Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop


pucusio

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż, po przemyśleniu wszystkiego, postanowiłem jednak zamówić lornetkę Sky Master Celestron 15x70. To taki kompromis... A także wynika to z obaw iż wydam prawie 1000 zł na teleskop, który mnie rozczaruje... Oczywiście lornetka za 270 zł, nie pokaże mi niczego ciekawego jeśli chodzi o astro... lecz przynajmniej wprowadzi w realizację tego co chciałem robić od dawna ;) czyli patzeć w niebo... Nie mówiąc już o tym że chyba o wiele wygodniej będzie się nią prowadzić obserwacje naziemne czy samoloty. Statyw jakiś tam mogę sobie niedrogo załatwić, więc to nie będzie problem.

Jeśli mnie wciągnie i zmienie miejsce zamieszkania na jakiś teren podmiejski to sprawie sobie teleskop z prawdziwego zdarzenia... narazie muszę zadowolić się lornetką. Od wtorku więc zaczynam uczyć się nieba i mam jednak nadzieje co nieco zobaczyć :)

Dzięki wszystkim za porady. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, po przemyśleniu wszystkiego, postanowiłem jednak zamówić lornetkę Sky Master Celestron 15x70. To taki kompromis...

Od pewnego czasu te lornetki stały się nadzwyczaj zawodne. Słyszę o kolejnych rozkolimowanych egzemplarzach. Celuj przynajmniej w SkyGuide, ta jest znacznie lepszej jakości. Chyba, że polubiłbyś mniejszą, wtedy masz pewien wybór w założonym budżecie.

... Oczywiście lornetka za 270 zł, nie pokaże mi niczego ciekawego jeśli chodzi o astro...

Nawet nie wiesz, jak grubo się mylisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ciężko coś na początek wybrać. Po naczytaniu się wszystkich testów, opinii.. dochodzę do wniosku, że najlepiej od razu kupić Dobsona "10" bo wszystko inne rozczaruje. A to refraktor do kitu, bo aberracja, małe pole widzenia, że do DS się nie nadaje.. a to Newton z kolei na słabym statywie, do planet zły, z dużą komą itp... Lornetka znowuż z kiepską optyką, tandetnym wykonaniem, rozkolimowana...

Tak sobie myślę, że człowiek taki jak ja, chcący zacząć swoją przygodę z poznawaniem nieba, ma wielki mętlik w głowie i zanim zacznie już się zniechęci...

Szczerze mówiąc teleskop planuje kupić już od paru lat i dopiero teraz się zdecydowałem.. Lecz zamiast teleskopu kupię lornetkę. Pierwsze koty za płoty. Może coś nieco się nauczę i będę zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dochodzę do wniosku, że najlepiej od razu kupić Dobsona "10"

 

I to chyba jest "słuszna koncepcja". Zanim kupiłem 10 przez długi czas nie mogłem się zdecydować. Przechodziłem (w planach) po kolei od refroktora 90/900 przez 102/500, 120/600, 102/1000, jakiegoś maka, newtona 8. Aż skończyłem na dobsonie 10 i jak na razie jestem zadowolony z decyzji. I mam nadzieję, że będę zadowolony coraz bardziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie ciężko coś na początek wybrać. Po naczytaniu się wszystkich testów, opinii.. dochodzę do wniosku, że najlepiej od razu kupić Dobsona "10" bo wszystko inne rozczaruje. ...

Każda droga rozpoczyna się od pierwszego kroku. Najważniejsze, by go wykonać. Według mnie wybór sprzętu to sprawa drugorzędna, bo i tak będziesz zadowolony. Ja po swojemu doradzam niezłą lornetkę lecz to nie znaczy, że nie można inaczej. :D

...Szczerze mówiąc teleskop planuje kupić już od paru lat i dopiero teraz się zdecydowałem.. Lecz zamiast teleskopu kupię lornetkę. Pierwsze koty za płoty. Może coś nieco się nauczę i będę zadowolony.

Tutaj całkowita zgoda. Niech potwierdzą inni, którzy tak zaczęli. To dobry wybór, w dodatku niekoniecznie tylko na początek.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka pokaże ci pod ciemnym niebem dużo więcej niż refraktor 90/900 pod jasnym, a znacznie łatwiej ją zabrać. Ale dokup koniecznie statyw.

Tak też zrobię. Lornetka zamówiona.. we wtorek mam nadzieję dojdzie i może już wieczorem zrobię sobie wycieczkę w mniej zaświetlone miejsce by pooglądać niebo :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobię. Lornetka zamówiona.. we wtorek mam nadzieję dojdzie i może już wieczorem zrobię sobie wycieczkę w mniej zaświetlone miejsce by pooglądać niebo :)

Polecam teraz sierp Wenus, może być z miasta, byle przed lub najpóźniej o zachodzie Słońca. Potem Warkocz Bereniki i zaraz próbować pierwsze galaktyki - M51 pod końcem "dyszla" wielkiego Wozu (eta UMa - Alkaid) a może i M101 w wierzchołku trójkąta równobocznego z dzeta i eta, jeśli miejsce będzie ciemne. Dzeta (Mizar) z towarzyszącym Alkorem też sam wart postudiowania - może go rozdzielisz na dwa składniki.

Powodzenia! astronom.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwie gwiazdy pomagała mi rozdzielać mała lornetka 8x30. Więc co zobaczę w lornecie 15X70? Jutro się przekonam ;)

Sam Mizar (dzeta) jest podwójny (14,4" odstępu). Powinien dać się rozdzielić przy powiększeniu 15x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Jest Mizar i Alkor - obok siebie i one są do rozdzielenia gołym okiem. Ale podwójny Mizar o którym mówi Janko sam w sobie jest jeszcze podwójny racja?

 

Ha! Już wiem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mizar_%28gwiazda%29

Edytowane przez Alice
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i lornetka już do mnie przyszła... a wraz z nią chmury i nici z oglądania nieba :( Trzeba uzbroić się w cierpliwość... W porównaniu z moją starą 8x30 to prawdziwy kolos!.. Choć szczerze przyznam, iż spodziewałem się nieco większego powiększenia w porównaniu z 8x30.. Ale prawdziwe pazurki pokaże pewnie nocą, gdy skieruje ją w gwiazdy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na AZ-3 bez problemu montuje się lornetkę. Ale też da się w przyszłości zamontować teleskop z prawdziwego zdarzenia, jak np. Mak 127, czy krótkoogniskowy refraktor. Montaż ma mikroruchy, więc przewyższa możliwościami każdy statyw fotograficzny. Dlatego pytanie o sens ekonomiczny jest chyba bez sensu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy kosztuje w Delcie 379 zł. Używany raczej powinien być tańszy. Ja kupiłem ostatnio AZ-3 na Astromaniaku pod taką samą lornetkę oraz pod SW 80/400 za 170 zł. Myślę, że znacznie drożej nie powinno być skoro "za grosze". W dodatku nie wymienię tego AZ3 na żaden statyw foto, właśnie z uwagi na mikroruchy. A mobilność jest w sumie taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez montaż mogę mieć za 130 zł. Tyle, że bez adaptera... Tak więc za około 170 zł po jego dokupieniu miał bym kompletny montaż.

A może warto pomyśleć na takim: http://teleskopy.pl/Statyw-fotograficzny-Camrock-TH-70-+-torba-teleskopy-1841.html

tańszy i recenzje ma dobre...

Fakt że AZ-3 w przyszłości nada się pod teleskop, ale nie po to kupowałem lornetkę, by zaraz inwestować w telepa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.