Skocz do zawartości

Prędkość dysku twardego a avikowanie


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przetestowałem dysk twardy mojego laptopa. Proszę o pomoc, gdyż sam nie bardzo jestem w stanie stwierdzić czy dysk ma wystarczającą prędkość zapisu? Jeżeli dysk jest za słaby prosiłbym również o podanie z jaką prędkością powinien pracować. Dodam, że w laptopie jest procesor 2 rdzeniowy i 1024MB pamięci.

Prędkość dysku tw..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do kolegów avikujących.

Jaki kodek wybieracie do zapisywania AVI i czy wogóle wybieracie/macie opcję

wyboru bo różne kodeki z różną prędkością zapisują materiał?

 

Z bezstratnych poleciłbym CamStudio Lossless Codec lub MSU Screen Capture Lossless Codec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem nigdy do czynienia z kamerkami CCD/CMOS lecz wydaje mi się, że by nie gubić klatek najlepiej mieć

 

1) szykie złącze kamerka-komputer (USB3 lub FireWire lub inne szybkie)

2) dobry, szybki bezstratny kodek kompresujący

3) szybki dysk twardy

 

I to chyba w takiej kolejności jakiej podałem.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem nigdy do czynienia z kamerkami CCD/CMOS lecz wydaje mi się, że by nie gubić klatek najlepiej mieć

 

1) szykie złącze kamerka-komputer (USB3 lub FireWire lub inne szybkie)

2) dobry, szybki bezstratny kodek kompresujący

3) szybki dysk twardy

 

1. szybkie złącze i duża matryca może zamęczyć dysk ;) Stosowanie USB2 nie jest ani wadą, ani nie robi problemów.

2. nie stostuje się w fotografii planetarnej takich kodeków. AVI w formacie Y800 lub format SER.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Lecz pewnie i tak wymienię ;).

Jeśli nie potrzebujesz dużo miejsca na śmieci to polecam zainwestować w dysk SSD.

Do swojego laptoka zaaplikowałem dysk 128GB - jako, że na pokładzie mam sata2 więc brałem najtańszy (300zł). Zapis/odczyt w ATTO to 210/260 :)

 

Jeśli dysk ci mieli to musiałbyś sprawdzić czy czasami ci RAM-u nie brakuje - 1 giga to troszkę mało nawet na XP.

Sprawdź też, czy SMART ci czegoś nie raportuje (np. programem HDTune).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi to być dysk SSD nowszej generacji (obsługa TRIM) podłączony za pomocą odpowiednio szybkiego interfejsu. Poza tym SSD to potrzebne jest do kamer USB3 o bardzo dużych szybkościch (matryce CMOSIS). Do 99% pozostałych kamer lepsze i tańsze będą dobre dyski 5XXX i 7XXX RPM :)

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"SSD podobno się do tego nie nadają za dobrze za wyjątkiem tych nowszych obsługujących TRIM."

 

Wszystkie obecnie dostępne dyski obsługują TRIM - a właściwie system obsługuje a konkretniej tylko WIN 7. W starych dyskach można się było tym przejmować, w nowszych nie ma to już takiego znaczenia. Ja zakupiłem dysk Kingstona który ma dosyć intensywną funkcję "zastępującą TRIM" a mianowicie Garbare Collection co pozwala mi spokojnie trawić obiad i cieszyć się super szybka pracą dysku ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kodeków to się nie zastawiałem nad tym. Nawet nie wiem czy to jest istotne :g: .

Jest. Ale są dodawane w oprogramowaniu kamer. W DMK cz-b Y800, ale przy kolorowym się zderzyłem z problemen. W DBK używam nastawy - w górnym okienku BYB w dolnym RGB32 inaczej Registax nie chce mi składać w kolorze, i mam kłopot. Przy kolorze nie składanym z filtrów jest sporo zabawy - kilka dni testów żeby coś dało się poskładać (bo kodeków jest dołączonych kilka - kilkanaście - nie wiem po co).

Panowie - dysk w 7 letnim laptopie, pod XP 5400 chodzi bez problemu, 1 giga ramu i daje radę - problemem jest pojemność, bo ma tylko 350 GB. SSD 128 GB - hm - 100 GB to na jeden wieczór bywa mało. Generalnie: teraz mam laptop Winndows 7 z dyskiem 1000GB i przenośne do zgrania, by mieć na drugi dzień pustego twardziela w razie pogody. Przenośny też sugeruję 1-2 T.

Popatrzyłem na objętoś folderów - DMK 31 - księżyc, 45 avików - 60 GB (robiłem krótkie) potem trochę Jowisza w kolorze 30 GB i Uran - 13GB - czyli 100 GB w 3 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne co "avikowałem" to kasety vhs przez easycap ^_^ ale zacząłbym od wykorzystania podstawowej zasady: szybkość dysku musi być na pewno większa niż szybkość z jaką przybywają nowe klatki, a więc z jakimi parametrami będą zapisywane obrazy - tej informacji brakuje w pytaniu "jak szybki muszę mieć dysk".

w przypadku zapisu bez kompresji to bardzo łatwo obliczyć:

np.

640x480, 30 fps, RGB -> 640*480*30*3 = 26MB/sek

640x480, 30 fps, gray -> 640*480*30*1 = 8,8MB/sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest. Ale są dodawane w oprogramowaniu kamer. W DMK cz-b Y800, ale przy kolorowym się zderzyłem z problemen. W DBK używam nastawy - w górnym okienku BYB w dolnym RGB32 inaczej Registax nie chce mi składać w kolorze, i mam kłopot. Przy kolorze nie składanym z filtrów jest sporo zabawy - kilka dni testów żeby coś dało się poskładać (bo kodeków jest dołączonych kilka - kilkanaście - nie wiem po co).

Panowie - dysk w 7 letnim laptopie, pod XP 5400 chodzi bez problemu, 1 giga ramu i daje radę - problemem jest pojemność, bo ma tylko 350 GB. SSD 128 GB - hm - 100 GB to na jeden wieczór bywa mało. Generalnie: teraz mam laptop Winndows 7 z dyskiem 1000GB i przenośne do zgrania, by mieć na drugi dzień pustego twardziela w razie pogody. Przenośny też sugeruję 1-2 T.

Popatrzyłem na objętoś folderów - DMK 31 - księżyc, 45 avików - 60 GB (robiłem krótkie) potem trochę Jowisza w kolorze 30 GB i Uran - 13GB - czyli 100 GB w 3 godziny.

 

Niektóre bezstratne kodeki zapisujące w RGB24 lub RGB32 potrafią sprytnie zmniejszać wielkość pliku i naprawde warto z nich korzystać. Przechwytywanie w nieskompresowanym RGB to jest grzech :P i nie powinno się tego robić chcąc zachować więcej miejsca na dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.