Skocz do zawartości

Bresser Messier n-130, czy to podróba czy coś z nim nie tak?


vnu007dl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam teleskop Bresser Messier n-130 zakupiony w portalu teleskopy.pl. (Średnica zwierciadła:130 mm, Ogniskowa obiektywu: 1000 mm) Kupiłem go w 2008 roku, ale wyjechałem i dopiero teraz zacząłem się nim bawić. Chcę zaznaczyć, że jestem amatorem. Chodzi mi o pewne wątpliwości. Z tego co czytam to przez mój teleskop powinienem być w stanie pooglądać parę ciekawych rzeczy, a jedynie co widać dobrze to księżyc. Teleskop ma w zestawie Okulary Poessl: 25 mm, 15 mm i 10 mm (1,25'') Udało mi się tez zobaczyć Jowisza, widać jego pasy i czerwoną plamę, oraz 4 księżyce, a także Saturna. Niestety problem jest z bliższymi obiektami, takimi jak Mars, czy Merkury, albo Wenus. Przy zakupie zdecydowałem się wybrać ten właśnie model, większy niż taki co miał w nazwie "Mars explorer" przez który podobno bardzo dobrze można było oglądać Marsa, niestety przez mój, widać tylko plamkę lekko zabarwioną na czerwono, tak samo nie jestem w stanie dostrzec rzeźby Merkurego, czy chmur na Wenus chociaż są bliżej niż Jowisz. Czy ktoś może mi powiedzieć co jest nie tak z moim teleskopem, czy to może być jakaś podróbka, a może mam po prostu zbyt wygórowane oczekiwania i żeby zobaczyć szczegóły planet wewnętrznych musiałbym dysponować o wiele większym i mocniejszym teleskopem? A może trzeba do niego dokupić jakieś lepsze soczewki, albo okulary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli widzisz szczegóły na Jowiszu to skąd pomysł, że z teleskopem coś nie tak ? Wenus świeci zbyt mocno żeby cokolwiek zobaczyć prócz fazy. Merkury malutki, więc nie ma co podchodzić do niego. Skolimuj go porządnie może lepsze okulary kup i będzie trochę lepiej.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje oczekiwania są znacznie przesadzone. Mars obecnie jest już po opozycji i jego rozmiar kątowy dość szybko maleje. Żeby cokolwiek na nim dostrzec potrzeba powiększenia 150-200x, a Ty dysponujesz powiększeniem maksymalnie 100x (przy użyciu okularu 10mm). Szczegółów chmur na Wenus nie zobaczysz - w świetle widzialnym Wenus wygląda jak jednolita biała kula. Merkury mak tak mały rozmiar kątowy, że możesz zapomnieć o obserwacji jakichkolwiek szczegółów na jego powierzchni. Przykro mi - to nie teleskop Hubble'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus świeci zbyt mocno żeby cokolwiek zobaczyć prócz fazy.

Problem nie leży w tym, że Wenus mocno świeci. Problem w tym, że w świetle widzialnym nie sposób dostrzec struktury chmur. Wenus widziana gołym okiem nawet z orbity wygląda jak jednolita kula. Żeby chmury ujawniły swoją strukturę trzeba je obserwować w ultrafiolecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mars explorer" - dobre :szczerbaty: Może dołączają do niego płytkę ze zdjęciami Marsa :szczerbaty: ech ten durny marketing. Ten Mars explorer to znany z Lidla Skylux.

 

A z twoim teleskopem jest najwyraźniej wszystko w porządku. Tzn - widać to co powinno być widoczne i nie widać tego co nie powinno być widoczne.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za tak duży odzew. Hmm wynika z tego że jestem jeszcze większym amatorem niż mógłbym przypuszczać:) Wydawało mi się, że skoro dobrze widzę Jowisza to Marsa Merkurego i Wenus zobaczę o wiele lepiej bo są znacznie bliżej. Nie wziązłem pod uwagę zupełnie ich jasności, czy też rozmiaru kątowego. W sumie to jestem zadowolony takimi odpowiedziami, niż gdyby padło, że to z moim teleskopem jest coś nie tak.

Hmm czy moglibyście mi jeszcze doradzić jak mógłbym podrasować mój teleskop? Chodzi o soczewki i okulary. Obecnie mam soczewkę Barlowa achromatyczna 2x, ale może pomogło by coś gdybym zamiast tego kupił np. Soczewka Barlowa GSO 5x (czy to w ogóle podejdzie do mojego teleskopu?)

Co do soczewek to już w ogóle nie wiem jakie wybrać??

Jeśli mogę też spytać i admin mnie za to nie zabije to czy jest sens inwestować w coś takiego jak przystawka do robienia zdjęć przez teleskop, czy to też raczej marketing i pic na wodę i nic z tego nie wyjdzie? Bo np jak oglądam jowisza to jest to strasznie malutkie, ale jak podpiąłbym moją lustrzankę która ma wiadomo dużą rozdzielczość to czy takie zdjęcia wyjdą ostre i czy pokażą więcej szczegółów niż widać okiem przez soczewkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za tak duży odzew. Hmm wynika z tego że jestem jeszcze większym amatorem niż mógłbym przypuszczać:) Wydawało mi się, że skoro dobrze widzę Jowisza to Marsa Merkurego i Wenus zobaczę o wiele lepiej bo są znacznie bliżej. Nie wziązłem pod uwagę zupełnie ich jasności, czy też rozmiaru kątowego. W sumie to jestem zadowolony takimi odpowiedziami, niż gdyby padło, że to z moim teleskopem jest coś nie tak.

Hmm czy moglibyście mi jeszcze doradzić jak mógłbym podrasować mój teleskop? Chodzi o soczewki i okulary. Obecnie mam soczewkę Barlowa achromatyczna 2x, ale może pomogło by coś gdybym zamiast tego kupił np. Soczewka Barlowa GSO 5x (czy to w ogóle podejdzie do mojego teleskopu?)

Co do soczewek to już w ogóle nie wiem jakie wybrać??

Jeśli mogę też spytać i admin mnie za to nie zabije to czy jest sens inwestować w coś takiego jak przystawka do robienia zdjęć przez teleskop, czy to też raczej marketing i pic na wodę i nic z tego nie wyjdzie? Bo np jak oglądam jowisza to jest to strasznie malutkie, ale jak podpiąłbym moją lustrzankę która ma wiadomo dużą rozdzielczość to czy takie zdjęcia wyjdą ostre i czy pokażą więcej szczegółów niż widać okiem przez soczewkę?

 

Soczewkę barlowa 5x sobie odpuść. Powiększeń większych niż 200x raczej nie ma sensu stosować w tym teleskopie, a poza tym rzadko kiedy seeing pozwala na efektywne stosowanie powiększeń z przedziału 200x-300x. powięszenie 500x zaś to tylko chwyt marketingowy sprzedawców z Allegro. Robienie zdjęć lepiej też odpuść. Ewentualnie spróbuj zrobić fotkę księżyca aparatem poprzez okular. Nie wiem jaki masz montaż ale podejrzewam że jakiś tani i chybotliwy paralaktyk więc na więcej raczej nie możesz liczyć.

 

Z rzeczy które warto by dokupić to może jakiś okular 5 lub 6 mm do obserwacji planet. Co prawda możesz stosować 10mm + barlow, ale prawdopodobnie barlow z zestawu jest bardzo kiepskiej jakości, więc pojedynczy okular powinien dać lepsze obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam_k27

Czyli soczewkę Barlowa sobie w ogóle odpuścić bo większa nic mi nie da tak? Bo napisałeś, że ta z zestawu jest marnej jakości. A co do okularu to mam rozumieć, że jest na odwrót i, że im mniej ma mm tym lepiej? Z mojego zestawu najmniejsza ma właśnie 10 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam_k27

Czyli soczewkę Barlowa sobie w ogóle odpuścić bo większa nic mi nie da tak? Bo napisałeś, że ta z zestawu jest marnej jakości. A co do okularu to mam rozumieć, że jest na odwrót i, że im mniej ma mm tym lepiej? Z mojego zestawu najmniejsza ma właśnie 10 mm.

 

Dokładnie!

 

To nie jest tak że im mniej mm ma okular tym lepiej. Gdyby tak było to nie dołączaliby kilku okularów w zestawie tylko ten najkrótszy i "najlepszy". Po prostu różne obiekty wymagają rożnych powiększeń do obserwacji. Potrzebujesz kilku okularów, aby móc zmieniać powiększenia zależnie od potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jeśli piszesz o podrasowaniu teleskopu to w miarę bez kosztowym byłoby wyczernienie tuby co poprawiłoby nieco kontrast, trudniejsze ale na pewno najważniejsze to wymiana lub spiłowanie pająka. Trzeba go odchudzić bo jeśli jest taki jak na tych zdjęciach : http://www.teleskopy.net/index.php?idg=detal&make=bresser&seria=00&model=4 to jest stanowczo za gruby. To takie moje trzy grosze bo prawdę mówiąc jeśli miałbym dokupywać do tego sprzętu jakieś okularki to zastanowiłbym się najpierw czy przypadkiem lepiej nie byłoby kupić nieco większego lustra.

 

I właśnie dlatego odradza się kupowanie początkującemu telepa za 2-3tyś. np. 12".

Widzicie sami dlaczego. :flirt:

Są początkujący i początkujący a niektórzy z nich są bardziej zdecydowani i świadomi czego chcą niż spora część "zaawansowanych" poza tym 2-3tyś to nie jest suma specjalnie rujnująca budżet - to jest suma jaką średni palacz puszcza z dymkiem w ciągu roku ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop wygląda dokładnie tak:

 

teleskopmessiern1301eq3.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Co do modyfikacji to raczej w jego budowie nic nie chciałbym zmieniać. Prosiłbym tylko o pomoc w doradzeniu jaką soczewkę dokładnie albo okular dokupić, żeby był jak najlepszy efekt, to że okular 5-6mm. no i podobno moja soczewka też jest badziewna, tylko jak je dokładnie dobrać żeby to podeszło i dało się zainstalować do mojego teleskopu? Czy wymiary tego są uniwersalne?

 

Co do zakupu teleskopu, to jak wspomniałem to kupiłem go w 2008 roku i pamiętam, że też długo nad tym siedziałem i też zaczynałem od jakiś modeli za 600-700 zł aż skończyło się na tym, bo miał dobre opinie, ale trochę się zawiodłem bo nie wiem jak wy ale ja się spodziewałem na początku że będą widoki jak z teleskopu hubble'a, no ale zobaczyć pierwszy raz Jowisza z księżycami to jak pierwszy sex i pamiętam, że tak się wtedy darłem, że omal sąsiadów nie pobudziłem :) Teraz muszę zostać przy tym co mam bo mam za miesiąc zmianę stanu cywilnego i tyle wydatków, że przez następne 20 lat moja wkrótce żona raczej wybije mi z głowy wydatki koło 2 tyś na realizację moich fantazji,a chciałbym wtedy kupić coś konkretnego, chyba że znajdę dodatkowe źródło finansowania, a niestety nie palę, żeby z czegoś zaoszczędzić i rzucić :)

Edytowane przez vnu007dl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz pamiętać, że dokupienie lepszych okularów czy wymiana soczewki barlowa na lepszą nie przyniesie dramatycznej poprawy obrazów. To hobby wciąga i doświadczeni astroamatorzy są gotowi wydać duże kwoty, żeby uzyskać trochę lepszy kontrast albo obraz ostry w całym, szerokim polu. Początkujący widzi okular za 2000zł i myśli, że dzięki niemu zobaczy obraz jak z Hubble'a, a to nie tak. Tyle słowem ostrzeżenia.

Przydałby Ci się jakiś okular planetarny, najlepiej 6mm. Nie wiem, jak jest z jakością optyki w tych Bresserach, więc z większym powiększeniem lepiej nie ryzykować. Dobre i w miarę tanie są okulary SkyWatcher UWA 58, TMB Planetary bądź HR Planetary. Kolejną rzeczą, która potrafi dużo dać na planetach są filtry. Na przykład u mnie filtr pomarańczowy #21 bardzo ładnie pokazał "kontynenty" i czapę polarną na Marsie, które były ledwo widoczne bez filtra. Inne w miarę uniwersalne filtry to zielony #58 i jasnoniebieski #82A. Dobrym pomysłem jest też posiadanie regulowanego filtra polaryzacyjnego. Planety potrafią być bardzo jasne, co utrudnia zaobserwowanie sczegółów na ich powierzchni.

Zdjęć planet nie robi się lustrzanką - to znaczy można, ale nie jest to optymalny wybór. Najtańsza metoda rozpoczęcia przygody z astrofoto planetarnym to zmodyfikowana kamera internetowa, tyle że tylko nieliczne modele nadają się do tego celu. Szukaj na tutejszej giełdzie - czasem ktoś sprzedaje już zmodyfikowaną kamerkę odpowiedniego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info ale chciałbym dopytać czy te okulary okulary SkyWatcher UWA 58, TMB Planetary bądź HR Planetary dadzą się zainstalować w moim teleskopie, czy to są jakieś uniwersalne wymiary okularów, że da się je instalować w każdym teleskopie? Czy są może jakieś listy kompatybilności? Podobne pytanie do filtrów, gdzie to się montuje? Na okularze? Co dorobienia zdjęć to dam sobie na razie spokój, jak coś to mam mały zwykły kompakcik Canona, to mogę się kiedyś pobawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag do okularów z zestawu. Kiedyś w 2007 r kupilem na takim samym montażu MON1 refraktor R90900. Z tego co wiem oba teleskopy N130 i mój refraktorek mialy taki sam zestaw kitowych okularów. Sa to porządne ploesle lepsze od tych SW dodawanych kiedyś do synt 8''. Bardzo fajny jest ten 15mm. Co do barlowa to rzeczywiście tyłka nie urywa i na niego za bardzo nie licz. Zgoda co do krótkiego okularu planetarnego, jednak nie pchaj się w bardzo krotkie okulary. Uzyskasz wtedy zbyt małą tzw. źrenicę wyjściową. Ja nie schodze poniżej 0,9 mm. Źrenice oblicza sie mnożąc ogniskową okularu przez światlosile teleskopu. U ciebie to F=1/7,7.

Czyli ja bym optował za 6-7 mm tak jak koledzy pisali. Np: http://www.astrokrak.pl/okulary-ts/1450-okular-hr-planetary-6mm-125-60.html.

 

Jeszcze słów kilka o montażu. Jest sztywny i stabilny i w swojej klasie, ma podwójne sruby klemujące rozsuwane nogi co go znaczaco usztywnia. Uważaj jednak na plastikowy 'usztywniacz" służący do zamocowywania stolika. Jest delikatny i lubi pękać przy nierównomiernym skladaniu/ rozkladaniu montażu.

 

Jak załatwisz sobie silnik do osi RA to mogę ci za darmo oddać pilot do sterowania. Został mi bo mialem dwa :)

Zobacz: http://sklep.teleskopy.net/napęd-jednoosiowy-eq-mon1dk-v-m-do-teleskopw-bresser-messier-p-571.html

Po lewej stronie obrazka jest silniczek krokowy. Sprzedają go pobobno na www.meade.de Trzeba tylko do nich napisać (na sklepie online) i o to poprosić, albo przez któregoś z polskich dealerów.

 

Na koniec jednak mysle że powiniennes kupić sobie przyzwoity okular szerokokatny dający źrenicę 5-6 mm. Poniewaz jak pisalem światlosila telepa to 1/7,7 będa nadawac sie prawie wszystkie okulary w granicach 300-500 zł.

Np: http://sklep.teleskopy.net/meade-okular-serii-4000-36mm-qx-wa-p-769.html?cPath=79_107_115

Sam uzywam 26mm w F5.

Albo: http://sklep.teleskopy.net/okular-swan-40mm-72-william-optics-2-p-788.html?cPath=79_107_115

Tutaj istnieje szansa że w obrazach dawanych przez ten okular po prostu sie zakochasz. Kilka lat uzywałem 33mm w F/6 i byłem zachwycony.

Wtym rozwiązaniu będziesz miał źrenice 5,2mm.

 

Pozdrawiam i pogodnych nocy :flirt:

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufa fajnie mi to napisałeś i bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, ale to mi namiszałeś teraz w sensie takim, że troszkę mnie nie za bardzo stać żeby wydać 300 zł za okular ...

Myślałem, że da się kupić coś takiego do 100 zł.

Bo myślałem że do obserwacji planet kupię okular 6mm np coś takiego:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=2076

A co do tego większego myślałem o czymś takim

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=2079

Ale pewnie napiszesz, że to badziew i szkoda tego używaći płacić za to.

 

Chciałem jeszcze dopytać o tą soczewkę Barlowa co mam w zestawie, czyli lepiej używać okularów bezpośrednio na teleskop bez niej? Bo na początku myślałem żeby kupić właśnie taką soczewkę z zwiększym powiększeniem, ale już mi to odradzili na tym forum.

 

Co do napędów to na razie nie będę sie w to bawił, może kiedyś jak kupię nowy teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie zwykłych Plossli w Twoim przypadku nie ma większego sensu, bo okulary typu Plossla masz już w zestawie i jak pisali inni, są one niezłej jakości. W szczególności kupowanie Plossla 6mm nie jest dobrym pomysłem, bo on będzie miał dość krótki ER i nie będzie się komfortowo nim obserwowało. Przeglądaj tutejszą giełdę, może ktoś będzie sprzedawał używany okular SW UWA 58 6mm. W międzyczasie używaj soczewki Barlowa z zestawu w połączeniu z okularami 15mm i 10mm, co da Ci odpowiednio powiększenia 133x i 200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufa fajnie mi to napisałeś i bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, ale to mi namiszałeś teraz w sensie takim, że troszkę mnie nie za bardzo stać żeby wydać 300 zł za okular ...

Myślałem, że da się kupić coś takiego do 100 zł.

Bo myślałem że do obserwacji planet kupię okular 6mm np coś takiego:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=2076

A co do tego większego myślałem o czymś takim

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=2079

Ale pewnie napiszesz, że to badziew i szkoda tego używaći płacić za to.

 

Chciałem jeszcze dopytać o tą soczewkę Barlowa co mam w zestawie, czyli lepiej używać okularów bezpośrednio na teleskop bez niej? Bo na początku myślałem żeby kupić właśnie taką soczewkę z zwiększym powiększeniem, ale już mi to odradzili na tym forum.

 

Co do napędów to na razie nie będę sie w to bawił, może kiedyś jak kupię nowy teleskop.

 

Dobry barlow tani nie jest. Dobry to taki, który ma dobrą transmisje, nie degraduje obrazu, ale wręcz koryguje niektóre wady jasnych Newtonów. Twój sprzet jasny nie jest więc problem z komą i nie płaskim polem odpada.:) uff...

Oczywiście im mniej szkła po drodze tym lepszy kontrast w obrazie, mniejsze straty itd.

Tak czy inaczej dobry barlow to wydatek wiekszy niż przyzwoity okular (ale nie drozej niz bardzo dobry okular :)).

 

Widzę że masz juz okolo 200 z małą górką. Lepiej kup jeden okular porządny i zbieraj na drugi. jak wymienisz teleskop to ci dobre okulary zostaną. No i absolutnie nie kupuj plosla 32mm bo ma bardzo małe pole widzenia i zobaczysz praktycznie to samo (ciut więcej) co przez twojego ploesla 25. Miałem ten okular ale szybko go wymieniłem na Antaresa W70 25mm z polem 70st. Teraz ten okular ma Wimmer i mam nadzieje że jest zadowolony. Widzialem to samo co w 32 ploeslu ale wieksze i na ciemniejszym tle.

Celuj w szerokie katy - ja w każdym razie tak bym zrobił.

 

Pozdr

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.