Skocz do zawartości

Pierwsze światło z Pablitusa 22"


M-A-X

Rekomendowane odpowiedzi

Ach niedowiarki. Są tacy, którzy nie wiedzą , że Veila można dostrzec przez lornetkę 10x50, ba nawet ci sami nie widzą jej w lornetce 25x100, nie wiedzą ,że seeing to coś co dynamicznie się zmienia, że seryjne teleskopy z tej samej serii mogą się różnić dokladnością lustra o 0,4 Lambda, że im większe powiększenie tym więcej cierpliwości trzeba mieć przy ustawianiu ostrości, że w mgliste dni planety widac czesto lepiej niż w pogodne, przewiane, itd, itd. Uwielbiam science fisction , ale nie uprawiam tego gatunku, bardzo bym chciał zobaczyć UFO , ale nie widziałem jeszcze :)))) . Pierwszego newtona 6 cali kupilem za swoje uciułane6 jak miałem 24 lata temu. Miałem rózniste telepy 6-11 cali i wiem z czym to się je. Proponuje zapytać u zródła, czyli planeciarzy jakie użyteczne powiększenia można uzyskiwać na jakich aperturach w sprzyjających warunkach. Polecam stronę www.damianpeach.com.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Nawet arystokrata z obrazu otworzył japę ze zdziwienia :-)

Max, musisz się kiedyś wybrać z tą zabawką na Edelweisspitze, skąd obserwuje Uwe Glahn.

http://www.deepsky-visuell.de/

http://www.edelweissspitze.at/

 

Panorama Alp na 360 stopni, zasięg ponad 7.2mag w najczystsze noce. Na miejscu jedzonko i spanko.

Z teleskopem 22" - nirwana!

 

Sam bym pojechał, gdyby mi ktoś zagwarantował tydzień pogody. Ale w szczytowych partiach Alp to chyba rzadkość...

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach niedowiarki. Są tacy, którzy nie wiedzą , że Veila można dostrzec przez lornetkę 10x50, ba nawet ci sami nie widzą jej w lornetce 25x100, nie wiedzą ,że seeing to coś co dynamicznie się zmienia, że seryjne teleskopy z tej samej serii mogą się różnić dokladnością lustra o 0,4 Lambda, że im większe powiększenie tym więcej cierpliwości trzeba mieć przy ustawianiu ostrości, że w mgliste dni planety widac czesto lepiej niż w pogodne, przewiane, itd, itd. Uwielbiam science fisction , ale nie uprawiam tego gatunku, bardzo bym chciał zobaczyć UFO , ale nie widziałem jeszcze :)))) . Pierwszego newtona 6 cali kupilem za swoje uciułane6 jak miałem 24 lata temu. Miałem rózniste telepy 6-11 cali i wiem z czym to się je. Proponuje zapytać u zródła, czyli planeciarzy jakie użyteczne powiększenia można uzyskiwać na jakich aperturach w sprzyjających warunkach. Polecam stronę www.damianpeach.com.

 

Jest dokładnie tak jak piszesz. Najlepsze widoki planet miałem zawsze w lekko "mglistą" pogodę. W takich warunkach widziałem późna jesienią 2007r ( chyba) iskrzenie szronu na Górze Olimp, nigdy nie zapomnę tego widoku, a tą obserwacją ciągle się chwalę...Mars był piekny tej nocy i czułęm się prawie jak Antoniadi w Meudon. :icon_biggrin: . A to była tylko 12" Synta! Wyobrażam sobie jakie miałeś emocje, to są wspaniałe chwile. Gratuluję sprzętu i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak piszesz. Najlepsze widoki planet miałem zawsze w lekko "mglistą" pogodę.

 

dokładnie... na 90% mgła uspokoiła atmosferę, a i fakt, że była to druga część nocy, też miały wpływ na seeing. Gratuluję warunków... Ja także najlepszego Jowisza widziałem w czasie niezłej mgły...

 

Jedyne co żal, to to, że takiej pogody możesz nie trafić przez kolejne 3 lata...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że nie wszyscy mnie mają za " kosmitę" :)))

Ostatnio w Izerze miałem sytuację odwrotną. Pacjent z Syntą 8 uzyskiwał 2 razy lepsze obrazy Jowisza niz ja przez swój SCT11. Mogły zadziałać 2 czynniki. Ja byłem na górce i specjalnie się tam ustawiłem by miec lepszy seeing od innych. Tymczasem Synta była zanurzona w mgiełce. Do tego Synta stała i chłodziłą się od wczesnego wieczora , zaś ja swoj telep wyciągnąłem z ciepłego samochodu o 22:30 i trzeba pamietać z SCT to zamknięta konstrukcja.

Dzięki za miłe słowa oczywście jak uda mi się dotrzeć na jakiś zlot to na drabinę będe wpuszczał :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Pozwól, że zapytam. Do czego będzie Ci służył teleskop? Będzie typowo weekendowo-zlotowym instrumentem do podziwiania znanych i lubianych obiektów w pełnej krasie, czy też masz jakieś konkretne projekty obserwacyjne, których się trzymasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet arystokrata z obrazu otworzył japę ze zdziwienia :-)

Max, musisz się kiedyś wybrać z tą zabawką na Edelweisspitze, skąd obserwuje Uwe Glahn.

http://www.deepsky-visuell.de/

http://www.edelweissspitze.at/

 

Panorama Alp na 360 stopni, zasięg ponad 7.2mag w najczystsze noce. Na miejscu jedzonko i spanko.

Z teleskopem 22" - nirwana!

 

Sam bym pojechał, gdyby mi ktoś zagwarantował tydzień pogody. Ale w szczytowych partiach Alp to chyba rzadkość...

 

No faktycznie fajne miejsce. Bywałem takich , ale bez dużego telepa. Na razie najlepsze warunki spotkałem Górach Skalistych w Colorado na wysokości 4000 m . Miałem wrażenie , że wyleciałem na orbitę. Droga Mleczna była jak na zdjęciach z Paranal..Gdybym wtedy miał 22" to bym tam zamarzł :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że zapytam. Do czego będzie Ci służył teleskop? Będzie typowo weekendowo-zlotowym instrumentem do podziwiania znanych i lubianych obiektów w pełnej krasie, czy też masz jakieś konkretne projekty obserwacyjne, których się trzymasz?

 

Na razie to będzie jak radosne gotowanie bez przepisu: Jeszczo to, jeszcze to i to. Napewno M42, Veil ,Koński Łeb, M51, M81,82, Będę chciał sprawdzić o ile lepiej widać obiekty , które dobrze znam . Potem sie wezmę za te , których do tej pory nie miałem szans podziwiać jak właśnie Koński Łeb. Mam plan wrzucić platformę i pofocić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle sie nasłuchałem i naczytałem mitów właśnie o bezsensie duzej apertury w Polsce , że bałem sie jak cholera tego pierwszego swiatła. Tym czasem już po pierwszym spojrzeniu na Jowisza pomyślałem: skoro ten tak sobie radzi to trzeba kiedyś walnąć 30 albo 40 cali. Albo lepiej! Zrobić największy ATM na świecie 62 cale! Dotychczasowy rekord to 61 ". Celę bym zamawiał w stoczni :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym Lotto to bez przesady. To nie RC za 500 kafli :))

John Dobson wymylsił ten typ teleskopu, a właściwie zmodyfikował newtona tak rzeby kazdy miał dostęp do nieba. Dobsony mają najlepszy stosunek zadowolenia do wydanych pieniedzy lub w ogole nie wydanych. Dobson robi lustra (o ile jeszcze robi bo ma teraz 97 lat) z szyb okrętowych, darmowych ze złomowania, tuby z kartonu reszta ze sklejki. Nawet wyciagi i okulary robi z tektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.