Skocz do zawartości

Kolejna supernowa w NGC 1365 w Piecu


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, dlaczego nie otwierają się linki do pełnej informacji. Czyżby polska wersja była blokowana na takie operacje?

Swoją drogą, jeśli ktoś prowadzi polską wersję, miałby z żelazną konsekwencją, dzień w dzień , tłumaczyć całość - a nie wyrywkowo. Nie cierpię...

 

Pisząc "Wtedy jeszcze jej nie było..." , należało dodać: "na fotce" ... :icon_wink: 60 milionów lat leciały sobie fotony z wybuchu do Ziemi... http://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_1365

 

Betelgeuse już dawno wybuchła, 643 lata temu i lada dzień, tydzień, najpóźniej do 3 m-cy będzie widowisko - jako zadosyćuczynienie za permanentnie kiepski seeing :icon_wink:

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M-A-X,

 

Naprawdę byś chciał? Zapomnij o astrofoto przez pół roku i diabeł wie jaki wpływ by to miało na naszą biosferę. Niech się zapalają , ale może trochę dalej :)

 

Żeby supernowa wywarła zauważalny wpływ na biosferę, musiałaby wybuchnąć naprawdę blisko (kilkanaście, może kilkadziesiąt lat świetlnych od nas). Jak na razie nie zanosi się na to. Nasza galaktyka jest dość duża, więc jeśli coś wybuchnie, to będzie to pewnie jakieś kilka tysięcy lat świetlnych od nas, a jasność takiej supernowej w maksimum osiągnie może -5 mag, może -8 mag. Taki obiekt mógłby trochę utrudnić astrofoto, a także obserwacje DSów i komet, niemniej jednak myślę, że większość z nas nie miałaby nic przeciwko takiemu widokowi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Naprawdę byś chciał? Zapomnij o astrofoto przez pół roku i diabeł wie jaki wpływ by to miało na naszą biosferę. Niech się zapalają , ale może trochę dalej :)

Nie piszę o wybuchu "tuż za rogiem" ;)

Dla takiego widoku mogę zrezygnować nawet na rok z wszystkich innych zjawisk :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co widzę, to zepsułeś linkę. Musisz wyciąć koniec od drugiego http i powinno działać.

 

Thanks ! Poprawiłem, ale to był wynik innego mojego głupstwa. W trybie daj "obrazek" wsadziłem tam te linki - chyba tak to poplątałem :Boink:

 

 

"Ja kto jej nie było, była, tylko światło jeszcze do nas nie doleciało :icon_rolleyes: "

 

Wspomniałem o tym .

 

"Żartujesz? Czy neutrina wyłapałeś?"

 

Zartujesz ? Neutrina szybsze od fotonów? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zartujesz ? Neutrina szybsze od fotonów? :)

 

W przypadku wybuchu supernowej neutrina docierają do nas szybciej niż fotony. Dzieje się tak, bo fotony potrzebują dużo więcej czasu niż neutrina, żeby przedrzeć się przez gęstą materię zapadającej się gwiazdy. Później w przestrzeni kosmicznej neutrina poruszają się z prędkością niemal równą prędkości fotonów. Dzięki temu docierają do nas krótko przed światłem.

 

A pytanie o "wyłapanie neutrin" odnosiło się do zdania, w którym napisałeś, że Betelgeza już wybuchła 643 lata temu - skąd miałbyś to wiedzieć (jeśli nie wyłapałeś neutrin ;) )

 

Betelgeza jest rzeczywiście gwiazdą jak na swoją masę starą i nieuchronnie zbliża się do momentu, w którym wybuchnie jako supernowa, tyle że moment ten może równie dobrze nadejść za kilkaset tysięcy lat...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Piotrek, za wyjaśnienie odnośnie tych neutrin, być może gdybym jeszcze kilka razy przeczytał " Pierwsze trzy minuty" Weinbergera - dopatrzył bym się jakiejś analogii. Ale to jeszcze musiałbym lepiej zapoznać się z dynamiką takiego wybuchu, etapami - by coś pokojarzyć ...

 

Myślę, że w mojej "przepowiedzi" zobaczenia wybuchu wszyscy zauważyli przymrużenie oka... :)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.