Skocz do zawartości

M101 - Wirująca galaktyka


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Raz, że nie było warunków na 0,6 sekundy kątowej per piksel (czyli pełne 3 m), a dwa, chciałem zebrać RGB, a potem Lumi w full rozdzielczości. I tak wychodzi to ekwiwalen 1,5 metra ogniskowej z pikselem prawie 20 mikronów, więc o porażającej wręcz efektywności (0,4 metra lustro). Rozdzielczość 2048x2048, więc nadal przyzwoita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie się podoba

 

ale jak się bliżej przyjrzeć gwiazdkom to są nieforemne - problem z guidingiem czy kolimacją ?

Pewnie podczas szybkiej obróbki. Zarówno kolumacja jak i "guiding" nie miały tu znaczenia :szczerbaty: Zaraz pokażę Ci je na surówce.

 

PS. Faktycznie coś przekombinowałem. Teraz widzę te gwiazdki. Ale nie będę w nich już grzebał. Ja w przeciwieństwie do prawdziwych hardcorów nad obróbką zdjęcia spędzam ok. 30 min. Nie wczuwam się aż tak strasznie :szczerbaty:

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, daj jeszcze miejscówkę w chile ;)

 

Poniżej dowód na fatalne warunki seeingowe, które ostatnio u mnie panują. Seeing po 3-4", a w czasie pierwszych prob schodziłem nawet do 1,7". No nic, może niefart. Trzeba zaczekać do sierpnia, a póki co, urlop od astrofoto. W między czasie ODK poleci sobie do fabryki na kolejną aktualizację. Nowy "tył" teleskopu, lustro będzie zamontowane na stałe, a kolimacja przebiegać będzie tylko z pomocą wtónego. Fajny patent. Poza tym, zamontują też podgrzewanie wtórnego, bo jednak rosieje i system panelowy (od głównego) nie wystarcza.

 

Niestety, przy takiej bestii trzeba też pomyśleć nad stabilizacją termiczną w obserwatorium. Być może będę musiał pomyśleć o klimatyzacji, żeby utrzymywać temperaturę taką, jaka jest spodziewana wieczorem. Jak się obserwatorium nagrzeje do prawie 40 stopni, to potem trzeba pół nocy, żeby przestało "promieniować", a przy ogniskowej 3 metry jest to drastyczny problem.

 

W załączniku crop surowej M13 (600 sek. - unguided). Widać, że zasięg jest "srogi", a przy lepszym seeingu byłbym rewelacyjny.

M13-002L.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietne zdjęcie, lecz tło nigdy nie bywa aż tak soczyście czarne, więc bym je nieco rozjaśnił. To kwestia indywidualnego odczucia obserwatora, z najniższego poziomu atmosfery.

 

Ciekawe, jakie odczucia wzrokowe mają astronauci, którzy podczas nocnych przelotów ISS wytężają wzrok przez okna modułu CUPPOLA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.