Skocz do zawartości

Jakie są najciekawsze obiekty na obecnym niebie?


Rekomendowane odpowiedzi

polecam Ci byś sprawił sobie mapę nieba, jest fajny atlas nieba http://astromarket.pl/atlas-nieba-przewodnik-mlodego-astronoma-przemyslaw-rudz.html możesz sobie zobaczyć co ciekawego widać na nocnym niebie w danym czasie. ale możesz sobie również ściągnąć fajny program Stellarium http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1637 na samym dole tej strony masz i tam tez jak go opanujesz, a jest bardzo prosty, zobaczysz sobie co można oglądać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie zrozumieliście mnie ja mam książki o astronomi po 600 stron, program stellarium to jest jeden z wielu którego używam. Chciałbym dowiedzieć się co jest najciekawszego co można zobaczyć, wiadomo że jednej nocy nie zobaczę ponad 100 obiektów z katalogu Messiera.

Ja mam Newtona 170 mm na dobsonie ogniskowa 1500 mm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie lubię gromady kuliste, otwarte. Więc masz M53,M3,M5,M13,M92,M10,M12,M14. Kiedy będziesz zaczynał na zachodzie szukanie M53 możesz zachaczyć o Warkocz Bereniki, Pannę, może Lwa tam powinieneś znaleźć kilka mgiełek ( galaktyki ). To jest taki job na dzisiejszy wieczór wszystko w jednej ćwiartce nieba więc "do zrobienia" w noc. Po następną ćwiartkę zgłoś się jutro.

 

 

 

P.S. Kiedy już opanujesz astronomię i będziesz chciał pozbyć się teleskopu daj znać na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz mam dopiero 16 lat i narazie mam go od miesiąca a obserwuję od kilku dni ponieważ niedawno zakupiłem okulary folię słoneczną itp.

Patrząc przez okno nie zapowiada się narazie na dobrą pogodę dzięku za tą 1/4 informacji napewno wrócę do nich w weekend ;)

Co do teleskopu to nie zamierzam się go pozbywać, a dlaczego pytasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuszna uwaga. Każdego interesuje co innego. Jako że ja jestem początkującym obserwatorem interesuje mnie wszystko i wszystko chłonę :) A najlepiej właśnie kiedy samemu się szuka własnie za pomocą mapy nieba. Wedy jest większa satysfakcja jak sie znajdzie samemu galktykę, gromadę czy mgławicę i jeszcze się określi co to za obiekt z katalogu M. Dla mnie wszystko jest ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łap atlas z katalogiem Messiera i szukaj tych obiektów na niebie ;) A jeśli nie posiadasz takiego a masz np drukarkę generuj sobie mapki konkretnych gwiazdozbiorów np w Cartes Du Ciel czy AstroJaWil i drukuj ^^ I dobrze piszą koledzy wcześniej każdego interesuje co innego mam teleskop prawie rok i widziałem wiele obiektów jeszcze nie wykreowało się u mnie że wole mgławice/gromady/galaktyki czy planety wszystko mi się podoba ale od jakiegoś czasu korci mnie żeby prowadzić obserwacje gwiazd zmiennych i rejestrować ich krzywe blasku ;) oprócz dziennika obserwacyjnego byłaby następna możliwość dokumentacji moich obserwacji ^^.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie jasny Ksieżyc i jasne noce nie pozwolą na super obserwacje. Masz Saturna na południu, możesz popróbować gromady kuliste wymienione wyżej, bo nawet przy Księżycu w większych (np. M13, M3, M5) coś tam widać. Natomiast galaktyki i mgławice na najbliższe 2 tygodnie sobie daruj. Zanim znajdziesz wiele z nich to się zniechęcisz, a jak znajdziesz, to zobaczysz zwiewne mgiełki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.