Skocz do zawartości

planety zewnetrzne


honorius

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos juz obserwowal neptuna lub urana tego roku? posiadam sw 102/1000 i poki co nie moge ich odnalesc.....czy ktorykolwiek z nich jest wiekszym punkcikiem niz gwiazda i da sie je jakos rozroznic? pojawiaja sie najwczesniej okolo 2 w nocy, dosc nisko nad horyzontem kiedy to niebo blaknie a do tego podnosi sie czesto mgla - czy ktos wie jak je skutecznie wytropic skoro do ich opozycji pozostalo 2,3 miesiace?czy mam zbyt slaby sprzet czy to moze jeszcze zbyt wczesnie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt na pewno masz wystarczający - Urana w dobrych warunkach można dostrzec gołym okiem, a Neptun jest wyraźnie widoczny w lornetce 10x50. Oczywiście w lornetce obie planety nie odróżniają się niczym od gwiazd. W teleskopie przy dużym powiększeniu powinieneś dostrzec je jako malutkie niebiesko-zielone tarczki.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt na pewno masz wystarczający - Urana w dobrych warunkach można dostrzec gołym okiem, a Neptun jest wyraźnie widoczny w lornetce 10x50. Oczywiście w lornetce obie planety nie odróżniają się niczym od gwiazd. W teleskopie przy dużym powiększeniu powinieneś dostrzec je jako malutkie niebiesko-zielone tarczki.

 

mgly nie bylo ale mam dosc wysoka gorke i drzewka i kiedy juz zza horyzontu wyszla mi ancha i kolejne hipy :D robilo sie juz zbyt jasno - uzywalem okulara 25mm, bylo okolo 3 rano, ale zauwazylem trzy palace sie gwiazdki w ksztalcie kolyski i wedlug stelarium ta srodkowa mogl byc neptun - niestety slonce juz daje o tej porze na tyle o sobie znac ze obiekty z takim magnitudo sa ciezkie do obserwacji - za okolo dwa miesiace krol morz bedzie w opozycji - czy tym razem bedzie jasniejszy,wyzej i duzo latwiejszy do rozroznienia?noc powinna tez sie juz wydluzyc i slonce powinno mniej dokuczac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mgly nie bylo ale mam dosc wysoka gorke i drzewka i kiedy juz zza horyzontu wyszla mi ancha i kolejne hipy :D robilo sie juz zbyt jasno - uzywalem okulara 25mm, bylo okolo 3 rano, ale zauwazylem trzy palace sie gwiazdki w ksztalcie kolyski i wedlug stelarium ta srodkowa mogl byc neptun - niestety slonce juz daje o tej porze na tyle o sobie znac ze obiekty z takim magnitudo sa ciezkie do obserwacji - za okolo dwa miesiace krol morz bedzie w opozycji - czy tym razem bedzie jasniejszy,wyzej i duzo latwiejszy do rozroznienia?noc powinna tez sie juz wydluzyc i slonce powinno mniej dokuczac?

A co za problem sprawdzić samemu w stellarium, skoro się je ma zainstalowane? Jeszcze tylko taka drobna uwaga, że opozycja Neptuna a opozycja Marsa to jednak różne sprawy, bo odległości nie te i orbita Neptuna nie ta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senkju, ale o co tak konkretnie chodzi z Marsem?

Może o to, że Neptun czy jest w opozycji czy nie to właściwie jasność i wielkość ma niemal tą samą, tak więc dla obserwacji nie ma znaczenia, czy Neptun jest w opozycji czy też nie. Neptun w opozycji jest zaledwie o ok 9% bliżej Ziemi niż w swym najdalszym położeniu.

Natomiast fakt opozycji lub jej braku w przypadku Marsa ma olbrzymie znaczenie. Mars w opozycji może być ponad 7 razy bliżej Ziemi niż gdy przebywa w koniunkcji ze Słońcem. Toteż obserwacje Marsa w opozycji różnią się diametralnie od obserwacji z dala od tej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesli chodzi o urana - czy tutaj opozycja ma jakies znaczenie? - po pierwsze jesli wyeliminowac jasnosc obu planet to obiekty powinny byc wyzej widoczne na niebosklonie a po drugie takze o wczesniejszej porze - zatem jesli ktos mieszka w terenach gorzystych to jednak fakt opozycji ma jakies tam znaczenie?

 

apropo stellarium - o godzinie 3 rano pokazuje mi jeszcze w miare ciemne niebo , a gdy jestem na zewnatrz to o tej porze widze ostatnie mocne gwiazdy , a pol godziny pozniej mam juz blekitna zupe - akurat uran z neptunem dopiero wtedy wynurzaja sie zza lasu i dosc sporej gorki - pozostaje albo wytachac sprzet na gore :o albo poczekac z dwa miesiace bo wtedy wedlug stelara okolo 2 w nocy powinno juz byc ok :rolleyes:

 

 

Edytowane przez honorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sw 102/1000 i poki co nie moge ich odnalesc.....czy ktorykolwiek z nich jest wiekszym punkcikiem niz gwiazda i da sie je jakos rozroznic?

 

No mały będzie. W ETX-ie (1250mm) na matrycy Canona tak wyglądał jak poniżej (tak samo z okularem 9mm) :

 

uranik

 

Fakt że atmosfera pływała i jest rozmyty ale daje ogólne pojęcie.

 

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.