Skocz do zawartości

Dziwne artefakty na zdjęciach z jasnymi gwiazdami


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jakiś czas temu wrzuciłem zdjęcie M45 z dziwnymi artefaktami wokół gwiazd. W sumie nie została wtedy podjęta dyskusja co je powoduje a chciałbym wiedzieć.

Napisałem do Atik'a i oni stwierdzili, że nie spotkali się z takimi problemami od strony kamery. Zasugerowali, że to jakieś odblaski.

Problem polega na tym, że wszystko jest u mnie wyczernione :scratchhead:

Jedyny element, który nie jest wyczerniony to gwint filtrowy 2'' we flattenerze...

 

Czy ktokolwiek z Was miał do czynienia z artefaktami o takim kształcie?

Można też zauważyć coś w stylu prążków interferencyjnych obok niektórych gwiazd...

 

Poniżej stack z luminancji 180 s.

 

Pozdrawiam

artifacts.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

W mojej kamerze tez pojawily sie podobne artefakty przy plejadach, niestety nie mam juz tej fotki, ale znalazlem dla przykladu jedna gdzie powstaly one na altintaku jp. Wydaje mi sie ze kompletnie je usunalem czyszczac szybke przed matryca, ale nie jestem pewien czy akurat to pomoglo czy co innego. W osi optycznej mam tylko oag nieziennie.

 

Artur

flame1ps.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik napisał Ci, że nie spotkał się z takim efektem? Niesamowite :) Takie efekty powstają na samej matrycy, jej strukturze, mikrosoczewkach, etc. Po prostu w plejadach jest za dużo światła. Różne matrycę mają różny próg "bólu". Przy jednych takie efekty widać "wcześniej", przy innych później, a przy jeszcze innych w ogóle.

 

Poza tym, przy bardzo wysokim poziomie sygnału różne piksele mają różną sprawność i zaczyna być to widać (w formie patternu). Swoją drogą, możesz spróbować zrobić "flata", ale z nasyceniem >90%. Potem skontrastuj to i powinien się ten pattern także uwidocznić.

 

flat.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyniki z tego,że każdy Atik 314E tak się zachowuje?

Dla przykładu podam testowe zdjęcie 1x1000s Gamma Cassiopeia

Atik 314e test kopia 2.jpg

Chyba nie widać artefaktów.

 

No i to jest dobre pytanie. Mnie to też zastanawia bo nie sądzę żeby Plejady były rzadko fotografowane i żeby nikt nie zwrócił wcześniej uwagi na ten problem.

Poza tym poniżej prezentuję pojedynczą klatkę 180 s z okolic M42 - fitr niebieski.

Już widać wyraźnie, że są problemy na jednej z gwiazd a nie ma ona aż takiej jasności.

 

Poza tym tu jest raptem 180s a kolega Jarek ma 1000s na gwieździe jaśniejszej!

 

Nie zwracajcie uwagi na aberrację bo jest koszmarna - swoją drogą nie wiem dlaczego na zdjęciach z lustrzanki nie było jej tak widać?

 

Adam - nie uważasz, że może być jakiś inny powód albo po prostu problem z moim egzemplarzem kamery?

m42_B.jpg

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że tu kluczem nie jest czas ekspozycji, a fakt wysycenia. Jak masz na histogramie 65K to już nie ważne czy osiągnąłeś to po 10, 100 czy 6000 sekund. (to jak szybko wysycisz zalezy od studni, jasności obiektu, filtra itd. ). Ciekawe czy jakby "przepalić" jakąś kamerę inną od Atika ale z tą samą matrycą, to osiagnęli byśmy to samo. Tu chodziło by o coś na ICX-205AL, ale mozna by teoretycznie dobrać dwie różne marki na innej, choć tej samej dla obu kamer matrycy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbuffer zadam kłopotliwe pytanie-czy masz to takźe na ( albo już) na twojej klatce źródłowej - pewnie to jest FITs?

Ja już gdzieś coś podobnego widziałem na swoich klatkach i o ile pamiętam miało to związek w moim przypadku ze zbyt małym poziomem ABG. Zaznaczam - mówimy o kamerze STL. No i jeszcze jest drugi przypadek który widziałem ale poczekajmy co odpowie Zbuffer na moje pytanie....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans: Po pierwsze porównuję do zdjęcia Jarka bo ma taką samą kamerę. Przy podobnej jasności gwiazd i podobnym sprzęcie powinno wyjśc mniej więcej to samo, a u mnie mimo że fotografuję ciemniejszą gwiazdę( i to jeszcze przez filtr B) wychodzą wzorki - u niego nie, mimo że ma kilkukrotnie dłuższy czas naświetlania i gwiazda jest ewidentnie przepalona bo 314e ma płytką studnię.

Po drugie jak zauważyłeś, sam fakt wysycenia jest ważny, ale nie tak do końca. Przecież na zdjęciu M42 wysyconych jest co najmniej kilka gwiazd a tylko jedna na tyle została przeładowana, że pojawiać się zaczął ten siatkowaty wzór.

 

Jeżeli ja nie jestem w stanie zrobić ekspozycji M42 o długości 3 minut bo okoliczne gwiazdy już powodują powstanie takich problemów to co to za kamera....? :/ Coś tu jest nie halo.....

 

wessel, astroccd: czy ja wyglądam na 10-latka? Przecież jasne że obserwuję ten problem na surowym materiale z kamery, w 100% rozdzielczości - a jak inaczej miałbym obrabiać materiał?!

Zresztą to drugie zdjecie to surowa klatka, co widać choćby po rozdzielczości.

 

Ta kamera nie posiada ABG a przynajmniej nic takiego co można by ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pokazujesz surowej klatki, stąd moje pytanie. Pokazujesz klatkę skompresowaną i po konwersji na jpega.

Otóż ja spotkałem się z takim efektem ( identycznym - podkreślam ) po złej instalacji PixCore jakiś rok temu. W wyniku błędu instalacji algorym kodowania TIFF generował taki raster wokół jaśniejszych fragmentów obrazu.

Trudno mi powiedzieć jak działa encoder w Twojej kamerze, ale niewątpliwie jakiś tam musi być.

To MOŻE być bład firmware.

Pozdr. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim Atiku 314E takich artefaktów nie widze :g: a używam w sumie tylko L i Ha.

Czy masz tak w przypadku jednego czy wszystkich używanych przez Ciebie filtrów?

Poniżej przykład z 15 minutowej klatki Ha, gwiazda 44 Ori (ta sama która Zbufferowi pokazała artefakty na M42).

 

zb-at.jpg

 

P.S.

Wessel może mieć racje. Swoje klatki sprawdzałem jako totalne surówki i wychodzi mi to samo co na tym cropie w jpg.

Ja napisałem o filtrach, ale to tak żeby wykluczyć wszystko co się da. W jakimś skrajnym przypadku to też możliwe ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź teorię wessela, może mieć sens. Dodam tylko, że to o czym ja piszę, to efekt, który widywałem w wielu kamerach, niezależnie od klasy kamery. CO więcej, efekt ten zależy od widma samej gwiazdy, zastosowanego filtra (wycinek widma, interferencja). Patrząc na Twoje gwiazdy w M42 widać gigantyczną aberrację chromatyczną (na jasnych gwiazdach mocno rozlane widma). Podejrzewam, że tajemnica może tkwić w połączeniu refraktora z tą kamerą. Refraktor pewnie ma "mocne przesunięte" widmo niebieskiego i może dodatkowo wzmacniać efekt interferencji na jasnej gwieździe.

 

Przede wszystkim podepnij kamerę do czegoś innego, co ma przyzwoitą korekcję, z samym filtrem L.

 

Możesz wrzucić surowy .fit z klatki M45?

 

PS. Poza tym, widać u ciebie sporo widma IR. Nie używasz żadnego blockera? Być może to właśnie IR ci interferuje na matrycy???

 

Ja w moim Atiku 314E takich artefaktów nie widze :g: a używam w sumie tylko L i Ha.

 

zb-at.jpg

 

 

Piotrek, obawiam się, że jednak za słabo wysycona jest ta gwiazda, żeby taki efekt zaobserwować (za małe halo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wessel: od początku firmware był w najnowszej wersji dostępnej dla tej kamery. Jeśli chodzi o Pix'a to na Macu nie da się czegoś źle zainstalować - chyba że ktoś umie źle przeciągnąć ikonkę :D

Artefakty te zauważyłem już w momencie zbierania materiału - w programie Atik'a Artemis do obsługi kamerki.

Próbowałem je wyeliminować skracając czas, ale przy M45 musiał bym chyba zejść do minuty żeby to zniknęło.

 

Piotrek L: Niestety to jest trochę niemiarodajne bo używałeś filtra Ha, a on jednak mocno "zwęża" gwiazdy i przy nim też nie mam problemów.

Jeśli chodzi o pozostałe filtry to przy każdym szerokopasmowym jest podobnie.

 

Adam: Nie wiem gdzie Ty to widmo IR widzisz i jak go potrafisz rozpoznać, ale zapewniam że używam zawsze do luminancji Baader UV/IR-cut a do RGB tych droższych filtrów Baadera, które też wycinają podczerwień.

Co do jakiejś interferencji pomiędzy teleskopem a kamerą to by był wyjątkowy pech :/

Spróbuję może zrobić test bez flattenera i z innym flattenerem. Nie mam skąd wziąć czegoś lepiej skorygowanego...

 

FITs'y z M45:

https://www.dropbox.com/s/0nauu16hih3vqt2/M45_lum_300.fit

https://www.dropbox.com/s/7hbiew9abygyzb6/M45_lum_180.fit

https://www.dropbox.com/s/vwoqksch2z5owwm/M45_R_180.fit

https://www.dropbox.com/s/pm7lv1whfudwx5b/M45_G_180.fit

https://www.dropbox.com/s/i8e8c27cguc5479/M45_B_180.fit

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam , a nie jest tak że każdy filtr luminancji blokuje IR? Jak patrzę na charakterystyki Baaderów czy Astrodonów to tam IR jest wycięte...

image.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wessel: od początku firmware był w najnowszej wersji dostępnej dla tej kamery. Jeśli chodzi o Pix'a to na Macu nie da się czegoś źle zainstalować - chyba że ktoś umie źle przeciągnąć ikonkę :D/>

Spróbuję jaśniej: nawet jeśli masz najnowszy soft ( firmware kamery) źle zainstalowany to będzie kicha. Mac i Pix w Twoim przypadku nie ma nic do rzeczy......

Pozdrawiam. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda twoja kamerka to nie back-illuminated ale poczytaj:

 

Andor wprowadza także do swoich kamer nową funkcjonalność w postaci tłumienia prążków interferencyjnych. Wybrane modele kamer dostępne są z tą opcją, pozwalającą tłumić prążki w zakresie bliskiej podczerwieni. Prążki interferencyjne powstają w kamerach z sensorami back-illuminated, gdy interferuje światło odbite od tyłu i przodu sensora. Dla aplikacji bliskiej podczerwieni, takich jak obrazowanie powyżej 750nm - na przykład obserwacje Kondensatu Bosego-Einsteina pokazują często prążki interferencyjne. Tłumienie tych prażków pozwala zwiększyć rozdzielczość obrazu. Firma e2v wprowadziła tą technikę do sensorów używanych w kamerach iXon Ultra 897, iXon3 897 oraz iXon3 888.

 

http://www.elektroda...pic2230425.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wessel: pomyślałem i o tym i wgrałem jeszcze raz firmware, ale jeszcze po tym zabiegu nie sprawdzałem jak działa, przez tą cholerną pogodę:/ Jakby to była przyczyna to by było fajnie ale nie sądzę. Popatrz na FITs'y. Ewidentnie widać, że ma to coś wspólnego z optyką bo zależnie od ostrości obrazu zmienia się też wygląd tych wzorków.

 

Adamo: nie mam go gdzie wymienić bo nie ma takiej opcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zrobił się konkurs pomysłów ;) Musisz wszystko sprawdzić. To co na pewno widać na zdjęciach, to bardzo dziwne gwiazdy (jasne). Tak to wygląda, kiedy nie fotografuje się z filtrem blokującym IR, czyli np. bez filtra. Robi się okrągły placek, bo po prostu widmo IR zogniskowane jest w innymi miejscu, więc tworzy spory krążek. Jeżeli używałeś blokera, to by znaczyło, że jakieś inne widmo masz poza ogniskiem i może to być (jak w mojej pierwszej sugestii) kolor niebieski pochodzący z tzw. szczątkowej aberracji chromatycznej.

 

Podobne gwiazdy wychodzą też w kamerach mono z achromatu - ten sam efekt. Tak czy siak, któreś widmo w tym teleskopie mocno odstaje od reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam , a nie jest tak że każdy filtr luminancji blokuje IR? Jak patrzę na charakterystyki Baaderów czy Astrodonów to tam IR jest wycięte...

Jest tak, pomyślałem po prostu, że nie użył żadnego filtra. Gwiazdy wyglądają dokładnie tak, jak nieskorygowane IR (ale może też być niebieski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że za bardzo kombinujesz.. Natężenie światła nawet od jasnych gwiazd nie oświetla przecież matrycy tak mocno żeby jeszcze jej obraz mógł się od czegoś odbić. Podejrzewam, że gdyby zaglądnąć do komory matrycy, to byłoby tam prawie zupełnie ciemno - chyba że fotografujemy Księżyc.

Poza tym po drodze do pierwszej soczewki jest jeszcze filtr.

 

Sprawdzę wszystkie kombinacje optyki jaką posiadam jak tylko będzie jakaś gwiazda widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.