Skocz do zawartości

M13 wide


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Tym razem gromada kulista w Herkulesie.

Ostrość znowu na pamięć ale tym razem chyba lepiej niż ostatnio - wyszła mniejsza aberracja.

Tym razem kolory gwiazd są wyraźne. Robione z miasta bez filtrów.

 

Sprzęt: WO ZS 70ED + SW FF

Czasy: L 31x60s, D/B/F x10, ISO800

 

Pozdrawiam

m13.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu uważnie śledzę Twoje poczynania w astrofotografii i muszę przyznać, że odnosisz ogromne postępy. Ale mam pytanie, czy te ostatnie fotki z Megreza wykonałeś na AT + Junior + 055Prob+ 496RC2??. Pytam, bo mam identyczny setup, ale nigdy nie myślałem nad tym, aby kiedykolwiek wieszać na nim 70mm refraktor. Natomiast u Ciebie gwiazdy są (przynajmniej w środku pola) okrąglutkie.

Ładnie rozbiłeś M13 :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu uważnie śledzę Twoje poczynania w astrofotografii i muszę przyznać, że odnosisz ogromne postępy. Ale mam pytanie, czy te ostatnie fotki z Megreza wykonałeś na AT + Junior + 055Prob+ 496RC2??. Pytam, bo mam identyczny setup, ale nigdy nie myślałem nad tym, aby kiedykolwiek wieszać na nim 70mm refraktor. Natomiast u Ciebie gwiazdy są (przynajmniej w środku pola) okrąglutkie.

Ładnie rozbiłeś M13 :)

 

Dzięki za śledzenie mioch poczynań i cieszę się, że Ci się moje zdjęcia coraz bardziej podobają ;)

 

Tak, refraktor powiesiłem na tym zestawie. Nie jest to na pewno najwygodniejsze rozwiązanie ani najlepsze, ale cena wedge'a do AT, który na pewno bardzo poprawił by sztywność, jest dla mnie zaporowa na tą chwilę.

Jako że kupiłem głowicę 410 używaną, chodzi ona nie do końca płynnie i postanowiłem ją rozebrać i wyczyścić. Okazało się, że samo czyszczenie i smarowanie niewiele zmieniło ale za to oświeciło mnie przy skręcaniu jej do kupy, że przecież wszystkie przekładnie wykonane są identycznie i moża przykręcić ostatni człon do pierwszego i środkowy odłożyć!

W ten sposób mam brakującą na rynku przekładniową głowicę 2D, o jeden uginający się element mniej oraz mniejsze wymiary i masę :D

(pierwszy raz robiłem pełną głowicą i też się dało)

 

Nie ma co się bać i zastanawiać czy będzie działać tylko trzeba eksperymentować i wykorzystać na maksa sprzęt, który się posiada;) Zauważyłem, że w światku astrofotografii panuje "lekka" przesada w podejściu do sprzętu...

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po pierwsze nie lubię jak obiekt jest w środku kadru a po drugie lubię jak największe pole gwiazd dlatego tak podaję. Nie jest dla mnie najważniejsze jak wyjdzie sam główny obiekt....bardziej jak to widać w połączeniu z wszystkim dookoła.

Można przecież kliknąć "Save" na dole ramki zdjęcia i wtedy otwiera się w nowym oknie/zakładce i można sobie powiększać i pomniejszać do woli.

Zacznę może jednak wrzucać po prostu wersje zmniejszone oprócz pełnej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co zrobiłem to tak jak Piotrek L. przeskalowałem i skadrowałem zdjecie :).

Ale to że wrzucasz pełne kadry w 100% wielkosci to bardzo dobrze bo można na nich ocenić ostrość, krzywizne, dystorsje itp parametry. Dla osób które ciągle myślą nad uzupełnieniem swojego astrofotograficznego ekwipunku to bardzo ważne dane.

 

Jakie masz przesunięcie (w pikselach) pomiedzy pierwszą a ostatnią klatką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło 28 pikseli.

Z moich obliczeń wynika, że to około 0.0443 arcsec na 1s czyli 13.3 arcsec na 5 min a powinno być wg producenta 5 arcsec.

Proszę o sprawdzenie czy dobrze to policzyłem bo nie jestem pewien.

 

Ponad 2.5 raza większa niedokładność wynika zapewne z niedokładnego ustawienia na Polaris (chociaż się starałem i poprawiłem po wykadrowaniu), ugięcia się głowic podczas obrotu teleskopu i niewyważenia. Gdyby coś było nie tak z samym montażem to chyba byłoby dużo gorzej...?

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co zrobiłem to tak jak Piotrek L. przeskalowałem i skadrowałem zdjecie :).

Ale to że wrzucasz pełne kadry w 100% wielkosci to bardzo dobrze bo można na nich ocenić ostrość, krzywizne, dystorsje itp parametry. Dla osób które ciągle myślą nad uzupełnieniem swojego astrofotograficznego ekwipunku to bardzo ważne dane.

 

Warto wrzucać wersję skadrowaną i całą :)

Oglądając forum na wersji mobilnej powoduje że pomija się taki wielkogabarytowy załącznik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.