Skocz do zawartości

Pentax 20x60 PCF WP II


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Przewaga Pentaxa nad BPC to transmisja.

Sam zastanawiałem się nad tym Pentaxem, ale dobiła mnie dodatkowo informacja na CN, że pomimo swojego mikrego pola, ta lornetka nie wyciąga tych 20x :/

Jest to raczej 18~19x - co oznacza, że pole własne okularów nie osiąga nawet tych 40*.

 

Swoją drogą Delta Optical mogłaby zrobić tego swojego SkyGuide'a z powiększeniem 20~25x - może przy takim mniejszym polu pryzmaty obsłużyły by całą aperturę obiektywów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg testów na optyczne.pl transmisja wychodzi pi razy drzwi podobnie - lekko ponad 80%. Też się zastanawiam którą, tym bardziej że kultowym fujinonem kumpla się nabawiłem do syta i nijak nie zachwyca choć pono powinien :(

Co do SG Delty słusznie Waść prawisz.

Edytowane przez jqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jest to raczej 18~19x - co oznacza, że pole własne okularów nie osiąga nawet tych 40*.

 

no właśnie Andrzeju, nie masz wrażenia, że patrzysz przez nią jak w studnię?

też mam PCF WP, choć parametry inne: 7x50

i kombinuje, jakby jej jakieś flattenery założyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już bym wolał Kronosa. Porównywaliśmy kiedyś w Jodłowie z Geminiplusem na HiChotkach - jego Kronosa 20x60 z moim UO BA8 15x70 (czyli Oberwerkiem Ultra). Zasięg bardzo podobny. To co BA8 wyciągał obiektywem i transmisją, Kronos nadrabiał powiększeniem. Ja tam wolę swoją UO, ale powiem szczerze - to co można zobaczyć w obu lornetkach, bez brnięcia w niuanse opiewane przez sprzętowych onanistów, jest bardzo podobne. Cena Kronosa jest przy tym bezkonkurencyjna. To dobra lornetka, ma poprawnie korygowany astygmatyzm i spore w porównaniu z Pentaxem pole. Niektórym może przeszkadzać mało komfortowy odstęp źrenicy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Oberwerk ultra lub najnowsze dziecko TS 15x70 Marine są nieco lepszymi sprzętami w sensie ich uniwersalności no i przede wszystkim - szerszego pola.

Natomiast muszę napisać, że powiększenie 15 a 20 razy było dla mnie w pewnym sensie wyznacznikiem. Nie da się ukryć, że większy power (ale jeszcze w sensownych granicach rozmiar plamki) umożliwia sięgnięcie "głębiej". Mając już lornetkę 7x50 chciałem coś co umożliwi mi nie tyle przeglądanie co po prostu nieco bardziej zaawansowane obserwacje w sensie możliwości rozdzielczych lornetki i możliwych do wyszukania obiektów. Gdybym nie był posiadaczej WO 7x50 celowałbym raczej w TS marine 15x70 lub gdybym był lorneciarzem pełną gębą- TS 28x110 (super sprzęt ale wymaga setupu prawie gabarytów średniego teleskopu).

 

Ponieważ lookam sobie często zwykłym SCT 6" na nexstarze Celestrona z bino -mogłoby się wydawać że taki zakup nie ma sensu.

 

Jednak wiem z praktyki jak wygląda zabieranie sprzętu na kemping lub krótkie wyjazdy jak tegoroczna majówka.

 

Lornetkę, statyw i montaż ALT-AZ (TS ten "mały":) rozstawiam w 15 sekund, zajmuje mało miejsca i nie wymaga powertanka lub zasilania z sieci. Takie zalety wyjazdowego setupu są ogromne. Sprzęt jest w użytkowaniu każdego wieczoru, nie wiem czy zwyczajnie miałbym wenę do ciągnięcia teleskopu, kabli i powertanka na majówkę czy weekendowe eskapady.

 

Co do pytania Jacka - nie jest aż tak że oglądamy przez "studnię" ale na pewno nie sąt to wrażenia jakie mam w WO 7x50 "przedłużenia" oczu z olbrzymim klarownym polem :(

 

BPC miałem, niestety sprawność tych lornetek jest jak na dzisiejsze standarty średnia, mniejsza abberacja spowodowana jest po części zwyczajnym zażółceniem szkła produkcji rosyjskiej. Pierwsze wrażenia w BPC są pozytywne, ale zasięg jest zdecydowanie mniejszy, tło ładnie kontrastuje i subiektywnie widzimy obiekty na czarnym tle - wszystko w zasadzie ok ok dopóki nie obejrzymy sobie obiektów mgławicowych.

 

Ja swoją BPC zamieniłem potem na Fuji 16x70 i to była świetna lornetka ale - obarczona dużą abberacją chromatyczną. Pomimo koloru punktowość gwiazd była wzorowa, ten Pentax tutaj nie odstaje od Fuji specjalnie, jedyną wadą ale bardzo poważną jest małe pole widzenia. Niemniej jednak na Saturnie w Fuji tudno odzielić pierścień od planety, prawdowpodobnie jest to spowodowane mniejszym powerem.

 

W Pentax Saturn jest oczywiście mikroskopijny, ale widzimy pierścień co stawia rozdzielczość tych szkiełek na bardzo wysokim poziomie.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

dobry wieczor - jestem posiadaczem tej lornety od paru godzin :-), wszystko jak najbardziej OK i dokladnie jak to wyzej opisano, ale:

 

przy blizszych odleglosciach, tzn mniej niz jakies 20-30m, nie mowiac juz o odleglosci minimalnej, nie jestem w stanie tak ustawic lornety (tzn rozstawu osi/ odleglosci oczu od okularow lornetki) aby widziec, tak jak to zwykle jest, obraz w jednym kole na czarnym tle :-, tylko widze dwa kola zachodzace na siebie, cos jak rysunek ilustrujacy czesc wspolna dwoch zbiorow. nie zmieniajac ustawienia oczu wzgl lornety nastawiam ostrosc na dalekie przedmioty, ponad 50-60m i wtedy wszystko robi sie ok.

 

i teraz pytanie za 100pkt. czy to jest normalne, czy raczej z lornetka jest cos nie tak? dodam, ze w mojej innej lornetce 12x25 efekt taki nie wystepuje.

 

przy okazji wspomne, ze tez mialem obawy co do waskiego pola widzenia, ale w praktyce na razie wcale tego tak nie odczuwam. ani troche. :-) duzym plusem lornetki jest jej niska waga polaczona z duzym powiekszeniem. mysle, ze w tej cenie, powiekszeniu, wadze oraz z centralna opcja nastawiania ostrosci nie ma nic lepszego na rynku. po prostu chyba nie drugiej takiej lorenty, kt. by laczyla wszystkie te wymienione cechy. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.