Skocz do zawartości

brzydkie gwiazdki


frugosław

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie popełniłem błąd fotografując ngc6992? Skąd takie dziwne gwiazdki z czerwoną obwódką?

Zdjęcie naświetlałem zestawem ED80 + Atik 314e. L 48 minut z filtrem UV/IR. R, G i B po 8 minut każdy kanał w bin 2. Wszystkie ekspozycje po 4 minuty. Stack w MaximieDL, łączenie L z RGB w PS.

Frugoslaw

L RGB ngc 6992.jpg

Edytowane przez frugosław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłbym najpierw sam kanał R czy gwiazdki są plackowate, jeśli tak to może ostrość uciekła przy filtrze R ?

PS - oprócz stackowania i wyrównywania poziomów stosowałeś jakieś inne filtry?

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na brak ostrości. Ale w którym momencie ...?

Takie placki to miałem jak ostrzyłem "na oko". Od kiedy używam softu załączonego do kamery nie mam tego problemu.

 

EDIT

Przyszła mi do głowy jeszcze rosa.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda stack dwóch klatek (2x4 minuty) dla koloru czerwonego. Chyba ostrość nie uciekła.

Nie stosowałem innych filtrów. Wyciąganie obrazka poziomami i krzywymi w PS po konwersji do Tiff.

Każdy kanał osobno wyciągałeś w PS przed złożeniem fotki? Może za bardzo pociągnąłeś i z gwiazdek zrobiły się placki? Pokaż kanał R po stackowaniu bez dodatkowej obróbki a najlepiej pojedyncze klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzę przy pomocy maski bahtinova. Nocka była raczej sucha, a i czas wykonania wszystkich zdjęć był dość krótki. Pewnie nie zdążył by sie pokryć rosą.

Wyciągałem krzywymi oddzielnie kanał L i oddzielnie łączny RGB. Potem połączyłem te dwa zdjęcia w jedno w PS. No i na koniec po spłaszczeniu warstw dalsze korekty w PS.

Daję fotkę kanału R po stackowaniu i bez poprawek w PS.

Ale, prawdę mówiąc nie mogę sobie przypomnieć czy nie poprawiałem lekko zdjęć przed stackowaniem w Maximie. Chyba jednak nie.

Frugoslaw

Group R.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po połączeniu R,G i B w Maximie i konwersji do tiff wyciąganie było wyłącznie w PS. Ale nie jestem pewien czy nie ruszyłem czegoś wcześniej w Maximie przed ich połączeniem . Mogłem np w Maximie "poprawić" oddzielnie R oddzielnie G i oddzielnie B. Aby to wyjaśnić obrobię fotkę od nowa.

Frugoslaw

Edytowane przez frugosław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frugosław - Wessel niestety ma rację. Kanał R jest nieostry, widać to wyraźnie na dołączonych zdjęciach z "rozbitych" kanałów. Dlatego ważne jest po każdej zmianie filtra refocusowanie astrografa. Oczywiście można zrobić to automatycznie z wykorzystaniem np. robofocusa.

 

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim.

Dziwię się jednak,że kanał R jako jedyny wyszedł nieostry. Dlaczego tylko on? Cała sesja była fotografowana przy jednym ustawieniu ostrości na samym poczatku. Fokuser był zablokowany. L ostre, R nieostre, G i B ostre.

Raczej bym skłaniał się do tego,że w trakcie fotografowania R na niebie pojawiła się mała chmurka i spowodowała powstanie hallo wokół gwiazdek, albo chwilowo "wysiadło" prowadzenie montażu i to spowodowało rozmycie gwiazdek.

Ustawianie ostrości po każdej zmianie filtra wydaje sie niewykonalne. Na ciemnej mgławicy czy galaktyce brakuje jasnych gwiazd. Dlatego ja ustawiam ostrość na pobliskiej jasnej gwiazdce a potem przestawiam montaż. Gdybym robił to klika razy nigdy bym nie trafil dokładnie z kadrem.

Spróbuję rozmyć R i G, zobaczymy co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego JPGa wyjąłem kanał G (bo był najbardziej ostry) i użyłem go jako L a samo zdjęcie rozmyłem gaussem o 5%

 

Efekt taki. Niestety nie wiem jakiej jakości masz Luminację. R jest niestety nieostry a z JPGa wychodzi na to że i B jest również nieostry.

 

L RGB ngc 6992 po rozmyciu trzech kanalow i dodaniu jako G jako L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co możesz zrobić z tym zdjęciem by jakoś rozsądnie to wyglądało to np.

 

- zaznaczyć obszar poza mgławicą i zmniejszyć nasycenie kanału R

- lub (dość ekstremalnie i nie próbowałem tego) zaznaczać na kanale R gwiazdki i je ... zmniejszać np. opcją Skraplanie (Liquify) w PS

- lub wymazywać gumką obwódki wokół gwiazd na kanale R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje zdjęcie to oczywiście tylko nauka. Wypróbuję Twoja metodę, ale nie oczekuję, że dużo się polepszy. Fajnie wygląda Twoja wersja.

Zrobiłem porównaie pojedyńczych klatek L, R, G, B. Przypominam, że kolor robiłem w bin2. Faktycznie R mocno odbiega od reszty.

porównanie.jpg

Edytowane przez frugosław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jakoś nie widzę lekarstwa na Twoje problemy jeśli nie będziesz ostrzył po zmianie filtru. Na to że tym razem nieostry jest tylko kanał czerwony mogło złożyć się szereg czynników i raczej na pewno nie było to złe prowadzenie lub chmura. Efekty działania takich czynników wyglądają zupełnie inaczej.

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy najbliższej okazji zrobię testy. Jeśli znowu okaże się że przy filtrze czerwonym zdjęcie jest rozmyte będę musiał ostrzyć po każdej zmianie filtra. Tylko jak to zrobić nie przestawiając montażu? Mam motofokus a więc nie muszę dotykać pokrętła. Kiedyś fotografując web camem do ostrzenia używałem programu Star Fokus. Jakiego programu mam teraz użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem czytać ostatni post związany z filtrami

jestem nowicjuszem ale uczę się, :)

posiadam kamerkę takom samom jak posiadasz i zastanawiam sie nad zakupem koła filtrowego i filtrów co możesz polecić, z tego co przeczytałem to zmieniasz filtry tylko nie wiem czy chodzi o karuzele czy fizyczne zmiana filtrów na kamerce

 

pozdrawiam

Jacek

http://nowe-wyzwanie.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.