. Sprawdz Longitude i Latitude. Nie wiem, czy to moze miec wpyw na kalibracjé, ale na pewno nie zaszkodzi spróbowac to zmienic.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiding dzialal poprawnie na 0.25 takze nie upatrywalbym tutaj przyczyny problemu, ale dzieki za sugestie - im wiecej tym lepiej.

 

Też miałem ten problem z kalibracją w DEC. U mnie jest za duży backslash z którym PHD sobie nie radzi. Rozwiązaniem jest podjechać przed kalibracją na N tak żeby gwiazdka się ruszyła - to zdejmnie backslash in PHD przejdzie kalibrację.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiding dzialal poprawnie na 0.25 takze nie upatrywalbym tutaj przyczyny problemu, ale dzieki za sugestie - im wiecej tym lepiej.

 

Tak btw zależy czym guidujesz czy kamerką z portem st4 czy tez dsi przez eqmod jak st4 to te ustawienia z Autoguide port rate będą brane pod uwagę, jeśli dsi to te górne z możliwością zmiany co 0.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten problem z kalibracją w DEC. U mnie jest za duży backslash z którym PHD sobie nie radzi. Rozwiązaniem jest podjechać przed kalibracją na N tak żeby gwiazdka się ruszyła - to zdejmnie backslash in PHD przejdzie kalibrację.

 

Piotr

 

Co masz namysli " podjechać przed kalibracją na N tak żeby gwiazdka się ruszyła" ? Nawet jak backslash zniknie to i tak ruchy w DEC nie sa wykonywane.

 

 

Identyczne zachowanie kalibracji w moim przypadku okazało się uszkodzonym kablem COM>Pilot. Rozebranie i kropelka cyny załatwiły sprawę. Masz możliwość przetestowania zestawu na innym kablu?

 

Pozdrawiam.

 

Ok, sprawdze to. Kabel, ktorego obecnie uzywam, zostal dosc nie dawno zrobiony, ale mozliwe, ze juz cos sie zepsulo. Mam jeszcze stary kabel - zobacze czy jeszcze zyje :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak btw zależy czym guidujesz czy kamerką z portem st4 czy tez dsi przez eqmod jak st4 to te ustawienia z Autoguide port rate będą brane pod uwagę, jeśli dsi to te górne z możliwością zmiany co 0.1

 

 

Guiduje DSI II mono :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak backslash zniknie to i tak ruchy w DEC nie sa wykonywane.

 

Co rozumiesz przez to zdanie? Backslash w DEC powoduje, że kalibracja nie się nie udaje i PHD wyłącza guidowanie w DEC.

Zanim uruchomisz kalibrację naciśnij N na kontrolerze ASCOM, tak długo aż gwiazdka w PHD zacznie się przesuwać - w ten sposób usuniesz backslash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zanim uruchomisz kalibrację naciśnij N na kontrolerze ASCOM, tak długo aż gwiazdka w PHD zacznie się przesuwać - w ten sposób usuniesz backslash.

 

no tak, a co nastąpi podczas zmiany kierunku na południowy podczas kalibracji?

 

wg mnie PHD musi się nauczyć sam wartości backlashu by później dokładniej guidować. jak jest za duży, to tylko mechaniczne poprawienie luzów pomoże.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, a co nastąpi podczas zmiany kierunku na południowy podczas kalibracji?

 

wg mnie PHD musi się nauczyć sam wartości backlashu by później dokładniej guidować. jak jest za duży, to tylko mechaniczne poprawienie luzów pomoże.

 

Niestety PHD nie uczy się backslashu i nie ma w nim żadnej korety backslashu... On tylko próbuje go usunąć przed rozpoczęciem kalibracji w DEC, jak to się nie uda to kalibracja prawdopodobnie też się nie uda. Przsuwając na N "ręcznie" przed kalibracją pomożemu mu w tym.

Poza tym PHD w rzeczywistości robi kalibrację tylko w dwóch kierunkach: W i N. E i S to tak naprawdę nie jest kalibracja tylko próba powrotu do położenia wyjściowego. Jeśli mamy duży backslash na montażu to nie wróci dokładnie.

 

Żeby sobie z tym jakoś poradzić najlepiej najpierw ręcznie eksperymentować montażem na małej prędkości i ustawić sobie korektę backslashu w sterowniku albo w montażu. I przed rozpoczęciem kalibracji dla pewności pojechać trochę "recznie" na N.

 

Mam z tym trochę doświadczenia bo sam walczę z guidowaniem montażu Nexstara 8i który ma kolosalne luzy ;-) Ale i na nim da się!!!

 

Pozdrawiam,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety PHD nie uczy się backslashu i nie ma w nim żadnej korety backslashu... On tylko próbuje go usunąć przed rozpoczęciem kalibracji w DEC, jak to się nie uda to kalibracja prawdopodobnie też się nie uda. Przsuwając na N "ręcznie" przed kalibracją pomożemu mu w tym.

Poza tym PHD w rzeczywistości robi kalibrację tylko w dwóch kierunkach: W i N. E i S to tak naprawdę nie jest kalibracja tylko próba powrotu do położenia wyjściowego. Jeśli mamy duży backslash na montażu to nie wróci dokładnie.

 

Żeby sobie z tym jakoś poradzić najlepiej najpierw ręcznie eksperymentować montażem na małej prędkości i ustawić sobie korektę backslashu w sterowniku albo w montażu. I przed rozpoczęciem kalibracji dla pewności pojechać trochę "recznie" na N.

 

Mam z tym trochę doświadczenia bo sam walczę z guidowaniem montażu Nexstara 8i który ma kolosalne luzy ;-) Ale i na nim da się!!!

 

Pozdrawiam,

Piotr

 

pozwol, ze sie nie zgodze z czescia twojego rozumowania. Wiem, ze wielu ludzi poleca metode przesuwania gwiazdy minimalnie na polnoc przed rozpoczeciem kalibracji i sam tak robilem i nawet strona stark-labs http://www.stark-labs.com to poleca, ale zauwazylem, ze guide w DEC nie byl poprawny gdzyz PHD nie mogl wyczyscic backlashu poprawnie (zostal oszukany ze backlashu nie ma, a tak naprawde jest on bardzo duzy) , zapisal wartosc 0 i nie powrocil w poczatkowa pozycje gwiazdy podczas kalibracji na poludnie.

caly sens robienia kalibracji i czyszczeniu backlashu polega wlasnie na tym by PHD nauczyl sie na jaka odleglosc gwaizda sie przesunie przy odpowiednio dlugim sygnale guide w odpowiednia strone przy zastosowaniu poprawki baklashu w casie zmieniania kierunku z N na S.

 

jest to wg mnie polsrodek, ktory da pewne efekty, ale nie jest on rozwiazaniem problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.