Skocz do zawartości

Piękna mgławica


Rekomendowane odpowiedzi

A mówią, że natura nie lubi symetrii:

 

web_print.jpg

 

 

Mgławica otacza gwiazdę HD44179 w Jednorożcu i ma długość ponad 1', czyli można ją bez problemu wypatrzyć przez teleskop amatorski :D

 

Więcej szczegółów: http://hubblesite.org/newscenter/newsdesk/...2004/11/image/a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to czemu??? Ta mgławica ma faktycznie sporą nadwyżkę w podczerwieni, ale jest też jasna w zakresie widzialnym, więc nie powinno być z nią większych problemów. Gdzieś w Internecie czytałem, że facet zobaczył ją w 15cm newtonie przy kiepskim seeingu. Ale żeby się upewnić trzeba poczekać jeszcze pół roku i popatrzyć samemu :D

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Gdyby była jasna to wyszła na zdjeciach z metrowego Schmidta i miała by numerek z NGC a trochę słabsza choćby z suplementu IC a tu nic a nic ani nawet oznaczenia PK i nagle Hubble ją odkrywa, czy znasz jej jasność całkowitą i powierzchniową że piszesz o jej amatorskich obserwacjach :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby była jasna to wyszła na zdjeciach z metrowego Schmidta i miała by numerek z NGC a trochę słabsza choćby z suplementu IC a tu nic a nic ani nawet oznaczenia PK i nagle Hubble ją odkrywa, czy znasz jej jasność całkowitą i powierzchniową że piszesz o jej amatorskich obserwacjach  :?:  :?:  :?:

 

Mgławica została odkryta w 1973 roku. Nie wiem dlaczego nie ma numeru NGC i IC. Może ją przeoczyli, a może sto lat temu jeszcze jej nie było :!: Takie rzeczy się zdarzają, jak chociażby Mgławica Mc'Neila odkryta niedawno przez amatora ze Stanów koło M78 w Orionie. Na Digital Sky Survey może nie być widoczna, bo jest mała :?: Nie wiem! Nie znam jej jasności powierzchniowej, ale czytałem o jej amatorskich obserwacjach, przecież sobie nie wymyśliłem. O tym, że świeci w świetle widzialnym świadczy zdjęcie na stronie http://www.aao.gov.au/images.html/captions/aat094.html , wykonane w filtrach 385, 495, 610nm. Zamieściłem tą fotkę bo mi się spodobała i przypuszczałem, że można ją zobaczyć. Jak mówię trzeba poczekać i spróbować i wszystko będzie jasne.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
A mówią, że natura nie lubi symetrii:

 

Oj lubi lubi, oto przykłady

0105a.jpg0214a.jpg0309a.jpg

 

Pierwszy raz widzę tą mgławicę. Ale jest fajna  8)

 

Zainteresowani tu znajdą " zatykające dech w piersiach" :wow: obrazy DS:

http://heritage.stsci.edu/gallery/gallery.html

I wiele innych ciekawostek astro-fotofrafii

 

Natomiast, mnie najbardziej urzekło :

a0036a.jpg oraz ap0320aa.jpg

Edytowane przez Madolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, zupełnie zapomniałem o tej mgławicy. Przymierzę się jak Łysy sie uspokoi. Myślę, że duże znaczenie będzie miał tu dobry seeing, ze względu na niewielkie rozmiary kątowe tej mgławicy i jasną gwiazdę centralną.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.