Skocz do zawartości

Pierwsze światło z Pablitusa 22"


M-A-X

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za brak relacji z DSów. Ciągły brak pogody :( ale może to i dobrze bo moje małżeństwo dłużej przetrwa :)))). Jak nadejdzie upragniona pogoda i nów przestanę funkcjonować w dzień , a w nocy pewnie też :). Mam nowy pomysł na nazwę dla mojego maleństwa:

"OPIUM"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla Ciebie dwa lata ;) Dla pozostałych forumowiczów 6-8 tygodni :)

 

Paweł... Paweł... Sprzęt robisz fajny, ale marketing u Ciebie całkowicie leży. Oto jak powinno wyglądać Twoje tłumaczenie wobec mnie:

Po pierwsze - ten egzemplarz jest wyjątkowy i nie możesz pozwolić sobie pośpiechem na zniszczenie jego wyjątkowości. W końcu włożyłeś tam duszę i serce.

Po drugie - im dłużej czekam, tym bardziej zaostrzam apetyt. W związku z tym będę bardziej szczęśliwy, gdy go już otrzymam.

Po trzecie - ten teleskop, jak żaden inny, jest już kultowy. To taki astronomiczny "Blues Brothers" (film został kultowy nim wszedł do kin). A dlaczego? Bo obrósł wieloma legendami. Wszyscy o nim słyszeli, ale nikt go nie widział.

Po czwarte - tu fragment filmu.

http://www.youtube.com/watch?v=gWINM5b6K4c&feature=relmfu

Oglądać od 2.55 do 4.30

Mógłbym wymienić jeszcze ze dwa argumenty, ale zajęcia z kreatywnego marketingu prowadzę na PW. :D

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może powinienem nowy wątek założyć, ale nie chce rozpraszać informacji. Dzis odbywa się kolejna próba inicjacji DSowej . Niestety mimo ,że zapowiadało się super skończyło się na cirrusach i stratocumulusach. Mimo to i tak obraz powalał. M27 i Veil w UHC jak na fotach. Tu nie ma juz domysłów. Widać wyraźnie włókna w Veilach. W M27 oprócz znanego wszystkim podwójnego dzwona widać otoczkę wokól całej mgławicy jak na zdjęciach z długimi czasami.Majaczy delikatny kolor na krawędzi percepcji niebiesko-zielonkawy w środku i jakby ledwo zauważalny czerwono-brązowy na brzegu. Niestety jasne tło nie nadawało się do zaobserwowania ramion w galaktykach. W M31 mimo to widać wyraźnie ciemne pasy , ale nie widać zewnętrznej krawędzi galaktyki. M33 też do poprawki. Czekam na M42. Może niebo się przetrze. Załączam szybkie szkice lecę dalej modlić się. cdn.

IMG_2769.jpg

IMG_2770.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Masz możliwość podniesienia nieco LG na śrubach kolimacyjnych? To powinno rozwiązać problemy z ostrzeniem "za nisko" (choć może popsuć nieco wyważenie całości). Konstrukcja mojego teleskopu na to pozwala i to w dość dużym zakresie. Na szczęście nie musiałem tego robić, bo od początku łapię bez problemu ostrość ze wszystkimi okularami, jakie posiadam. Filtry 2" też wkręcam w redukcję 1.25"-2" i lekko wysuwam okulary 1.25", by nie zarysować filtrów. Ostrzą, jak trzeba.

W moim starym Columbusie 13" musiałem z kolei obniżyć LG o jakieś 15mm, gdyż nie ostrzył mi N31 - brakowało wysuwu wyciągu. Po obniżeniu lustra problem zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość podniesienia nieco LG na śrubach kolimacyjnych? To powinno rozwiązać problemy z ostrzeniem "za nisko" (choć może popsuć nieco wyważenie całości). Konstrukcja mojego teleskopu na to pozwala i to w dość dużym zakresie. Na szczęście nie musiałem tego robić, bo od początku łapię bez problemu ostrość ze wszystkimi okularami, jakie posiadam. Filtry 2" też wkręcam w redukcję 1.25"-2" i lekko wysuwam okulary 1.25", by nie zarysować filtrów. Ostrzą, jak trzeba.

W moim starym Columbusie 13" musiałem z kolei obniżyć LG o jakieś 15mm, gdyż nie ostrzył mi N31 - brakowało wysuwu wyciągu. Po obniżeniu lustra problem zniknął.

 

Dzięki za podpowiedź. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki cięte były niemal "na oko" na zgrubnych obliczeniach. Nie było już czasu na dokładne docięcie po testach nocnych bo żona Maxa by go zabiła jakby został u mnie jeszcze jeden dzień ;)

Rurki tak są zrobione, że da się je skrócić bez mega operacji. Na celi może będzie z 1cm luzu ale lepiej będzie skrócić rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.