Skocz do zawartości

Alignowanie fotek pod film


Dyoda

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję czegoś lub powiedzcie jak poustawiać (alignować) ok. 800 fotek z tranzytu wenus tak aby wyszedł ładny film a nie że klatki drgają bo montażem wiatr szarpał i na dodatek co jakiś czas musiałem korygować dryft słońca w polu widzenia. Fotki robiłem canonem nie kamerką więc ważą troszkę. Najlepiej żeby jeszcze je skadrować na koniec do wspólnej części i wymiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja poradziłem sobie na 2 sposoby

 

1. wybrałem sobie jeden punkt stały (mała plama Słoneczna). Zmierzyłem jej położenie i potem kadrowałem biorąc ją za punkt odniesienia. Sprawdza się przy małej ilości klatek

 

2. zrobiłem timelapsa, na którym obraz Słońca skakał jak szalony, a potem Castratorem przyciąłem film do 640x640 pikseli. To maksymalny rozmiar pojedynczej klatki filmu ale przynajmniej Słonko stoi idealnie w centrum kadru. Niestety Castrator zapisuje klip w bezstratnym formacie, więc jest on bardzo "ciężki". Trzeba przekonwertować do jakiejś strawnej formy. Problem w tym, że jeszcze nie wiem jak :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na Słońcu jest jakaś np. plama to można zalignować metodą Manual - One star klikając na tę plamę w MaximDL.

 

Mógłbym prosić o 5-8 zdjęć bym mógł zrobić próbkę ?

 

W registax chyba też można podążaćza plamą, musiałbym popróbować ale nie mam materiału.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z roboty to zrobie ftp gdzie będzie można pobrać foty.

 

OK, tymczasem znalazłem 13 zdjęć na http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2012/06/transit-of-venus-6-june-2012.html i na nich poćwiczyłem :Salut:

 

Zaraz skrobnę tutorial jak to zrobić w Registax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

 

Mam nadzieję, że się nie obrazisz. W końcu to Twoje fotki :)

 

 

Obejrzyj na YouTube w HD:

 

 

 

 

Trzeba popróbować różne opcje w Quality Settings. Ja wybrałem metodę Human choć nawet nie wiem jak inne się spisują w tego typu alignowaniu.

Lowest quality zmniejszyłem do 5 by nie odrzuciło mi słabszych fotek.

 

Co do wyboru kodeka kompresji to kilka pokazałem na filmie. Wybrałem CSCD czyli kodek CamStudio (bezstratny).

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na Słońcu jest jakaś np. plama to można zalignować metodą Manual - One star klikając na tę plamę w MaximDL.

 

jak już, to lepiej na dwie (manual - 2 stars)

bo alignowanie na jedną gwiazdkę eliminuje tylko przesunięcie

a alignowanie na dwie - dodatkowo obrót

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już, to lepiej na dwie (manual - 2 stars)

bo alignowanie na jedną gwiazdkę eliminuje tylko przesunięcie

a alignowanie na dwie - dodatkowo obrót

 

Racja.

Niestety tylko w Registax mogłem zalignować automatycznie. W MaximDL trzeba to robić ręcznie a mając kilkadziesiąt zdjęć może to być uciążliwe.

 

A jak w tym temacie spisuje się np Deep Sky Stacker ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax twój tutorial jest dobry ale ja bym na końcu nie robił AVI tylko BMP i złożył film inną aplikacją typu jpgvideo czy photolapse (proste jak drut i darmowe) a przed złożeniem można skadrować zmienić rozmiar czy coś tam. Bo generalnie registax niezbyt sobie radzi ze zrobieniem filmu. Ja właśnie tak zrobiłem tylko że alignowałem ręcznie 777 klatek bo registax coś nie za bardzo chciał to zrobić dobrze. Puki co mam zrobiony filmik i ośmielę się go pokazać, ale mam zamiar pliki wynikowe BMP z registaxa wrzucić jeszcze raz i spróbować zalignować automatycznie bo ręcznie jest OK ale obraz trochę drży i zajmuje to sporo czasu.

 

Tylko mnie youtube trochę film spłaszczyło.

 

Wersja 1

Wersja 2

 

Generalnie youtube ma stabilizację obrazu i całkiem nieźle to robi ale nie włączyłem tej funkcji bo odzwierciedlenie filmu do mojej obróbki było by przekłamane.

 

A może ktoś zna program który stabilizuje film ? to nie będę musiał robić ponownej obróbki fotek w registaksie.

 

Cholera jak się wstawia okienko youtube a nie link :swear: :swear: :swear:

Edytowane przez Dyoda
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax twój tutorial jest dobry ale ja bym na końcu nie robił AVI tylko BMP i złożył film inną aplikacją typu jpgvideo czy photolapse (proste jak drut i darmowe) a przed złożeniem można skadrować zmienić rozmiar czy coś tam. Bo generalnie registax niezbyt sobie radzi ze zrobieniem filmu. Ja właśnie tak zrobiłem tylko że alignowałem ręcznie 777 klatek bo registax coś nie za bardzo chciał to zrobić dobrze. Puki co mam zrobiony filmik i ośmielę się go pokazać, ale mam zamiar pliki wynikowe BMP z registaxa wrzucić jeszcze raz i spróbować zalignować automatycznie bo ręcznie jest OK ale obraz trochę drży i zajmuje to sporo czasu.

 

Tylko mnie youtube trochę film spłaszczyło.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eKo-c7mIxaA

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=yYpkHdG658c

 

Nieźle wyszło i to wszystko ręcznie ? :notworthy:

 

Coś masz pokopane z aspect ratio.

 

Co do składania AVI w Registax to faktycznie składa on z fps aż 300 kl/s ! lecz jak wrzucę do VirtualDub to mogę z materiałem już więcej zrobić, dodać kolor, levelsy, crop i zmiana FPS. Dlatego wolę zapisywać do AVI niż BMP. Grunt to wybrać dobry kodek a te oznaczenia typu CSCD nie ułatwiają. Nie polecam wybierać w Registax xvid, divx, x264 bo jakoś dziwnie kompresuje i klatki się gubią. Przynajmniej u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to jakie ma być ratio żeby nie spłaszczało ? a co xvid, divx to właśnie tego kodeka użyłem, tylko że jpgwideo dla wersji 1 30fps z 777 klatek i photolapse dla wersj 2 25fps 388 klatek

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A może ktoś zna program który stabilizuje film ? to nie będę musiał robić ponownej obróbki fotek w registaksie.

Sony Vegas, Adobe After Effects, są dostępne wersje trial

tu pare tutoriali:

 

 

ale nie wiem jak sobie poradzisz, jak gubisz się nawet przy paru guziczkach funkcji forum ;)

Cholera jak się wstawia okienko youtube a nie link :swear: :swear: :swear:

 

wstawiasz link w tagi media:

[media]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eKo-c7mIxaA[/media]

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepnę sie pod temat przygotowałem materiał pod film korzystam z metody allignowania i składania w registax 5. Mój problem dotyczy obrotu o odpowiedni kąt w pewnym momencie ( matryca zmieniła swoje położenie o 3.7stopnia) Felerny moment następuje tuż przed 3 kontaktem i dotyczy wszystkich następnych klatek. Po zlożeniu w registax Wenus podąża w poprawnym kierunku a po obrocie następuje obrócenie obrazu nie zaś dopasowanie ich do poprzedniej sekwencji ktoś ma jakiś pomysł jak to wyrównać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.