Skocz do zawartości

Początkujący - kolejna próba obserwacji M81 i M82 przez Skylux


Skalpel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - Pomyślałem, że kto pyta nie błądzi... proszę Was o pomoc - wskazówki - będę próbował wieczorem drugi raz odszukać na niebie te dwa obiekty - sprzęt którym dysponuje to skylux z obiektywem K22 (z zestawu) i orto 7. Miejsce próby obserwacji Gdańsk-Brzeźno - najprawdopodobniej plaża. Chciałem zapytać jak podejść ogólnie do tematu bo bedzie to moja druga poważniejsza próba obserwacji. Pierwsza niestety nie powiodła się - wstyd przyznać się ale zgubiłem sie na niebie... :-(

 

Obiekty wybrałem z listy Wimmera które są polecane dla posiadaczy słabych teleskopów i wydaje mi się że może uda się je zobaczyć. Czy na terenie plaży będzie dostatecznie ciemno , aby obiekty te były widzilne no i jakiego powiększenia trzeba użyć aby je zauważyć ? Niestety skylux ma fatalny szukacz i nic przez niego nie widaćna ciemnym niebie, tym bardziej że trzeba patrzeć w nienturalnie niewygodnej pozycji...

 

Uprzedzając uwagi o mojej zabawce - już zbieram fundusze na przyzwoity sprzęt, ale na razie jest skylux do nauki ( był tani a nie byłem pewny czy mnie to wciągnie) - planety mam już zaliczone :-)

 

Pozdrawiam serdecznie Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7fac832c4c1677dd.jpg

Zawsze zaczynam od trojkąta po prawej, przeskok na parkę (po niebieskiej linii) a od parki to już rzut beretem :szczerbaty:

Wszystkie 5 gwiazd, którymi, się posługuję to ok 5mag (+/- 0,5) więc nietrudne do znalezienia :astronom:

 

 

Witaj - dzięki za podpowiedź - aby nie iść bez przygotowania - przeanalizowałem Twoje informacje w programie stellarium. Gwiazy trójkąta które należy wypatrywać to - o1uma i o2uma i na wierzchołku p uma. Potem po niebieskiej linii d uma i potem w dół HIP47594. Mam nadzieje że nic nie pomyliłem - wielkie dzięki za pomoc - jaki będzi lepszy okular 22 czy 7 ? Obawiam się ze 22 będzie za mały i znów przegapię szukane obiekty a 7 będzie miał zbyt małe pole widzenia... w każdym razie jeszcze raz dzięki z pomoc - dzis próbuję z plaży :-)

 

Kocyk tym razem przygotowany - bo to pionowo w górę :-)

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj - dzięki za podpowiedź - aby nie iść bez przygotowania - przeanalizowałem Twoje informacje w programie stellarium. Gwiazy trójkąta które należy wypatrywać to - o1uma i o2uma i na wierzchołku p uma. Potem po niebieskiej linii d uma i potem w dół HIP47594. Mam nadzieje że nic nie pomyliłem - wielkie dzięki za pomoc - jaki będzi lepszy okular 22 czy 7 ? Obawiam się ze 22 będzie za mały i znów przegapię szukane obiekty a 7 będzie miał zbyt małe pole widzenia... w każdym razie jeszcze raz dzięki z pomoc - dzis próbuję z plaży :-)

 

Kocyk tym razem przygotowany - bo to pionowo w górę :-)

 

Pozdrawiam Piotrek

 

 

lepszy bedzie K22 da to pow. ok.30x. ale obecnie w poszukiwaniu slabych obiektow przeszkadza Ksiezyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyki te są spokojnie widoczne chociaż kilka kilometrów za miastem w 50 mm lornetce. Jedyne co, to koniecznie musisz poczekać aż blask księżyca się zmniejszy.

No właśnie. Widziałem je bez problemu przez lidletkę ale przez teleskop już był problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Widziałem je bez problemu przez lidletkę ale przez teleskop już był problem.

 

Witajcie - dziękuję za odpowiedzi - no własnie się nad tym zastanawiałem , że najpierw chyba spróbuje je wypatrzeć Lidletką, bo teleskopem będzie trudniej. Dziś za miasto raczej już nie pojadę , ale jak na tej plaży nie znajdę lornetką, to następne podejście będzie jednak za miastem. Szkoda tylko że, tak zimno się zrobiło...

 

Jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje - jak ustalić i czy da się w programie stellarium jakie jest powiekszenie ? Bo on ładnie skaluje różne obiekty,ale nie mogłem sie dopatrzeć takiej uniwersalnej wartości. Jedyne co znalazłem to wtyczka z teleskopem i okularami którą próbowałem ustawić, ale nie jestem pewien czy prawidłowo skaluje...raz działa raz nie...

 

Nie wiem czy dobrze kombinuje - chciałbym sprawdzić czy dany obiekt jest w zasiegu widocznosci mojego teleskopu lub lornetki.

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz żadnych wtyczek instalować, wciśnij F2 weź zakładkę Narzędzia i zaznacz okrągłe pole widzenia. Na pasku dolnym masz różne opcje (tym który się ciąga do góry jak się najedzie) w tym FOV - Field Of View, ustawiasz teraz takie FOV (kręcąc scrollem) jakie ma Twoja lornetka lub teleskop z danym okularem i masz to co widzisz w okularze jeśli chodzi o zakres. Jeśli chodzi o samą skalę obrazu to będzie się trochę różnić, bo nie da się tak dokładnie tego odwzorować, każdy ma inny monitor i patrzy z różnych odległości, nie da rady, ale taki myk z polem wystarczy na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poczekaj na noc bez księżyca i wtedy spróbuj jeszcze raz,a jak i to nie pomoże to może jakiś filtr mgławicowy załatwi sprawe.

Filtr mgławicowy do galaktyk - jaki na przykład? Jeśli dobrze pamiętam, to takich filtrów nie ma.

 

 

 

Jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje - jak ustalić i czy da się w programie stellarium jakie jest powiekszenie ? Bo on ładnie skaluje różne obiekty,ale nie mogłem sie dopatrzeć takiej uniwersalnej wartości. Jedyne co znalazłem to wtyczka z teleskopem i okularami którą próbowałem ustawić, ale nie jestem pewien czy prawidłowo skaluje...raz działa raz nie...

 

Nie wiem czy dobrze kombinuje - chciałbym sprawdzić czy dany obiekt jest w zasiegu widocznosci mojego teleskopu lub lornetki.

 

Co dokładnie chciałbyś sprawdzić? Czy dane obiekty zmieszczą się w polu widzenia okularu, czy chciałbyś sprawdzić, czy w ogóle będzie je widać przez teleskop? Jeśli chodzi o to pierwsze, to da się to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że podzielisz pole widzenia danego okularu przez powiększenie uzyskane w tym okularze i otrzymasz wielkość pola widzenia w stopniach - wtedy łatwo już sprawdzić i ustawić co trzeba w Stellarium. Generalnie we wtyczce z okularami ustawiasz parametry teleskopu i swoich okularów, a program obliczy i pokaże Ci pole widzenia jakie uzyskasz. U mnie wtyczka działa dobrze.

 

Szkoda tylko że, tak zimno się zrobiło...

Zimno gdzie? W Polsce? W tej Polsce??rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alice: nic nie trzeba instalować bo wtyczka oculars jest integralną częścią Stellarium.

 

U mnie działa ona bez zarzutu i warto zauważyć że stara się też symulować pole własne okularu bo średnica okręgu, w którym znajduje się obraz, zależy od pola własnego okularu.

 

W najnowszej wersji Stellarium dodano wygodny panel on-screen do obsługi tej wtyczki i można ją sobie teraz włączać i ustawiać ikonkami. Poza tym jest to świetne narzędzie do planowania kadrów przy fotografii bo wyświetla ramkę odpowiadająca polu widzenia detektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Filtr mgławicowy do galaktyk - jaki na przykład? Jeśli dobrze pamiętam, to takich filtrów nie ma.

 

Co dokładnie chciałbyś sprawdzić? Czy dane obiekty zmieszczą się w polu widzenia okularu, czy chciałbyś sprawdzić, czy w ogóle będzie je widać przez teleskop? Jeśli chodzi o to pierwsze, to da się to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że podzielisz pole widzenia danego okularu przez powiększenie uzyskane w tym okularze i otrzymasz wielkość pola widzenia w stopniach - wtedy łatwo już sprawdzić i ustawić co trzeba w Stellarium. Generalnie we wtyczce z okularami ustawiasz parametry teleskopu i swoich okularów, a program obliczy i pokaże Ci pole widzenia jakie uzyskasz. U mnie wtyczka działa dobrze.

 

 

Zimno gdzie? W Polsce? W tej Polsce??rolleyes.gif

 

 

Witajcie - dziękuję za odpowiedzi - generalnie chodziło o to drugie - chciałbym mniej więcej wiedzieć czego sie spodziewać w widoku przez okular aby zauważyć obiekt. Nie wiem czy dobrze kombinuje, ale szukacz skyluxa jest całkowicie ciemny :-( i nie da sie nim wypatrzeć niczego. Szukanie galaktyk słabo widocznych jest znacznie trudniejsze od jasnych planet które widać gołym okiem. Chyba po mału czas na leprzy sprzęt.

 

Wczorajsza próba z lornetką (Lidletka bresser) równiez sie nie powiodła - widać tak wiele gwiazd o podobnej jasnosci, żę znowu sie zgubiłem - ale wczoraj na plazy tak wiało i było zimno , że poprostu nie wytrwałem i obserwacja nie trwala przez to za długo :-) Miejsce obserwacji - Gdańsk Brzeźno przy wyjsciu z portu około 22. Poza tym rzeczywiście księżyc mocno świeci i niebo w lornetce było wyraźnie jasne...

 

Ale będę próbował dalej :-) A może zbyt trudne obiekty sobie wybrałem na początek z tej lokalizacji ? Widoczne planety odnajduję bez problemu, Orion i Plejady tez obejżane, więc myślę że już czas podnieść poprzeczkę :-)

 

Pozdrawiam PIotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - Pomyślałem, że kto pyta nie błądzi... proszę Was o pomoc - wskazówki - będę próbował wieczorem drugi raz odszukać na niebie te dwa obiekty - sprzęt którym dysponuje to skylux z obiektywem K22 (z zestawu) i orto 7. Miejsce próby obserwacji Gdańsk-Brzeźno - najprawdopodobniej plaża. Chciałem zapytać jak podejść ogólnie do tematu bo bedzie to moja druga poważniejsza próba obserwacji. Pierwsza niestety nie powiodła się - wstyd przyznać się ale zgubiłem sie na niebie... :-(

 

Obiekty wybrałem z listy Wimmera które są polecane dla posiadaczy słabych teleskopów i wydaje mi się że może uda się je zobaczyć. Czy na terenie plaży będzie dostatecznie ciemno , aby obiekty te były widzilne no i jakiego powiększenia trzeba użyć aby je zauważyć ? Niestety skylux ma fatalny szukacz i nic przez niego nie widaćna ciemnym niebie, tym bardziej że trzeba patrzeć w nienturalnie niewygodnej pozycji...

 

Uprzedzając uwagi o mojej zabawce - już zbieram fundusze na przyzwoity sprzęt, ale na razie jest skylux do nauki ( był tani a nie byłem pewny czy mnie to wciągnie) - planety mam już zaliczone :-)

 

Pozdrawiam serdecznie Piotrek

 

Galaktyki Bodego powinny być dostrzegalne w Refraktorze 70mm. Skoro widać je w lidletce to i refraktor 70mm (w teorii) powinien dać radę. Refraktor obiektywem 70mm zbierze tyle światła co lornetka dwoma obiektywami 50mm. Tyle ze potrzebujesz do tego ciemnego nieba. W warunkach miejskich te obiekty są niedostrzegalne nie zależnie od tego jakim teleskopem się dysponuje. Tutaj masz mapę zanieczyszczenia światłem:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=425.0

 

Z obszarów o kolorze czerwonym i pomarańczowym nawet nie próbuj. Na żółtym możesz ostatecznie spróbować ale będzie tam chyba trudno to dostrzec. Na zielonym będzie już dobrze. Granatowy i czarny jeszcze lepiej.

 

Na koniec jeszcze dobrze wiedzieć czego szukać. Szukaj słabej mgiełki, albo czegoś co będzie lekko jaśniejsze od ciemnego tła. Oczywiście w wyciąg wsadź najdłuższy posiadany okular.

 

Ja bym ci polecał na początek bojów z obiektami DS M13-czyli gromadę herkulesa. Nawet w warunkach dosyć dużego zanieczyszczenia światłem jest to obiekt dosyć łatwy do wyłapania.

 

Co do tego czy łatwiej w lornetce czy w teleskopie to powiedziałbym ze teleskopie bo ma statyw i możesz dłużej wpatrywać się w dany obszar nieba aby wypatrzyć słabo widoczne obiekty. W lornetce trzymanej w rękach się nie da bo obraz lata.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyki Bodego powinny być dostrzegalne w Refraktorze 70mm. Skoro widać je w lidletce to i refraktor 70mm (w teorii) powinien dać radę. Refraktor obiektywem 70mm zbierze tyle światła co lornetka dwoma obiektywami 50mm. Tyle ze potrzebujesz do tego ciemnego nieba. W warunkach miejskich te obiekty są niedostrzegalne nie zależnie od tego jakim teleskopem się dysponuje. Tutaj masz mapę zanieczyszczenia światłem:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=425.0

 

Z obszarów o kolorze czerwonym i pomarańczowym nawet nie próbuj. Na żółtym możesz ostatecznie spróbować ale będzie tam chyba trudno to dostrzec. Na zielonym będzie już dobrze. Granatowy i czarny jeszcze lepiej.

 

Na koniec jeszcze dobrze wiedzieć czego szukać. Szukaj słabej mgiełki, albo czegoś co będzie lekko jaśniejsze od ciemnego tła. Oczywiście w wyciąg wsadź najdłuższy posiadany okular.

 

Ja bym ci polecał na początek bojów z obiektami DS M13-czyli gromadę herkulesa. Nawet w warunkach dosyć dużego zanieczyszczenia światłem jest to obiekt dosyć łatwy do wyłapania.

 

Co do tego czy łatwiej w lornetce czy w teleskopie to powiedziałbym ze teleskopie bo ma statyw i możesz dłużej wpatrywać się w dany obszar nieba aby wypatrzyć słabo widoczne obiekty. W lornetce trzymanej w rękach się nie da bo obraz lata.

 

Dlatego kombinuje w stellarium, aby ustalic czego sie spodziewać. Wielka mgławica Oriona wyglądała zupełnie inaczej niż na zdjęciach czy w programie.

 

Z tej mapki jak patrzę wynika że mam na miejscu wąski fragment ciemnego nieba - jasnoniebieski pasek w oklicach przy plazy ( Gdańsk znaczek E75)- tylko właściwie czy to jest teren przy plaży czy może trójmiejskich lasów ? Troche zbyt mała dokładność... Dalej to okilice wyspy Sobieszewskiej - ale to juz kawalek drogi :-)

 

Co do lornetki to rzeczywiście - wszystko w niej lata i ciężko cokolwiek wypatrzeć poza rojem gwiazd , który w nic się nie składa... No ale nikt nie mówil że bedzie łatwo :-)

 

 

Pozdrawiam serdecznie Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie - dziękuję za odpowiedzi - generalnie chodziło o to drugie - chciałbym mniej więcej wiedzieć czego sie spodziewać w widoku przez okular aby zauważyć obiekt.

To tego w Stellarium nie ma. Jeśli chcesz wiedzieć czego się spodziewać - zobacz szkice zamieszczone w dziale szkice obserwacyjne. Generalnie w Twoim sprzęcie spodziewaj się dwóch niedużych, owalnych, ledwo widocznych szarych chmurek.

 

 

Nie wiem czy dobrze kombinuje, ale szukacz skyluxa jest całkowicie ciemny :-( i nie da sie nim wypatrzeć niczego.

Całkowicie? W dzień też? Księżyca przez niego nie widać?

 

Wczorajsza próba z lornetką (Lidletka bresser) równiez sie nie powiodła - widać tak wiele gwiazd o podobnej jasnosci, żę znowu sie zgubiłem

Galaktyki w lornetce będą malutkie - będą wyglądać jak rozmyte, słabe, lekko podłużne 'gwiazdki'.

 

ale wczoraj na plazy tak wiało i było zimno , że poprostu nie wytrwałem i obserwacja nie trwala przez to za długo :-) Miejsce obserwacji - Gdańsk Brzeźno przy wyjsciu z portu około 22.

Ciekawe jak co byś mówił jakbyś pojechał na kilkugodzinne obserwacje przy -10. :)

Poza tym - polować na galaktyki z miasta, kiedy księżyc bliżej pełni niż dalej... ostre wyzwania sobie rzucasz.

 

Poczekaj do nowiu (lub okolic), wyjedź chociaż kilka km za miasto i wtedy spróbuj.

Z obszarów o kolorze czerwonym i pomarańczowym nawet nie próbuj. Na żółtym możesz ostatecznie spróbować ale będzie tam chyba trudno to dostrzec. Na zielonym będzie już dobrze. Granatowy i czarny jeszcze lepiej.

No popatrz, a ja na pomarańczowym mam 5,5mag, a na żółtym ponad 6 mag. Także różnie to bywa z tym niebem.

 

Na koniec jeszcze dobrze wiedzieć czego szukać. Szukaj słabej mgiełki, albo czegoś co będzie lekko jaśniejsze od ciemnego tła. Oczywiście w wyciąg wsadź najdłuższy posiadany okular.

 

Ja bym ci polecał na początek bojów z obiektami DS M13-czyli gromadę herkulesa. Nawet w warunkach dosyć dużego zanieczyszczenia światłem jest to obiekt dosyć łatwy do wyłapania.

M13, M3 - szczególnie teraz, kiedy do nowiu daleko - z gromadami będzie dużo łatwiej niż ze słabymi galaktykami.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kombinuje w stellarium, aby ustalic czego sie spodziewać. Wielka mgławica Oriona wyglądała zupełnie inaczej niż na zdjęciach czy w programie.

Oho! Kolega chyba jeszcze nie uświadomiony, że w teleskopie NIE zobaczysz takich rzeczy jak w Stellarium czy na zdjęciach. Szare mgiełki, a nie pełne detalu, kolorowe obrazki. Dział szkice obserwacyjne najlepiej oddaje to co widać w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lornetki to rzeczywiście - wszystko w niej lata i ciężko cokolwiek wypatrzeć poza rojem gwiazd , który w nic się nie składa... No ale nikt nie mówil że bedzie łatwo :-)

 

lidletkowe pole widzenia dosyc szerokie akurat nie przeszkadza, bardziej "telepie" w skyluxie, ale chyba marne szanse w lidletce tym bardziej, jeżeli wcześniej tych obiektórw sam nie namierzyłeś (jak raz znajdziesz to "z automatu" będziesz kolejny raz wyszukiwał)

 

nie wiem czy z plaży w Gdańsku zobaczysz te galaktyki, lepiej wybrać się gdzieś w strone Kolbud, no i jak ktos wcześniej napisał NIE PRZY TYM KSIĘŻYCU !!!

Edytowane przez tygryso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oho! Kolega chyba jeszcze nie uświadomiony, że w teleskopie NIE zobaczysz takich rzeczy jak w Stellarium czy na zdjęciach. Szare mgiełki, a nie pełne detalu, kolorowe obrazki. Dział szkice obserwacyjne najlepiej oddaje to co widać w okularze.

 

Witajcie - ale po malu sie uświadamiam :-) No niestety jestem zupełnie zielony w temacie trudniejszych obiektów i że tak powiem nie wiem z czym mam do czynienia, a przeprowadzone próby nie nastrajają optymistycznie.

Ale każdy przecież kiedys zaczynał :-) Pierwszy raz Satrurna szukałem dobre pół godziny, a teraz wystarczy moment. Sprzęt jaki jest taki jest - nastepny zakup chciałbym, aby był już świadomy.

 

Ze szkicami szukanych obiektów się zapoznam. Do tej pory nie wiedziałem do czego służą... :-( Co do szukacza Skyluksa - w dzień widać, w nocy księżyc też, ale jak podglądałem wielki wóz to widziałem tylko ciemność... chmm...i zaslepke miałem zdjętą :-)

 

Co do dalszych wyjazdów przy minus 10 - jak dotad nie próbowałem bo samemu to jednak brak zapału ;-), ale z tego co piszecie wynika, że mnie to nie minie :-) Wyzwania sobie rzucam bo to co dobrze widoczne, juz widziałem. To wszystko to jest raczej kwestia nabycia umejetnosci używnia posiadanego sprzętu niz samego sprzętu... chba że i tu się mylę...

 

Pozdrawiam serdecznie Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej mapki jak patrzę wynika że mam na miejscu wąski fragment ciemnego nieba - jasnoniebieski pasek w oklicach przy plazy ( Gdańsk znaczek E75)- tylko właściwie czy to jest teren przy plaży czy może trójmiejskich lasów ? Troche zbyt mała dokładność... Dalej to okilice wyspy Sobieszewskiej - ale to juz kawalek drogi :-)

 

Ten niebieski pasek przy plaży to nie obszar małego zaświetlenia ale granica państwa która na mapie jest zaznaczona inwersją kolorów. Światło rozproszone niesie się po niebie na kilkadziesiąt kilometrów. Dlatego nie jest możliwe aby np czerwony obszar sąsiadował bezpośrednio z granatowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten niebieski pasek przy plaży to nie obszar małego zaświetlenia ale granica państwa która na mapie jest zaznaczona inwersją kolorów. Światło rozproszone niesie się po niebie na kilkadziesiąt kilometrów. Dlatego nie jest możliwe aby np czerwony obszar sąsiadował bezpośrednio z granatowym.

 

Ups... :-) A juz miałem nadzieję :-( , no to w zasadzie cały teren w okolicach trójmiasta odpada, nawet wyspa Sobieszewska. Dopiero kawałek za Przywidzem robi sie zielono...

 

Z moich dotychczasowych doświadczeń też cos takiego wynika - raz wybrałem sie w okolice Kolbud - wielkie puste pole prawie z drogą dojazdowa do jakiegos osiedlac- spodziewałem się czarnego nieba, a po przybyciu zdziwiłem się al wcale nie bylo ciemno - z oklic ze wszystkich stron waliła łuna światła. Próbowałem obserwować mgławice w Orionie, ale wyglądała zupełnie jak u mnie pod blokiem...

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... :-) A juz miałem nadzieję :-( , no to w zasadzie cały teren w okolicach trójmiasta odpada, nawet wyspa Sobieszewska. Dopiero kawałek za Przywidzem robi sie zielono...

 

Okolice Przywidza są zupełnie ok, nieco bliżej Trójmiasta też można (na początek łatwiej o orientację na niebie). Niebo nie jest tam idealne, ale zupełnie przyzwoite.

 

Próbowałem obserwować mgławice w Orionie, ale wyglądała zupełnie jak u mnie pod blokiem...

A czym obserwowałeś? I czy gapiłeś się na wprost, czy próbowałeś zerkaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='panasmaras' timestamp='1335961137' post='455142'

 

 

A czym obserwowałeś? I czy gapiłeś się na wprost, czy próbowałeś zerkaniem?

 

Skyluxem - okular K22 - Orion był dosc nisko nad drogą po której jeździły od czasu do czasu smaochody. Co rozumiesz przez zerkanie ?

 

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Przywidza są zupełnie ok, nieco bliżej Trójmiasta też można (na początek łatwiej o orientację na niebie). Niebo nie jest tam idealne, ale zupełnie przyzwoite.

 

 

A czym obserwowałeś? I czy gapiłeś się na wprost, czy próbowałeś zerkaniem?

 

 

Skylux na Astro3 i metalowych nogach, nie ''telepie'' sie. najgorszy jest montaz dolaczany do Skyluxa kupowanego w Lidlu. tutaj jest katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.