Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj

 

Tak na szybko zrobiona symulacja na 200 mm

 

Dzięki wielkie :) Nie spodziewałem się tak ciepłego przyjęcia i zaangażowania z waszej strony :) Zatrzymam się tu na dłużej, ogromny + dla was :)

 

Mniej więcej na 80-100 kilometrze przebiega granica, od której dalekie obserwacje w południowej Polsce robią się trudne. Na G. Śląsku obserwacje na 80 km zdarzają się średnio kilka razy na miesiąc, na odległość większą niż 100 km - kilka razy na rok.

 

Bardzo cenna uwaga, sporo czytałem, ale tego nie wychwyciłem. Sądziłem, że do dalekich obserwacji wystarczy bezchmurne niebo, na co jutro się zanosi.

Kilka razy w roku to jednak rzadko, ale dla takiego widoku warto czekać, nie odpuszczę. Chociażby dla udowodnienia kilku osobom, że to jest możliwe.

 

PS. A jaki sprzęt masz do foto?

 

Tutaj tkwi moja największa bolączka, bo cyfrówki nie posiadam wcale. Moje 2 MPx w komórce HTC mi zupełnie wystarczały do tej pory, by utrwalić to, co chcę.

Z początku nie nosiłem się w ogóle z zamiarem fotografowania, chciałem tylko zobaczyć na własne oczy, że to jest możliwe, ale teraz, po tak fachowej pomocy czuję się wam po prostu winien te fotki :) Jeżeli będę miał taką możliwość, to pożyczę odpowiedni sprzęcik od znajomego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj tkwi moja największa bolączka, bo cyfrówki nie posiadam wcale. Moje 2 MPx w komórce HTC mi zupełnie wystarczały do tej pory, by utrwalić to, co chcę.

Z początku nie nosiłem się w ogóle z zamiarem fotografowania, chciałem tylko zobaczyć na własne oczy, że to jest możliwe, ale teraz, po tak fachowej pomocy czuję się wam po prostu winien te fotki :) Jeżeli będę miał taką możliwość, to pożyczę odpowiedni sprzęcik od znajomego :)

No to tym aparatem nawet nie próbuj czegokolwiek focić w DO :) Niestety minimum 200 mm obiektyw będzie konieczny, a co do warunków, to faktycznie po przejściu ostatnich frontów na dniach mozna się spodziewać dobrej widoczności. Nie wiem jak u Ciebie, ale na śląsku dzisiaj rześko po raz pierwszy od 2 tyg., a to zawsze syndrom nadchodzącej widoczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tutaj pojawia się moje pytanko: Jaka jest szansa, że zobaczę Śnieżkę z Rawicza (126 km)?

 

Za punkt obserwacyjny przyjąłem sobie płaski dach domku jednorodzinnego (parter + piętro = spokojnie 8m + niecałe 2 moje)

Wyszedłem z założenia, że jeżeli punkt A widać z punktu B, to musi być odwrotnie.

Na początek sprawdziłem więc czy zobaczę Rawicz ze szczytu(kropką zaznaczyłem miejsce, z którego będę próbował obserwować).

Oto co pokazało Heywhatsthat:

 

2wd4t5k.jpg

 

 

Marcinie, witaj na forum!

Rawicz znam dosyć dobrze (często tamtędy jeżdżę ) więc chyba muszę Cię zmartwić, ale wydaje mi się, że z miejsca które zaznaczyłeś na mapce powyżej nie zobaczysz Śniezki, chociaż Hey teoretycznie dopuszcza taką możliwość. Ten rejon Rawicza to dzielnica niskich domków jednorodzinnych, skąd widok na SW, czyli w kierunku Śnieżki, przesłania centralna część miasta, w której nie brak wyższych budynków, których z kolei HWT nie uwzględnia.

Ja na twoim miejscu spróbował bym od razu tą wieżę kościelna, o której piszesz, lub bloki po południowej stronie miasta - te, choć niezbyt wysokie ( z tego, co pamiętam, to czteropiętrowce) to jednak powinny wystarczyć do zaobserwowania Śnieżki (teren przed nimi jest płaski i niezadrzewiony).

Oczywiście najkorzystniejsze z punktu widzenia DO były by choć niewielkie niezalesione wzgórza, tych jednak w płaskich okolicach Rawicza brakuje. Najbliższymi były by chyba (nie byłem tam, więc nie wiem na 100%) wzniesienie terenu na drodze nr. 324 (kierunek Góra Śl.) za Rudną Wielką (ok. 160 m npm ), lub wzgórza po drodze na Wąsosz (droga krajowa nr. 36).

Swoją drogą Śnieżka może być widoczna z wielu miejsc w Pd. Wielkopolsce, przede wszystkim z Leszna, ale nie tylko - teren potencjalnej widzialności sięga aż po Śmigiel, a nawet okolice Wolsztyna na NW ! : http://www.heywhatsthat.com/?view=K2FJF99G

Rawicz, choć położony znacznie bliżej, to było by i tak coś. Gdyby udało Ci się uwiecznić stamtąd Śnieżkę, było by to pierwsze na DO zdjęcie, które można by zatytuować "Karkonosze z Wielkopolski".

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc powracam, już jako zarejestrowany użytkownik :)

Nawet nie miałem zamiaru podchodzić do próby fotografowania czegoś tak odległego komórką. Z dachu lokalnej uczelni nie uchwyciłem tym badziewiem elektrowni wiatrowej odległej o 11 km.

 

W południowej Wielkopolsce także niezwykle rześko. Kolejna cenna uwaga do zapamiętania :) Wiele się tutaj nauczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) wzniesienie terenu na drodze nr. 324 (kierunek Góra Śl.) za Rudną Wielką (ok. 160 m npm ),

No to już byłby "szczyt", lub rzekłbym raczej dalekoobserwacyjna bezczelność, uwiecznić Sudety ze 130km z "górki" która ma taką wysokość :szczerbaty:

Sukces byłby podwójny jak nie nawet potrójny porównując proporcję wysokości fotografowania do odległości uwiecznionego obiektu.

 

 

Nawet nie miałem zamiaru podchodzić do próby fotografowania czegoś tak odległego komórką.

No bez przesady znowu, w celach rekonesansowych można zawsze coś uwiecznić przykładając komórkę do jakiejś lornetki czy teleskopu. Efekty bywają czasem zaskakujące. Wiem, bo sprawdzałem :szczerbaty:

 

W południowej Wielkopolsce także niezwykle rześko. Kolejna cenna uwaga do zapamiętania :) Wiele się tutaj nauczę :)

Pamiętaj o mapce widocznościowej na stronie dalekieobserwacje.eu

 

 

Luki >> link nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luki >> link nie działa.

Już działa... Dzięki :rolleyes:

Co do górki, o której napisałeś, że była by to "dalekoobserwacyjna bezczelność uwiecznić Sudety ze 130 km z górki, która ma taką wysokość" to pragnę nadmienić, że liczy się tu przede wszystkim różnica wysokości względnej, która, jak na płaski obszar styku pd. Wielkopolski i Dolnego Śląska jest całkiem spora w przypadku tego wzniesienia (na pewno w kazdym razie większa, niz rzeczone 8m + 2m z domku jednorodzinnego), a 130 km (a w zasadzie dokładnie 119 km) to nie jest znowu tak całkiem sporo (z doświadczenia własnego wiem, że Sudety z takich odległości widac całkiem nieźle).

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okoliczne "wzniesienia" sprawdziłem na Hey i byłoby wszystko OK, gdyby nie były zalesione.

Mam wrażenie, że trochę szarpię się "z motyką na słońce", ale skoro jest to teoretycznie możliwe, to mam zamiar sprawdzić to w praktyce i wcale mi się nie spieszy, bo czas mam :)

 

Ja na twoim miejscu spróbował bym od razu tą wieżę kościelna, o której piszesz, lub bloki po południowej stronie miasta - te, choć niezbyt wysokie ( z tego, co pamiętam, to czteropiętrowce) to jednak powinny wystarczyć do zaobserwowania Śnieżki (teren przed nimi jest płaski i niezadrzewiony).

Według mnie właśnie bloki będą najlepszą opcją, ze względu na brak przeszkód przed nimi, nie wiem jak wygląda kwestia wejścia na dach, choć wydaje mi się, że będzie trzeba to zrobić "mniej oficjalnie" :)

 

Pamiętaj o mapce widocznościowej na stronie dalekieobserwacje.eu

Zdążyłem się z nią zapoznać, jednak skala kończy się na bodaj 30km, gdzie mi potrzeba ponad 4 razy więcej :)

Będę bacznie śledził wasze komunikaty o nadzwyczaj dobrej widoczności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdążyłem się z nią zapoznać, jednak skala kończy się na bodaj 30km, gdzie mi potrzeba ponad 4 razy więcej :)

To nie ma znaczenia że potrzebujesz dużo więcej. Ta skala troszkę przekłamuje ale jak warunki pogodowe są odpowiednie to na mapie robi się fioletowo i to właśnie znak że już warto rzucić okiem na południowy horyzont ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pozytywnej wiadomości wsiadłem na rower i pojechałem w pewien punkt, ogólnodostępny, z którego ładnie powinno być widać wszystko i niestety - przegrałem z krzakami i lasami. Nawet dalsze obiekty były postrzępione, co oznacza raczej las. Trudno, następnym razem :)

 

Miejsce obserwacji i mizerny efekt:

 

3306ank.jpg

 

16lbk0o.jpg

Edytowane przez MarcinR-cz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pozytywnej wiadomości wsiadłem na rower i pojechałem w pewien punkt, ogólnodostępny, z którego ładnie powinno być widać wszystko i niestety - przegrałem z krzakami i lasami. Nawet dalsze obiekty były postrzępione, co oznacza raczej las. Trudno, następnym razem :)

Musisz jeszcze odczekać dzień/dwa. Typowy obrazek po przejściu dużego frontu. Mnóstwo niskich chmur blokujących widok gór, choć przejrzystość powietrza sama w sobie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich serdecznie

Wczoraj pomimo nienajlepszych warunków dla dalekich obserwatorów postanowiłem po raz pierwszy wybrać się na Górę Kamieńsk. Po prawie godzinnym marszu od głównego parkingu dotarłem w końcu w najwyższy punkt góry (N51 12 07.6 E19 25 38.8), z którego rozpościera się widok prawie we wszystkich kierunkach. Na tzw. oko warunki atmosferyczne wyglądały rzeczywiście niezachęcająco. Zaopatrzony jednak w GPS w listą najważniejszych punktów do "ustrzelenia" przystąpiłem do "ofotografowania" horyzontu. Najważniejszymi punktami tej sesji miały być: pagórki w okolicach Smolenia (86km) (albo przynajmniej w tym samym kierunku Góra Zborów), Częstochowa (50km), RTCN Zygry (73km) oraz kominy EC4 w Łodzi (61km). Dodatkowo chciałem sfotografować jakiś odległy punkt w kierunku Gór Świętokrzyskich. Zrobiłem prawie setkę zdjęć, a po wrzuceniu tego wszystkiego na kompa, rezultaty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Dwóch rzeczy nie udało się dostrzec: Smolenia i Zygier (ale zważywszy na odległość i rozmiar obiektów to zupełny hardcore :-) ). Natomiast okazało się, że po zastosowaniu najzwyklejszej funkcji AutoExposure oczom moim ukazały się: Częstochowa oraz, co najważniejsze, jeszcze nie zamieszczony na DO widok kominów EC4. Dodatkowo zamieszczam panoramy zrobione w kierunku Przedborza. Niestety nie znam tych rejonów i nie wiem co to za góry.

Oto zdjęcia:

1. Częstochowa

post-18664-052158700 1281734477_thumb.jpg

2. EC4 Łódź (drugie zdjęcie to oczywiście obrobiony wycinek pierwszego)

post-18664-003296900 1281734497_thumb.jpg

post-18664-052728100 1281734529_thumb.jpg

3. Panorama w kierunku Przedborza. I tutaj bym poprosił o pomoc. Zgaduję, że po prawej stronie jest Pasmo Przedborskie a po prawej Góra Chełmo. Dodatkowo bardzo zaintrygował mnie obiekt w centrum wyglądający na wieżę RTV. Na prawo od tego budynku na samym horyzoncie majaczą dwa wierzchołki gór. Co to może być???

post-18664-015115500 1281734566_thumb.jpg

strona prawa:

post-18664-094029100 1281734587_thumb.jpg

strona lewa:

post-18664-050861200 1281734613_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

 

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie

Wczoraj pomimo nienajlepszych warunków dla dalekich obserwatorów postanowiłem po raz pierwszy wybrać się na Górę Kamieńsk. Po prawie godzinnym marszu od głównego parkingu dotarłem w końcu w najwyższy punkt góry (N51 12 07.6 E19 25 38.8), z którego rozpościera się widok prawie we wszystkich kierunkach. Na tzw. oko warunki atmosferyczne wyglądały rzeczywiście niezachęcająco. Zaopatrzony jednak w GPS w listą najważniejszych punktów do "ustrzelenia" przystąpiłem do "ofotografowania" horyzontu. Najważniejszymi punktami tej sesji miały być: pagórki w okolicach Smolenia (86km) (albo przynajmniej w tym samym kierunku Góra Zborów), Częstochowa (50km), RTCN Zygry (73km) oraz kominy EC4 w Łodzi (61km). Dodatkowo chciałem sfotografować jakiś odległy punkt w kierunku Gór Świętokrzyskich. Zrobiłem prawie setkę zdjęć, a po wrzuceniu tego wszystkiego na kompa, rezultaty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Dwóch rzeczy nie udało się dostrzec: Smolenia i Zygier (ale zważywszy na odległość i rozmiar obiektów to zupełny hardcore :-) ). Natomiast okazało się, że po zastosowaniu najzwyklejszej funkcji AutoExposure oczom moim ukazały się: Częstochowa oraz, co najważniejsze, jeszcze nie zamieszczony na DO widok kominów EC4. Dodatkowo zamieszczam panoramy zrobione w kierunku Przedborza. Niestety nie znam tych rejonów i nie wiem co to za góry.

Grzesiek,

 

świetna relacja, dzięki bardzo. Budynek, o którym piszesz, to wieża telewizyjna w Dobromierzu. Opis szczytów Przedborskich pozostawiam specjalistom z tego regionu.

 

Polecam wszystkie fotki na DO związane z Kamieńskiem - KLIK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek,

 

świetna relacja, dzięki bardzo. Budynek, o którym piszesz, to wieża telewizyjna w Dobromierzu. Opis szczytów Przedborskich pozostawiam specjalistom z tego regionu.

 

Polecam wszystkie fotki na DO związane z Kamieńskiem - KLIK.

 

Dziękuję Mateusz :) Twoja informacja o tym, że jest to wieża w Dobromierzu ułatwiła mi identyfikację tych dwóch wystających szczytów na horyzoncie. Mianowicie od lewej pierwsze to wzniesienie (275 m n.p.m.) w Olesznie - odległość 52km; drugie (to znaczie wyższe) - to najprawdopodobniej wzniesienie (300 m n.p.m.) we wsi Świdno - odległość 55km. Odległości potwierdzają zatem możliwości obserwacjne sprzed dwóch dni. Ale oczywiście czekam na potwierdzenie moich przypuszczeń przez specjalistów.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że po kolejnej wyprawie na G.Kamieńsk doślę fotki brakujących punktów :).

Edytowane przez gkj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Panorama w kierunku Przedborza. I tutaj bym poprosił o pomoc. Zgaduję, że po prawej stronie jest Pasmo Przedborskie a po prawej Góra Chełmo. Dodatkowo bardzo zaintrygował mnie obiekt w centrum wyglądający na wieżę RTV. Na prawo od tego budynku na samym horyzoncie majaczą dwa wierzchołki gór. Co to może być???

panoramka.jpg

strona prawa:

pasmo-przedborskie.jpg

strona lewa:

gora-chelmo.jpg

 

Pozdrawiam

 

Grzesiek

 

Witaj, jeśli chodzi Ci o ten biały, smukły budynek, to oczywiście jest to nadajnik RTV w Dobromierzu. Jeśli o tą cienką, biało-czerwoną konstrukcję na lewo od Chełma, to jest to niedawno powstała jakaś wieża pomiarowa mdz. miejscowościami Rzejowice i Chełmo. Zmyliła mnie niedawno do tego stopnia, że obserwując okolice spod nadajnika Dobromierz, myślałem przez chwilę że widzę tak wyraźnie RTCN Klepaczka lub Zygry :). A te szczyty to raczej Świdno i dalsza częśś pogórza przedborsko-małogoskiego w okolicach Oleszna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Rewelacyjne warunki do obserwacji panowały dziś w centrum kraju, ba, powiedziałbym rekordowo dobre,

nawet miniona wiosna nie zaserwowała tak dobrej widzialności jaką mieliśmy dzisiaj.

 

Przykładowe obiekty zaobserwowane dzisiaj z jednego z "drapaczy chmur" :)

 

1.kominy i chmura kondensacyjna z elektrowni w Rogowcu k.Bełchatowa

 

http://www.panoramio.com/photo/42340484

 

http://www.panoramio.com/photo/42340498

 

2.kominy EC-4 Łódź-Widzew

 

http://www.panoramio.com/photo/42340514

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjne warunki do obserwacji panowały dziś w centrum kraju, ba, powiedziałbym rekordowo dobre,

nawet miniona wiosna nie zaserwowała tak dobrej widzialności jaką mieliśmy dzisiaj.

Faktycznie warunki świetne aż po sam horyzont, co rzadko się zdarza, gdy na niebie nie ma chmur. Gratuluję udanych połowów i chętnie bym kilka lepszych fotek wrzucił na DO. Pikanterii dodaje fakt, że na Śląsku nawet nie tyle fatalne warunki, co nawet nikłe szanse na poprawę na najbliższych dniach. Jednak co kraj to obyczaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjne warunki do obserwacji panowały dziś w centrum kraju, ba, powiedziałbym rekordowo dobre,

nawet miniona wiosna nie zaserwowała tak dobrej widzialności jaką mieliśmy dzisiaj.

A tak się właśnie zastanawiałem w niedzielę czy nie zrobić szybkiego wypadu na Górę Kamieńsk... I błąd :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze widok na Góry Izerskie z Zielonej Góry, na pierwszym planie nadajnik w Wichowie. To chyba moja najdalsza obserwacja. Odległość ok. 120 km. Śnieżka akurat była wtedy w chmurach, natomiast gdzieś tak w połowie odległości między Śnieżką, a Górami Izerskimi znalazł się szczyt, o który znów zapytam (strzałka) - jest to zoom z szerszego ujęcia. Wydaje mi się, że są to Śnieżne Kotły. Proszę ew. o sprostowanie.

Zdjęcie sprzed tygodnia, tj. z 26.10.2010 r.

Góry Izerskie 1.jpg

Szczyt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz pokazać tę stronę północną? :)

Wrzucam stronę północną i północno-zachodnią spod Stogu Izerskiego. Niestety widoczność nie była bardzo dobra jak w stronę gór. Na pierwszym zdjęciu w prawym górnym roguzaznaczyłem wieżę kopalni Sieroszowice (chyba szyb Św. Jakub). Na trzecim elektrownia Turów. Na czwartym zaznaczyłem strzałką jakieś miasto, nie wiem co to może być, na pierwszym planie elektrownie wiatrowe w Czechach.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czwartym zaznaczyłem strzałką jakieś miasto, nie wiem co to może być, na pierwszym planie elektrownie wiatrowe w Czechach.

Na czwartym zdjęciu to nie elektrownia wiatrowa w Czechach, tylko w Niemczech koło Goerlitz (przed nią skrajnie z lewej załapały się jeszcze bloki w Zgorzelcu). Co do miasta, to jest to prawdopodobnie Weisswasser, lub jak kto woli Beła Woda - w języku naszych słowiańskich braci Serbów Łużyckich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.