Skocz do zawartości

Okulary do Newtona 8"


Yoop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam teleskop GSO na dobsonie 8" który wyposażony jest domyślnie w 1,25" 9mm Plossl oraz 2" 30mm Erfl.

Chciałbym sobie do tego dokupić okulary i wstępnie zdecydowałem się na Explore Scientific 82* 1,25", jako że w najbliższym czasie znajoma będzie wracała z USA i sprawa stała się nagląca, to chciałbym skonsultować swój wybór

 

Okulary:

ES 6.7mm (nie wiem czy 4.7 by się sprawdził, a 8.8 to z kolei dość blisko 9, którą mam), żeby trochę lepiej planety pooglądać.

ES 14mm (czy może lepiej 11mm?)

Chętnie bym do tego dołożył jeszcze 30mm, ale to zdecydowanie podraża sprawę, a póki co mam kitowy Erfl, więc w razie czego dokupię w przyszłości.

 

Do tego:

- barlow 2x - myślę o Vixen 2x 1,25", choć widziałem jakieś GSO 2x i 1,5x (2 w 1) i nie wiem co o nim myśleć, bo jak widzę 2w1 to jestem nieufny ;)

- filtr mgławicowy Baader UHC-S 1,25"

- filtr księzycowy Baader Neodymium Moon&Skyglow 1,25"

 

No i pytanie do bardziej doświadczonych, czy taki zestaw jest OK, żeby wyciągnąć więcej z mojego Newtona? :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- barlow 2x - myślę o Vixen 2x 1,25", choć widziałem jakieś GSO 2x i 1,5x (2 w 1) i nie wiem co o nim myśleć, bo jak widzę 2w1 to jestem nieufny ;)

 

Ten barlow GSO ma odkręcaną soczewkę z gwintem filtrowym. Jeśli użyjesz go razem z tuleją otrzymasz krotność 2x, a jeśli wkręcisz soczewkę bezpośrednio w okular 1.5x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowym okularem dla większości obserwatorów jest średnioogniskowy w okolicy 13 mm więc ES14 będzie OK. Jeśli dokupisz sobie Barlow 2x to masz od razu "załatwioną" sprawę okularu 7 mm. Tylko, że 30 mm z Barlowem 2x da 15 mm więc może nie ma sensu dublować ogniskowych?

ja często używam też okularów 20-25 mm i taki bym dokupił. 30 mm jest dobry pod bardzo ciemne niebo ale pod nieco słabsze warto mieć krótszy więc to zależy od Twoich warunków obserwacyjnych

kitowy okular 9 mm jest dość słaby więc warto go zastąpić przez coś lepszego

4,7 są mniej przydatne w obserwacjach DSO. Ostatnio są w modzie ale tylko ze względu na cenę. Czy warto wydać kilka stówek na coś zbędnego tylko dlatego, że jest tanio? Taki zakup może mieć uzasadnienie w teleskopie f/4 ale w f/6 da źrenicę poniżej 1 mm

 

podsumowując:

jeśli Barlow 2" do Erfla 30 mm to jako uzupełnienie zestawu dobry okular około 9 mm i ewentualnie coś z przedziału 6-7 mm i masz właściwie wszystko co potrzeba do obserwacji DSO. Będzie lekka dziura w okolicy 20 mm ale da się z tym żyć :szczerbaty:

 

możesz też odpuścić sobie Barlowa i kupić 14 mm, 9 mm i 7 mm ale ten ostatni niekoniecznie. Ja bym wolał zamiast niego coś z przedziału 18-26 mm bo znacznie częściej używam ... a soczewki Barlowa mam dwie i do wizuala nie używam ani jednej :D

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki :)

 

jeśli Barlow 2" do Erfla 30 mm to jako uzupełnienie zestawu dobry okular około 9 mm i ewentualnie coś z przedziału 6-7 mm i masz właściwie wszystko co potrzeba do obserwacji DSO. Będzie lekka dziura w okolicy 20 mm ale da się z tym żyć :szczerbaty:

 

możesz też odpuścić sobie Barlowa i kupić 14 mm, 9 mm i 7 mm ale ten ostatni niekoniecznie. Ja bym wolał zamiast niego coś z przedziału 18-26 mm bo znacznie częściej używam ... a soczewki Barlowa mam dwie i do wizuala nie używam ani jednej :D

 

Ponieważ barlowa na stanie nie posiadam i nigdy nie miałem okazji korzystać, to mam jeszcze pytanie czy okular 14mm + barlow x2 to jest dokładny odpowiednik okularu 7mm z dokładnością do strat barlowa, czy może są jakieś dodatkowe efekty?

Bo idąc tym tokiem rozumowania, to może w ogóle mógłbym załatwić krótkie ogniskowe barlowem, czyli:

ES 18mm, ES 14mm, barlow?

i nie miałbym owej dziury w okolicach 20 ;)

Biorąc pod uwagę, że krótkie ogniskowe i tak są najtańsze, to w razie czego kupiłbym lokalnie jakiś krótki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najczęściej używam ogniskowej 14mm i wg mnie okular w granicy 13-14 mm powinien być priorytetem :yes: Co do barlowa, to nawiązując do tego, co napisał ZbyT, nie jest to rozwiązanie optymalne do wizuala - dodatkowa ilość soczewek w układzie na pewno nie wpłynie dobrze na obserwacje, zwróć uwagę, że ES-y 82 poniżej 18 mm są 7-mio elementowe :yes:. Ja bym na twoim miejscu wybrał zestaw, o którym napisał Marek i nie bawił się z żadne barlowy, ale decyzja należy do Ciebie, pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soczewek Barlowa nie używam bo nie mam takiej potrzeby ... właściwie brakuje mi tylko okularu 9 mm ale potrafię się bez niego obejść :D

okulary o dużym polu widzenia są zbudowane z wielu soczewek więc dokładanie dodatkowych budzi we mnie niechęć B) ... to jak zakup samochodu ze skórzaną tapicerką i założenie pokrowców :szczerbaty:

 

podczas obserwacji skupiam się na niewielkiej ilości obiektów i lubię zmieniać okulary żeby im się bliżej przyjrzeć. Innym wystarczą 2 okulary ale za to ciągle zmieniają obiekty ... kwestia gustu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry,

Przy okazji ciekawego dla mnie (dumnego właściciela GSO "ósemki") tematu zapytam szacowne gremium:

Nagler 13mm - 1050zł

ES 82* 14mm - 800zł

Moje pytanie: na jakiej skali odkłada się ta ćwiertysięczna różnica? :)

Innymi słowy: czy kupując Naglera wydaję 250 zł za słowo "legenda" przed nazwą? Czy jednak rzeczywiście jest on 20-kilka procent lepszy od ES?

Gwoli wyjaśnienia: planuję wydać sporo hajsu na dobry i drogi okular, prawdopodobnie lepszej jakości niż cały teleskop, ale to już na marginesie ;)

Mam nadzieję wybrać jak najlepiej, i na razie mam dylemat pomiędzy "superpopularnym" ESem a "legendarnym" Naglerem :)

Proszę o jakieś opinie na ten temat!

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

 

P.S. aha, z góry odrzucam absurdalnie drogie Ethosy - za cenę 2 Naglerów chciałbym dostać coś 4x lepszego, a przecież to niemożliwe... ? :)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Przy okazji ciekawego dla mnie (dumnego właściciela GSO "ósemki") tematu zapytam szacowne gremium:

Nagler 13mm - 1050zł

ES 82* 14mm - 800zł

Moje pytanie: na jakiej skali odkłada się ta ćwiertysięczna różnica? :)

Innymi słowy: czy kupując Naglera wydaję 250 zł za słowo "legenda" przed nazwą? Czy jednak rzeczywiście jest on 20-kilka procent lepszy od ES?

Gwoli wyjaśnienia: planuję wydać sporo hajsu na dobry i drogi okular, prawdopodobnie lepszej jakości niż cały teleskop, ale to już na marginesie ;)

Mam nadzieję wybrać jak najlepiej, i na razie mam dylemat pomiędzy "superpopularnym" ESem a "legendarnym" Naglerem :)

Proszę o jakieś opinie na ten temat!

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

 

P.S. aha, z góry odrzucam absurdalnie drogie Ethosy - za cenę 2 Naglerów chciałbym dostać coś 4x lepszego, a przecież to niemożliwe... ? :)

wg powszechnej jakość obrazu w Twoim sprzęcie będzie podobna, porównując Naglera i ES o nieco innej ogniskowej: obraz w obu dobrej jakości z ostrymi gwiazdami praktycznie w całym polu (teleskop f/6) lepszy ER w Naglerze, łatwiej objąć całe pole, z drugiej strony Nagler znacznie bardziej wrażliwy na nieosiowe patrzenie, pojawiały się czarne mroczki przy zmianie pozycji oka. Do ES trzeba się było nieco bardziej przykleić, w okularach nie obejmuje całego pola. Spotkałem opinie, że ES mniej nadaje się do jaśniejszych teleskopów, tj. f<5., z racji gorszej korekcji; nie miałem okazji przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.