Skocz do zawartości

zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Tadeopulous, Pav1007: Ja tych fotonów nie łapałem więc nie do mnie te pretensje :szczerbaty: Też bym sobie życzył niższych szumów :icon_razz:

 

Hans: Pytanie co tu nie poszło w ruch :D Odszumiałem zarówno w przestrzeni falkowej jak i standardowym algorytmem z maską a potem resize 80%. Wersję bez odszumiania będę musiał zrobić.

 

Ciekawy jestem jaka by była różnica przy nowiu....

Jednak ta kamera ma naprawdę mały piksel i sprawność rzędu 25% w Ha, więc nie ma co oczekiwać cudów :/

 

BTW zastanawiam się jak policzyć stosunek poziomu sygnału dla różnych sensorów.

Jeżeli mam teraz piksel 4.65 um i sprawność 25% a zmienię na 5.4 um i sprawność 48% to dostanę poziom sygnału wyższy 5.4^2/4.65^2 (liczba fotonów na jednostkę powierzchni w przybliżeniu stała) * 48/25 = 2.6 razy.

Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem nową wersję obróbki bo trochę przesadziłem uprzednio i użyłem darków, które były błędne (tym razem bez darków).

 

Na dodatek w czasie łapania darków, co chciałem zrobić na balkonie w dzień, zrozumiałem dlaczego miałem takie dziwne gradienty na zdjęciach i darkach w nocy. Powodem jest dziurawe jak sito manualne koło filtrowe Atika. Powinienem się tego przecież wcześniej domyślić bo przykleiłem profilaktycznie kawałek taśmy zasłaniający część otworu, przy wystającej części talerza.

Rozeta powstała już przy zaklejonym otworze a Koń jeszcze przed zaklejeniem. Teraz już rozumiem czemu on tak słabo wyszedł i miał tak wysoko nasycone tło jak na Ha.

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam teraz piksel 4.65 um i sprawność 25% a zmienię na 5.4 um i sprawność 48% to dostanę poziom sygnału wyższy 2.6 razy.

 

Ale z uwzględnieniem że szum odczytu w 314e jest 2,3x mniejszy (3e- vs 7e-) wyjdzie, że jakość obrazu z obu kamerek będzie bardzo podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że bliżej 4e-. Obawiałem się, że szum odczytu tu trzeba jakoś wziąć pod uwagę.

Zastanawiam się jednak czy jest aż tak źle jak piszesz. Kurcze przecież tak naprawdę tylko matryce Sony mają taki mały szum odczytu. Wszystkie, nawet najdroższe kamery, mają szum przynajmniej 7-8e-.

Mam rozumieć, że ktoś kupuje kamerę FLI ML8300 za kilkanaście tysięcy zł i dostaje taki sam obraz (tylko większy) jak przy kamerze za 3500 zł?

 

Swoją drogą trafiłem ostatnio na wątek Adama gdzie miały być testowane wszystkie kamery z KAF8300 i niestety nie zobaczyłem żadnych testów porównawczych, a ciekawi mnie jaka jest różnica w obrazach z Atika i FLI przy ich różnicy ceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem to się łatwo pisze i podpowiada - więc pokażę moje wypociny

męczę tego Pacmana na maxa - mam już 22 klatki H i 20 S - brakuje mi jeszcze O

ale to ...wie kiedy :icon_neutral:

dokładnie 22 klatki po 600 sekund

HAlpha - ST10-XE na Złotym Chłopcu - ED80 Gold "kultowy" werszyn

 

klatki nie są kalibrowane - złożone w Maximie - potem w PI histogram transformation, ACDNR, unsharp mask i resize

 

wydaje mi się że lepiej to wygląda jeśli chodzi o szumy - chyba że moja IIyama mnie okłamuje

 

 

EDIT - składane nie w Maximie tylko w PI

integration.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeo,

Z szumami wszystko w porządku. Przynajmniej u mnie całkiem dobrze to wygląda. Ale mógłbyś trochę więcej szczegółów i kontrastu pokazać. Mnie wyszło tak z Twojego JPGa:

tadeo_pacman_edited.jpg

Z fitsa na pewno da się jeszcze lepiej. O ile dobrze wygooglałem, to ST10 ma dużą studnię, więc można świecić dłużej niż 10 minut i to powinno dodać trochę sygnału.

 

Pozdrawiam,

milosz

 

p.s. off-top się zrobił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło bardziej o poziom szumów niż zagłębianie się w obróbkę (do tego potrzebny mi jeszcze tlen) - cały proces zajął kilka minut bez napinania pośladków :rofl:

wczoraj miałem 5 minut czasu wolnego od balangi kiedy huczne obchody pobudziły dzieciaki :) i trzeba je było znowu usypiać

 

zgadza się - ST10 ma studnię na poziomie 77.000 - tylko że dłuższe palenie (pokazywałem już klatki tego samego Pacmana po 20 minut) - poza przepalonymi gwiazdkami niewiele wnoszą

mając więcej klatek bardziej uśredni się szum więc chyba będę mógł bardziej pociągnąć materiał za uszy ?? chyba

 

w rzeczy samej daleko popłynęliśmy - chciałem tylko porównać 22 klatki po 10 minut ( bo miałem dokładnie tyle samo pod ręką ) do tytułowego zdjęcia na poziomie szumów/ostrzenia itd bo to mi nie pasowało

i tylko tyle

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą trafiłem ostatnio na wątek Adama gdzie miały być testowane wszystkie kamery z KAF8300 i niestety nie zobaczyłem żadnych testów porównawczych, a ciekawi mnie jaka jest różnica w obrazach z Atika i FLI przy ich różnicy ceny...

Nie udało się znaleźć chętnych do pomocy ;) Co do samego porównania FLI vs Atika, to miałem z nimi dużo wspólnego. Zalety FLI:

1. szybkość - tu nie ma porównania, ultra szybka, jest jak sportowe ferrari.

2. chłodzenie - tu też niewiele da się porównać. Z FLI fotografujesz 55-60 stopni niżej od temp otoczenia, a to daje bardzo wyraźną przewagę w czystości kosmetycznej klatki

3. hermetyczna, wypełniona argonem. To daje praktyczny brak serwisowania. Atiki wymagają co jakiś czas osuszania komory. Trochę to upierdliwe dla leniwych.

4. wyraźnie czyściejsza klatka przy tej samej temperaturze. Na oko 2-3 razy mnie hotpikseli. Szum w tle Halpha też zauważalnie mniejszy.

5... pewnie coś jeszcze by się znalazło.

 

Te punkty nie dyskwalifikują w żaden sposób Atika. Czy warto dopłacić 2 tyle za FLI? To już trudniejsze pytanie. Proponuję spojrzeć na to w banalny sposób. Jest 2 razy droższa i załóżmy, że 2 razy lepsza ;) Co nie znaczy, że zrobisz nią od razu 2x lepsze zdjęcie. Po prostu jest przyjemniejsza, łatwiejsza, czyściejsza. Jeżeli masz budżet, to nie ma co myśleć, jeżeli nie masz budżetu, to super, że jest dobra alternatywa pozwalająca większym nakładem czasu i pracy robić podobne zdjęcia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zgadza się - ST10 ma studnię na poziomie 77.000 - tylko że dłuższe palenie (pokazywałem już klatki tego samego Pacmana po 20 minut) - poza przepalonymi gwiazdkami niewiele wnoszą

mając więcej klatek bardziej uśredni się szum więc chyba będę mógł bardziej pociągnąć materiał za uszy ?? chyba

 

 

Mnie przy M27 wyszło, że dłuższe palenie (nawet ATIKiem) daje jednak troche dodatkowego sygnału. Oczywiście trzeba zebrać sporo godzin, żeby ten sygnał wyszedł ponad szum, ale to pomaga. Przy głębokiej studni powinno być jeszcze lepiej.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.